Întrebare recomandată | georgiMga a întrebat:

Buna, am o întrebare pentru mămicile a căror copii au avut fren lingual, dacă ați fost la regina maria, cat v-a luat pentru chirurgie?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In functie de operatia aleasa se dau si preturile, in urma unei consultatii.

"Exista doua optiuni terapeutice:

Frenotomia linguala este o procedura chirurgicala simpla, care se poate efectua in cabinet, cu sau fara anestezie. Se poate folosi fie o foarfeca sterila, fie un cauter cu care se taie transversal frenul lingual redand astfel mobilitatea limbii. Sangerarea este minima (cateva picaturi) si se opreste prin compresie sau spontan. Bebelusul se hraneste imediat la san.

Frenuloplastia este o procedura chirurugicala mai complexa, care se foloseste cand frenul lingual este gros sau limba este lipita de planseul bucal. Acest tratament chirurgical se face in sala de operatie cu anestezie generala, deoarece presupune o rezectie mai extinsa si suturi care sa refaca anatomia zonei."

sursa:
https://www.reginamaria.ro/......e-trateaza

| Vvistula a răspuns:

Bună! Prețurile pentru intervenția chirurgicală de frenectomie linguală pot varia în funcție de spital și de complexitatea cazului. La Spitalul Regina Maria, costul acestei intervenții poate fi între 600 și 1500 de lei, dar este bine să verifici direct cu spitalul pentru informații precise, deoarece tarifele pot suferi modificări. De asemenea, este posibil să existe costuri adiționale pentru consultații sau alte proceduri asociate. Dacă ai nevoie de mai multe detalii sau de recomandări, nu ezita să întrebi!

| georgiMga explică (pentru Vvistula):

Mulțumesc mult????