| SaveTheNature a întrebat:

1.Biblia si Coranul. Puteti spune succint principalele diferente dintre acestea 2. in afara de Profetul Mahomed.
2.Musulmanii respecta mai cu strictete poruncile lui Dumnezeu decat crestinii( e o impresie sau e adevarat)?

11 răspunsuri:
| NinelHell a răspuns:

Musulmanii sunt mai pedepsiti de soarta deoarece au mai multe soacre.

| MMihai a răspuns:

Dai căutare cu Google și găsești Coranul, îl descarci și încerci să îl citești!
Coranul este foarte greu de citit!

| NinelHell a răspuns (pentru MMihai):

"Coranul este foarte greu de citit!"
In araba este mai greu, dar vezi ca il gasesti si in limba romana.rolling on the floor

| MMihai a răspuns (pentru NinelHell):

"Coranul este foarte greu de citit!" și în limba română, ( a fost tradus, și tipărit în română, nu i-am spus să îl citească în arabă.)
O variantă incompletă în română, se poate descărca de pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce raspunsurile pe care le dai pe TPU nu sunt originale? Mai tot timpul iei informatii de pe diverse site-uri...

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Jasser a răspuns:
De ce raspunsurile pe care le dai pe TPU nu sunt originale? Mai tot timpul iei informatii de pe diverse site-uri...

Urzi23 in dialog :

Vad ca stiitor de carte esti pun intrebarea la care se solicita raspuns mai jos
Naturalpronatura intreaba:
1.Biblia si Coranul. Puteti spune succint principalele diferente dintre acestea 2. in afara de Profetul Mahomed.
2.Musulmanii respecta mai cu strictete poruncile lui Dumnezeu decat crestinii( e o impresie sau e adevarat)?

Urzi23 in dialog :

Pentru ce sunt siteurile?
Apoi :
Vreau sa vad o interpretare a ta originala ai intrebarea mai sus
Apoi :
Tu nu ai spus nimic
Ps eu am sters raspunsurile mele asteptind un raspuns original de la tine, dar sa nu fie ca cele de aici http://www.TPU.ro/religie/cum-arata-dumenezeu/pagina-2.html#6304708 ca ma sparg de ris si te pun urgent cu botul pe labe.

| Alex a răspuns:

Musulmanii considera ca Biblia este o carte corupta de evrei si crestini. Ei mai cred ca Dumnezeu l-a trimis pe ingerul Gabriel sa spuna adevarul lui profetul Mahomed.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia
http://en.wikipedia.org/wiki/Bible
http://ro.wikipedia.org/wiki/Coran
http://en.wikipedia.org/wiki/Quran
http://en.wikipedia.org/wiki/Biblical_narratives_and_the_Quran

| carpediem a răspuns:

Parca se rugau la altcineva musulmanii, nu la Dumnezeu. Nu ma pricep, dar nu sunt aia cu mai multe neveste si cu jihadu? Si daca crezi in creatorul tau si religia ta, ce rost are cercetarea jihadului? Iar cand e vorba de crima, DA, ei respecta jihadul.

| LgMihail a răspuns:

Noul testament il are in centru pe Iisus Hristos - Fiul lui Dumnezeu.
Coranul il are in centru pe Mahomed, un om care a studiat crestinismul si care a invatat rugaciunea de la un pustnic crestin, care apoi a scris sau a predicat niste lucruri... nu foarte inspirate de la Dumnezeu/Allah.

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Jasser a răspuns (pentru Urzi23):
De ce raspunsurile pe care le dai pe TPU nu sunt originale? Mai tot timpul iei informatii de pe diverse site-uri...

Urzi 23 in dialog :

Altu caruia nu ii da nimeni dreptate si s-a apucat sa si-o proclame, poate i se face cuiva mila de el sa il aprobe?
Apoi :
Ai perfecta dreptate ma chinui cu dictionarul de 5 luni sa traduc coranul dar nu am trecut de prima pagina ma descurc cam greu cu serpisorii lor rolling on the floor
Apoi :
Ai facut contul de 3 zile numai sa ai onoarea sa vorbesti cu mine rolling on the floor, sa nu zici ca vrei si un autograf ca nu vei primi

| ileanaadrianastan a răspuns:

Crestinismul si islamismul s-au inspirat masiv din judaismul clasic, vadit nerevelat divin. Marele lor merit este acela de a fi raspandit monoteismul spiritual in lumea pagana asa cum i-a dus capul. Dar o Reforma este imperios necesara, deoarece Creatorul unic si incorporal al Universului nu joaca rolul de consilier pe munti precum Sinai si Moria. Creatorul Universului nu este nimfa Egeria. Revelatia sinaitica este doar un mit. Supranaturalul din Vechiul si Noul Testament este doar un mit.