| Tomash a întrebat:

Sunt chitarist (pe o chitara acustica) si as vrea sa trec la ceva mai serios (chitara electrica) dar as dori parerea voastra despre acest set de chitara electrica si daca ar fi cat de cat decenta pentru un incepator: http://www.magazinuldemuzica.ro/......58197.html

Doresc cat mai multe pareri :)

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Chitările Harley Benton sunt bune dacă vrei să te scarpini pe spate cu ele sau să le proptești în clanța ușii să nu intre cineva. Amplificatoarele Harley Benon sunt mai bun ca taburete de sprijinit picioarele decât amplificatoare.
Nu a zis nimeni că dacă ești începător trebuie sa-ți cumperi chestii de proastă calitate.
Cam ce buget ești dispus să cheltui cu o chitară și un amplificator?

9 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Chitara acustica e la fel de serioasa ca si cea electrica.Setul e praf, nu e decent nici pentru un incepator.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu-ți lua chestia aia la set, că-i praf. Mai bine cumpără-ți chitara și amplifatorul separat.

| Tomash explică (pentru Wøodenpints):

Problema mea este ca la capitolul "Chitara electrica" sunt la fel de incepator ca atunci cand m-am apucat de chitara acustica. De exemplu daca as cumpara o chitara "Harley Benton", orice amplificator "Harley Benton" ar fi functional cu acea chitara?

| Tomash explică (pentru Wøodenpints):

Intre 5 si 10 milioane am bugetul dar gasisem de curand un set Fender (din cate stiu de la cativa chitaristi e foarte buna firma) la 850 de lei: http://guitarshop.ro/......p2156.html :)

| Thunderstruck a răspuns (pentru Tomash):

Nu stiu cine dracu va tot zice ca Fender, Gibson, Ibanez sunt firme bune...O fi ele firme bune, dar daca dai 850 lei pe un rahat, primesti acelasi rahat si de la harley benton si de la fender.Ti-a zis si woodenpints, ti-am zis si eu, seturile sunt de rahat.Mai bine iei o chitara electrica acum de toti banii, o bagi in pc pana iei un amplificator si ai terminat balciul, decat sa te chinui dupa sa vinzi rahaturile astea.

| TheMetal a răspuns:

Eu zic sa continui pe chitara acustica.
Si dupa ceva mai mult timp sa-ti iei o chitara electrica. Eu zic sa iti iei de pe siteuri gen amazon.de ca astia trmit si in Romania si gasesti chestii faine si ieftine. chitara acustica e mama chitarilor si daca-i pui un microfon in fata suna mai bine de cat cea electrica.

| Thunderstruck a răspuns (pentru TheMetal):

De ce-i zici tu asta? Ai vreun argument? Depinde de ce vrei sa canti, chitara acustica nu-i mai buna decat cea electrica, nici invers.Si arata-mi si mie o chitara pe care o consideri ieftina si buna de pe amazon, si iti arat 5 din Romania mai bune si mai ieftine.

| TheMetal a răspuns (pentru Thunderstruck):

Arata-mi tu in Romania chitara asta si la acelasi pret. Daca iei amplificatorul din tara, unul la 10w te ajunge cu totul. la mai putin de 750 de lei! http://www.amazon.de/......ref=sr_1_1 s=musical-instruments&ie=UTF8&qid=1375623983&sr=1-1&keywords=E-Gitarre
Asta pentru stilul hard rock
sau http://www.amazon.de/Ibanez-GRG170DX-BKN/dp/B001EM180O/ref=sr_1_72? s=musical-instruments&ie=UTF8&qid=1375624343&sr=1-72&keywords=E-Gitarre
NU gasesti asa ieftin nicaieri. transportul e in jur de 25-30 euro

| Thunderstruck a răspuns (pentru TheMetal):

Doamne fereste, chitara la 90 euro si amp de 10w pe tranzistori...Cred ca stii ce iese.Dar n-am ce zice, nu ar trebui sa ai asteptari de la un rig de 750 lei.Te inteleg ca-ti place mai mult acustica daca ne vorbesti despre rig-uri de-astea. Cat despre ibanez, gasesti modele la fel de bune in Romania, unde ai si garantie, iti ajunge in 2 zile la usa etc. http://mcmusic.ro/......grx90.html
http://mcmusic.ro/......rga11.html
Si mai poti lua si second hand chitare foarte bune pana in pretul ibanezului.