| nirvanabt a întrebat:

spuneti-mi de ce o chitara electrica trebuie sa aiba o doza humbucker,si nu SSS,. opinia voastra intre, spre exemplu
http://www.fly-music.ro/......rw-bk.html si http://www.fly-music.ro/.......html.care ar fi mai buna pentru grunge, nirvana.

5 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Dozele H au un outpot mai mare decat cele S, iti recomand mai degraba o H S S, stiu ca grunge-ul foloseste mult clean, dar cu siguranta vei vrea sa bagi din cand in cand si ceva distorsie, iar distorsia unei doze H ii mult mai "concentrata"

| nirvanabt explică (pentru RockNbeer):

Dar grunge se aude mai bine cu SSS sau e tot aceea cu HSS

| nirvanabt explică (pentru RockNbeer):

Este mai buna una cu SSS sau cu HSS, sau nu conteaza pentru grunge

| RockNbeer a răspuns (pentru nirvanabt):

Ce nu intelegi din dozele hambucker au outpot mai mare decat single coil-urile, nu-i vorba de care "merge" mai bine, ci de care-ti place mai mult.

| Thunderstruck a răspuns (pentru RockNbeer):

Zi-i omului mai pe limbajul lui, stai ca incerc eu. Tataie, poate o sa intelegi si tu, humbuckerele is mai bune pentru distorsiune si tonuri de clean mai inchise, mai lipsite de culoare, iar single coil-urile sunt foarte bune pentru un clean straluictor, un overdrive clasic, dar nu prea poti scoate o distorsiune de metale decat cu un amp hi-gain si de preferat sa fie activ single coil-ul. Grunge-ul nu se "aude" mai bine cu niciun fel de chitara, poti obtine mai multe tonuri de grunge cu un HSS, dar nu stiu daca o sa se "auda" mai bine.