| pepenerosu a întrebat:

Rock vs manele. Argumentati alegereabig grin. Daca nu alegeti nimic nu raspundeti.batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Rock. In rock se pune suflet si pasiune pentru muzica. Se compune cu note muzicale nu e luat dupa ureche. Din rock deriva aproximativ 100 alte genuri de muzica de la soft rock la depresive suicidal black metal. Rockul este mereu in miscare si in schimbare. In fiecare an rockul da nastere altor subgenuri. Probabil la petreceri ati dansat pe un subgen al rockului si n-ati stiut. Pe cand manelele, daca la inceput versurile erau corecte gramatical, cu timpul s-au deteriorat la un libaj de babuin de bordura damboviteana. Ca sa nu mai vorbim de muzica plagiata din folclorul grecesc si oriental.

62 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Rock. In Rock se vede pasiune, se vede traire intensa. Rock-ul este un stil muzicalcu adevarat. Manelele sunt mai mult dupa ureche si prea putine melodii merita ascultate.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Rock forever! Fiindcă rockul trece prin sufletul meu ca o furtună de vară, cu tunete şi fulgere, o furtună care detensionează atmosfera încărcată, purifică, răcoreşte, pentru că spiritul lui rebel mi-aminteşte de adolescenţă...

| Ana_6509 a răspuns:

Pfoai mi se urca tensiunea cand aud pe aici copii care prin rock inteleg satanism.In fine...aleg rock decat cocalari care behaie.

| waXonwaXoff a răspuns:

Rock
de ce?
ca sa nu aleg manele!

| LupusTenebris a răspuns (pentru waXonwaXoff):

A zis că dacă nu-ți place niciuna dintre ele, atunci nu alege.

| VladyCristian a răspuns:

Rock. Manelele nu sunt gen muzical. M-am saturat sa aud tot despre femei, bani si dusmaniwinking oh go on

| User a răspuns:

Decat rock satanist, mai bine manele "cocalare"laughing

| LuciferDK a răspuns (pentru User):

Cine te-a mintit ca rock-ul e satanism. Daca rock-ul e satanic atunci black metalul ce naiba e?sad)(

| LupusTenebris a răspuns (pentru User):

Rock "satanist"? Oligofrenule...

Răspuns utilizator avertizat
| madalicious a răspuns:

Prefer manelele. Pentru ca manelele sunt mai calme si intelegi ceva din ce canta ba chiar te invita la dans. Pe cand rock-ul asculti o melodie si ti se pare ca zbiera cineva nu ca canta, si pe deasupra daca nu esti obisnuit cu ele te mai si trezesti cu o durere de cap dupa cateva minute de ascultat aceea melodie.

| Stilskin a răspuns (pentru madalicious):

Stupid ass, n-ai ascultat niciodata o melodie rock spui si tu ca sa te afli in treaba te-ai uitat prea mult la desene animate si ai vazut acolo "ROCKERI" care tipa si spui si aici. Incult. Ce te invita la dans? " am masini, am femei, am piscina, si case de 10 etaje..." asta? nu multumesc

| RainDrop a răspuns:

Rock, poti dansa si pe rock intr-un anumit stil laughing)
manelele, ei bine, parca este muzica populara!

| wormy a răspuns:

"Rock satanist"? Wtf?
Clar aleg rock.De ce? Pentru ca intr'o manea se vorbeste doar de bani, femei, masini, case(d'alea cu 4-5 etaje) si as putea sa mai enumar dar o sa obosesc.Pe cand rockul e muzica adevarata, si intr'unele melodii chiar te regasesti(aici nu intra in discutie "Bullet for my valentine","Tokio hotel"rolling on the floor. si d'astea)Mai clar si pe scurt-cand vorbesti de manele, nu vorbesti de un gen muzical, pentru ca nu apartin niciunuia, este doar... poluare fonicathinking

| Alien a răspuns:

SI rock si manele!

| AlexandraR a răspuns:

rolling on the floor pe manele se poate dansarolling on the floor e cel mai penibil argument, invechit pe deasupra, traiesti in pestera? pe Alice Cooper, Bon Jovi crezi ca nu poti dansa sau ceva?rolling on the floor oh god. Mai nou, idolul tau cu 4 clase s-a apucat de Voltaj, se pare ca nici pe muzica lui Guta nu vei mai putea dansa.
Revenind la intrebare, optez pentru rock, asta pentru ca transmite intr-adevar ceva, pentru ca e o muzica care este mai presus de superficialitatea manelelor si a celor care le asculta. Bineinteles nu este un argument solid, stiu asta, dar preferintele muzicale nu necesita argumente.

| LittleandLiars a răspuns:

Rock. Rocku-lui ii ia chiar si 2 ani sa compuna un CD pe lanaga care manelele in 2 saptamani au si terminat CD-UL si cocalari stau la rand oh go on nu Rock-ul il aleg

| Aia cu cap mare a răspuns:

Rock, in Nici Un Caz Manele!
sh pentru astia care cred ca rocku ii satanist...sa stiti ca exista rock alternativ...
dupa mine rocku ii cel mai fain gen de muzica...+ ca rocku alternativ nu-i chiar asa "salbatic" cum ii zic unii

| hugo a răspuns:

ROCKKKK toata lumea rockkkk, si cand va imbatati la petreceri rupeti manelelestraight facefiti seriosi!

| Stilskin a răspuns (pentru hugo):

Ma, intrebarea a fost : ce alegeti rock sau manele ( argumentati ). Se refera la ce ascult de obicei... E adevarat ca daca mergi la o petrecere si esti beat-mort ai sa dansezi pe orice happy dar eu aleg Rock, asta ascult, asta imi place, si pot canta bine la chitara electrica.

| OnWeed a răspuns:

Rock, de ce? Pentru ca pur si simplu imi place genul asta de muzica tongue

| someone_8322 a răspuns:

Rock big grin
Simplu, pentru ca pur si simplu imi place. Iar manele nu prea agreez thinking

| death a răspuns:

Helăău, ăştia cu Gutzoven! Cât rock aţi ascultat la viaţa voastră, fratili meu, de aţi ajuns la concluzia că în toate melodiile genului şi subgenurilor stă unu' pe budă şi zbiară la voi? Sunt şi genuri mai calme de rock, în care apar chiar şi voci feminine foarte frumoase şi C-U-L-T-I-V-A-T-E, spre deosebire de gâjâiala de fonograf scăpat în Dunăre propagată de minoritarii cu voce de castrato. Cât despre satanism... N-am cuvinte. Doar pentru că vreo trei norvegieni cântăreţi de Black Metal au incendiat nişte biserici acum 15 ani şi pentru că o sodomizează unu' verbal pe Sfânta Maria nu înseamnă că tot ce-i rock e satanist. Oricum, maneliştii zic de Paştele, Hristosul sau Dumnezeul mamei unuia sau altuia de trei ori pe minut, aşa că tot în infern vor arde, alături de orice satanist, indiferent ce ar cânta sau ar asculta el.

| anca_7959 a răspuns:

Rock. pentru ca asta imi place, si pot spune ca urasc din toata inima manelele.

| darkeyes a răspuns:

Desi le detest pe amandoua thinking ca sa te satisfac aleg manelele.De ce? Simplutonguee manele poti dansa la petreceri, nunti botezuri.In schimb rock-ul nu se asculta oricand oh go on. Pa :*

| mihaelutzamy a răspuns:

Rock, I love rock:X

| Dyingfetus a răspuns:

Pai dupa cum stiu eu, numai rock ascult.De ce? Pentru ca versurile melodiei le pui la suflet.Si nu aleg manele, deoarece nu gasesc nimic interesant in acest gen de muzica. Pur si simplu nu imi place.Sa ascult cum isi plang tampitii aia bucuria.Si cica Rock e satanis oh go on.Doamne iama.

Inseamna ca toate tigancile, c****, perversii si etc.Care m-ai se trezeste unu, doi la bisericaa sa bage o manea. Nu stiu, cum fi se pare crestin?oh go on Ma lasi?laughing
Peace!\:d/

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Aleg rock-ul pentru ca manelele sunt oribile, oribile.nu le suport...si pentru ca cateodata mai ascult si rock.hee hee

| dydy21 a răspuns:

Rock sau orice alt gen dar nu manele...
deoarece manelele reprezinta o rusine a muzicii iar manelistii impreuna cu cocalarii si pitipoancele (cei care asculta manelele) o rusine a rasei umane laughing

| misshoolligan a răspuns:

Paul27, u should shoot yourself! stii macar ce promoveaza satanismul? stii ca de cele mai multe ori asociem satanismul cu rockul, dar o facem GRESIT?
darkeyes, daca pe tine te-au educat parintii intr-un spirit "traditional", e si normal sa alegi manelele, si nu stiu de unde ti-a venit ideea ca la petreceri nu se poate asculta rock! asta-i bunalaughingsunt mai multe subgenuri, si unele sunt chiar mai agreate decat manelele la o petrecere. dar, again, acum depinde si de calitatea petrecerii/botezului/nuntii...get the picture?
Si acum, randul meu...clar! prefer rock-ul, da nu orice rock, urasc zdranganeala aia care a iesit "mai nou" pe piata, gen my chemical romance, green day. WTF? voi astia care ascultati rock, daca ati auzit macar odata in viata de led zeppelin, AC/DC, scorpions.ma inclin in fata voastra, daca nu... WIKIPEDIA frate!
Sa curga cu stupizi, i don't care!

| misshoolligan a răspuns:

Hey... elenutsa, dap.asta e rolul meu aici, sa critic manelistii! sorry, ii urasc, dar daca nu te simteai "cu musca pe caciula" nu faceai "apel" la mine...si crede-ma, parintii in general te influenteaza(involuntar) mai mult decat crezi tu!
Si acum, unde crezi ca o sa ajungeti(manelistii) daca nu renuntati la tupeul penibil pe care il aveti, la mandria infantila de care dati dovada de fiecare data cand cineva se ia de "viata voastra"/"fratele vostru da sange"?
Stii, voi aveti dreptul sa judecati "rocari satanisti", dar cand cineva incepe sa va insire toate defectele voastre(si crede-ma ca aveti!)sariti in sus...de parca lumea s-a oprit cand voi ati inceput sa construiti turnulete la casa!

| misshoolligan a răspuns:

Cu mare parere de rau iti spun ca te contrazici singura:mai intai afirmi ca nu esti manelista, dar apoi, cand eu spun "unde crezi ca o sa ajungeti(manelistii) daca nu renuntati la tupeul penibil", tu spui,"mda... tupeu am", eu ce concluzie sa trag de aici?
si xcum, daca asculti manele +minimal+pop...nu poti sa te numesti decat manelist universalbig grin

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Rock.
E ca si cum m-ai pune sa aleg intre c*acat si prajitura.Doamne,cum sa faci o asemenea comparatie? In primul rand, maneaua nu este muzica, deci comparatia e invalida.
Au existat studii controversate care arătau că ascultătorii de manele au creierele primitive.

| dianna_2063 a răspuns:

ROCK e cel mai tare.manele?! NU, sunt naspa...deci rock!\m/