| HeiligKreuzAchtAcht a întrebat:

Va place Hair Metalul? Ce trupe va mai plac? Mie imi plac mai multe printre care si asta:
http://www.youtube.com/watch?v=TcJ-wNmazHQ

11 răspunsuri:
| TheDarkEmpire a răspuns:

Hair metal? Adica Glam metal, nu?

@Necrophagist Cica "heavy metal" vine din versul "heavy metal thunder" din melodia Born To Be Wild (Steppenwolf).Se considera a fi prima melodie heavy metal. Posibil ca asta sa fie sursa inspiratiei pentru numele genului.

| TheDarkEmpire a răspuns:

@Necrophagist Credeam ca prin intrebarea "de ce se numesc metal" te referi la modul general, nu doar la glam.

| Bogdanux a răspuns:

Motley Crue, Def Leppard, White Lion, Steelheart, Cinderella ( mdeah), Twisted Sister, Kiss ( anii '80).Trupe mai noi: Reckless Love, Crashdiet.

| Bogdanux a răspuns:

Am zis anii '80.S-au dat si ei pe valul glam (sinonim cu hair), adica ma refer la albumele scoase de ei in decada asta.In anii '70 cantau hard rock, cu influente de rock n roll (primul album), ca mai tarziu heavy metal.La inceputul anilor '90, s-au adaptat din nou spre hard rock/heavy metal pentru ca atunci glamul decazuse mult.

| Bogdanux a răspuns:

No problemo.

| Bogdanux a răspuns:

@Necrophagist

Sa para mai duri in fata thrasherilor laughing

Glamul (fie rock sau metal) se trage din heavy metal/hard rock.Asta iti poti da seama din unele trupe.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Kiss canta hair metal?! uat za faching fac? kiss canta hard rock, nu hair.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Aha, ok, nu stiam, nu sunt un mare fan Kiss, de-abia am inceput sa-i ascult, mersi ca m-ai lamurit.

| HeiligKreuzAchtAcht explică:

Hmm...Nechopaghist buna intrebare!

| Necrophagist a răspuns:

Si totusi de ce se numesc metal?

| Necrophagist a răspuns:

Eu credeam in varianta aia, ca pustii de 14 ani descoperisera tara fagaduintei plina de pasarele si i-au zis metal ca sa estompeze caracterul gayciunii dar aveti dreptate desi heavy pentru mine e cel putin Deep Purple iar hard sa zicem Aerosmith.Acum sa ii pun langa Cindarella, Tesla, White Lion langa...câh
@darkempire: ce legatura are rockul bluesuit al lui Steppenwolf cu glamul?