| pepenerosu a întrebat:

Rock vs manele. Argumentati alegereabig grin. Daca nu alegeti nimic nu raspundeti.batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Rock. In rock se pune suflet si pasiune pentru muzica. Se compune cu note muzicale nu e luat dupa ureche. Din rock deriva aproximativ 100 alte genuri de muzica de la soft rock la depresive suicidal black metal. Rockul este mereu in miscare si in schimbare. In fiecare an rockul da nastere altor subgenuri. Probabil la petreceri ati dansat pe un subgen al rockului si n-ati stiut. Pe cand manelele, daca la inceput versurile erau corecte gramatical, cu timpul s-au deteriorat la un libaj de babuin de bordura damboviteana. Ca sa nu mai vorbim de muzica plagiata din folclorul grecesc si oriental.

62 răspunsuri:
| darkeyes a răspuns:

Desi le detest pe amandoua thinking ca sa te satisfac aleg manelele.De ce? Simplutonguee manele poti dansa la petreceri, nunti botezuri.In schimb rock-ul nu se asculta oricand oh go on. Pa :*

| OnWeed a răspuns:

Rock, de ce? Pentru ca pur si simplu imi place genul asta de muzica tongue

| someone_8322 a răspuns:

Rock big grin
Simplu, pentru ca pur si simplu imi place. Iar manele nu prea agreez thinking

| User a răspuns:

Decat rock satanist, mai bine manele "cocalare"laughing

| Alien a răspuns:

SI rock si manele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi nu ma dau in vant dupa el, aleg rockul.De ce? Pai...nu-mi plac manelele deloc, le urasc!(imi cer scuze pentru iubitorii de manele, dar stiti si voi:gusturile nu se discuta).

| VladyCristian a răspuns:

Rock. Manelele nu sunt gen muzical. M-am saturat sa aud tot despre femei, bani si dusmaniwinking oh go on

| Ana_6509 a răspuns:

Pfoai mi se urca tensiunea cand aud pe aici copii care prin rock inteleg satanism.In fine...aleg rock decat cocalari care behaie.

| misshoolligan a răspuns:

Paul27, u should shoot yourself! stii macar ce promoveaza satanismul? stii ca de cele mai multe ori asociem satanismul cu rockul, dar o facem GRESIT?
darkeyes, daca pe tine te-au educat parintii intr-un spirit "traditional", e si normal sa alegi manelele, si nu stiu de unde ti-a venit ideea ca la petreceri nu se poate asculta rock! asta-i bunalaughingsunt mai multe subgenuri, si unele sunt chiar mai agreate decat manelele la o petrecere. dar, again, acum depinde si de calitatea petrecerii/botezului/nuntii...get the picture?
Si acum, randul meu...clar! prefer rock-ul, da nu orice rock, urasc zdranganeala aia care a iesit "mai nou" pe piata, gen my chemical romance, green day. WTF? voi astia care ascultati rock, daca ati auzit macar odata in viata de led zeppelin, AC/DC, scorpions.ma inclin in fata voastra, daca nu... WIKIPEDIA frate!
Sa curga cu stupizi, i don't care!

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Aleg rock-ul pentru ca manelele sunt oribile, oribile.nu le suport...si pentru ca cateodata mai ascult si rock.hee hee

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Rock forever! Fiindcă rockul trece prin sufletul meu ca o furtună de vară, cu tunete şi fulgere, o furtună care detensionează atmosfera încărcată, purifică, răcoreşte, pentru că spiritul lui rebel mi-aminteşte de adolescenţă...

| wormy a răspuns:

"Rock satanist"? Wtf?
Clar aleg rock.De ce? Pentru ca intr'o manea se vorbeste doar de bani, femei, masini, case(d'alea cu 4-5 etaje) si as putea sa mai enumar dar o sa obosesc.Pe cand rockul e muzica adevarata, si intr'unele melodii chiar te regasesti(aici nu intra in discutie "Bullet for my valentine","Tokio hotel"rolling on the floor. si d'astea)Mai clar si pe scurt-cand vorbesti de manele, nu vorbesti de un gen muzical, pentru ca nu apartin niciunuia, este doar... poluare fonicathinking

| madalicious a răspuns:

Prefer manelele. Pentru ca manelele sunt mai calme si intelegi ceva din ce canta ba chiar te invita la dans. Pe cand rock-ul asculti o melodie si ti se pare ca zbiera cineva nu ca canta, si pe deasupra daca nu esti obisnuit cu ele te mai si trezesti cu o durere de cap dupa cateva minute de ascultat aceea melodie.

| waXonwaXoff a răspuns:

Rock
de ce?
ca sa nu aleg manele!

| anca_7959 a răspuns:

Rock. pentru ca asta imi place, si pot spune ca urasc din toata inima manelele.

Răspuns utilizator avertizat
| єℓєηα a răspuns:

Pentru inceput, trebuie sa precizez ca ascult mai multe genuri de muzica, dar dintre acestea doua aleg ce voi spune mai jos. happy
misshoolligan tu est aici sa comentezi spusele altora?
Ei asta au aleswinking
Si eu aleg manele pentru ca pur si simplu imi plac. Mda, parintii mei nu au de aface cu genul meu de muzicahappy...
Rock nu ascult pentru ca il urasc, nu e stilul meu si, asa cum spune si Katya, gusturile nu se discuta!winking

| misshoolligan a răspuns:

Hey... elenutsa, dap.asta e rolul meu aici, sa critic manelistii! sorry, ii urasc, dar daca nu te simteai "cu musca pe caciula" nu faceai "apel" la mine...si crede-ma, parintii in general te influenteaza(involuntar) mai mult decat crezi tu!
Si acum, unde crezi ca o sa ajungeti(manelistii) daca nu renuntati la tupeul penibil pe care il aveti, la mandria infantila de care dati dovada de fiecare data cand cineva se ia de "viata voastra"/"fratele vostru da sange"?
Stii, voi aveti dreptul sa judecati "rocari satanisti", dar cand cineva incepe sa va insire toate defectele voastre(si crede-ma ca aveti!)sariti in sus...de parca lumea s-a oprit cand voi ati inceput sa construiti turnulete la casa!

| hugo a răspuns:

ROCKKKK toata lumea rockkkk, si cand va imbatati la petreceri rupeti manelelestraight facefiti seriosi!

| Bacemi a răspuns:

Rock. In Rock se vede pasiune, se vede traire intensa. Rock-ul este un stil muzicalcu adevarat. Manelele sunt mai mult dupa ureche si prea putine melodii merita ascultate.

| death a răspuns:

Helăău, ăştia cu Gutzoven! Cât rock aţi ascultat la viaţa voastră, fratili meu, de aţi ajuns la concluzia că în toate melodiile genului şi subgenurilor stă unu' pe budă şi zbiară la voi? Sunt şi genuri mai calme de rock, în care apar chiar şi voci feminine foarte frumoase şi C-U-L-T-I-V-A-T-E, spre deosebire de gâjâiala de fonograf scăpat în Dunăre propagată de minoritarii cu voce de castrato. Cât despre satanism... N-am cuvinte. Doar pentru că vreo trei norvegieni cântăreţi de Black Metal au incendiat nişte biserici acum 15 ani şi pentru că o sodomizează unu' verbal pe Sfânta Maria nu înseamnă că tot ce-i rock e satanist. Oricum, maneliştii zic de Paştele, Hristosul sau Dumnezeul mamei unuia sau altuia de trei ori pe minut, aşa că tot în infern vor arde, alături de orice satanist, indiferent ce ar cânta sau ar asculta el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rock clarrr. -> Ptr ca e mult mult mai bine decat manele.
Manele --> Not. dc`? wtf!? Ptr ca nu o pot numi muzica. oh go on. sh Urasc cocalari sh pitsi.
deciii clar Rock.love struck

| mihaelutzamy a răspuns:

Rock, I love rock:X

| judygreer a răspuns:

Decat manele. mai bine rock oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oarecum...manele.whistling. decat rock :-&

| єℓєηα a răspuns:

Hei misshoolligan sorry da' nu m'ai inteles... Nu am spus ca sunt manelista... am spus ca printre genurile de muzica pe care le ascult se afla si manelele.
Si apropo, nu judec pe nimeni!winking
Baby, nu sunt tiganca daca asta voiai sa spui prin "turnulete la casa"!
Si nu sunt nici manelista! Pur si simplu ascult uneori... e o diferenta!winking
Mda... tupeu am. Nu cred ca e un lucru rau sa ai tupeu.winking

| Aia cu cap mare a răspuns:

Rock, in Nici Un Caz Manele!
sh pentru astia care cred ca rocku ii satanist...sa stiti ca exista rock alternativ...
dupa mine rocku ii cel mai fain gen de muzica...+ ca rocku alternativ nu-i chiar asa "salbatic" cum ii zic unii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Observ ca cine a ales rock, a primit stupid. Alta discutie...
Poi normal ca rock, doar cant la chitara(bine ca e acoustica, dar mergewinking ). Mesaj pentru cei care au dat stupid: cand ajuns hana montana, atunci am sa trec pe manele, poate asa o sa am multi fani asemanatori vouabatting eyelashes.

| farsa a răspuns:

ROCK! Manele (scuze celor care le asculta) sunt pentru cei care nu prea au cultura (nu neaparat toti )

| misshoolligan a răspuns:

Cu mare parere de rau iti spun ca te contrazici singura:mai intai afirmi ca nu esti manelista, dar apoi, cand eu spun "unde crezi ca o sa ajungeti(manelistii) daca nu renuntati la tupeul penibil", tu spui,"mda... tupeu am", eu ce concluzie sa trag de aici?
si xcum, daca asculti manele +minimal+pop...nu poti sa te numesti decat manelist universalbig grin