| Decster a întrebat:

1) Cosiderati sanatosi pe acei oameni care vorbesc cu serpii? *referitor la Adam si Eva*

2)Daca Dumnezeu era asa de bun, de ce i-a lasat pe aia doi sa manance dintr-un mar otravit in ciuda neascultarii lor?

39 răspunsuri:
| DrGoogle a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu i-a lasat omului dreptul la liberul arbitru, de aceea El nu te poate obliga sa faci nimic din ce tu nu vrei. Tot ce se intampla in jur cu consecintele actiunii tale. happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DrGoogle):

Asta-i o prostie. Zi și tu, dacă tot îi dai omului voie să-și facă de cap, de ce îl mai judeci după? Dacă tu îi dai libertatea să facă ce vrea, de ce îl trimiți în focul veșnic dacă "păcătuiește"? Asta cu Yehova vă dă liber arbitru este doar o scuză și un pretext pentru dezastrele care se întâmplă în lume.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mnu e exact ca un experiment. Mărul, diavolul, și omul care trebuia să aleagă. Dar de fapt oricum nu a avea ce să aleagă din moment ce Dumnezeu știa exact ce urma să se întâmple. laughing

| DrGoogle a răspuns (pentru Decster):

Pentru ca nu respecti una din cele 10 porunci happy, iar daca nu ar fi fost aceste porunci ar fi fost haos, oricum deja cam e in lume...

| DrGoogle a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu care e faza cu Yehova eu sunt ortodox si iti da voie sa faci orice atat timp cat nu ii inflentezi pe ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DrGoogle):

Yehova (sau YHVH/Yahve dacă vrei) este divinitatea pe care tu o slăvești. Cum să nu știi că "dumnezeul" tău se numește Yehova? Nimic altceva decât un zeu inventat de evrei.
https://en.wikipedia.org/wiki/Jehovah
"Jehovah (/dʒᵻˈhoʊvə/ jə-HOH-və) is a Latinization of the Hebrew יְהֹוָה‎, one vocalization of the Tetragrammaton יהוה‎ (YHWH), the proper name of the God of Israel in the Hebrew Bible."
Bine, mai este numit și Hashem, El Elyon, Elohim, El Shaddai, TSVA’OT etc.
Cred că istoria religioasă ne-a arătat că este unul dintre cei mai josnici zei. Biblia o arată în nenumărate rânduri.

| DrGoogle a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiu ca Martorii lui Yehova sunt o secta, o adunare, o religie inventata cu alte reguli decat crestinii ortodocsi. Dumnezelul meu are un singur nume acela e Dumnezeu. happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DrGoogle):

Nu Boss, stai să-ți traduc ce scrie mai sus:
"Yehova este o latinizare a termenului ebraic יְהֹוָה‎, o vocalizare a tetragrammatonului יהוה‎ (YHWH), numele propriu-zis al Zeului lui Israel în biblia ebraică."
Biblia ebraică este și biblia voastră. Religia voastră își are rădăcinile în iudaism. În biblia voastră, acțiunile se învârt în jurul evreilor, adică "poporul lui Israel". Divinitatea lor este și divinitatea voastră. Martorii lui Yehova nu reprezintă decât o altă sectă, prin alte sute, ale creștinismului, nimic deosebit.
Iar "Dumnezeu" nu este un nume propriu, ci un titlu. "Dumnezeu" înseamnă "Creator" și nu este un nume propriu. Sumerienii în consideră pe Zeul Enki drept "Dumnezeu" pentru că în religia lor Zeul Enki este considerat Creatorul omenirii.
În biblie vechi nu exista termenul de "Domnul", ci chiar termenul de Yehova, dar a fost modificat în bibliile noi că na, bătea la ochi.

| DrGoogle a răspuns (pentru Decster):

Trebuia sa imi spui de la inceput ca esti ateu nu ma mai oboseam.

| RAY a răspuns:

1,pai cei doi erau ca niste copii asa ca ei puteau vorbi si cu dumnezei si cu serpii cum o fac si copii din ziua de azi
2, dumnezeu asta stia de la bun inceput totul din moment ce el a creat insati timpul el a facut totul cum a vrut el, nu exista nci o libertate, liber arbitru, daca adam si eva aveau liberul arbitru dumnezeu nu putea sti sigur ce vor face numai vorbesc ca s-a pus sa le caute prin gradina edenului

e grav ca in secolul 21 oamenii sa mai creada in basme de astea cand stiinta a progresat atat de mult dar nu-i de mirare din moment ce uni saruta moastele si se roaga lor in fine

| DrGoogle a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu esti de religie? Sau tot ateu, sa stiu sa nu imi mai pierd timpul?

| RAY a răspuns (pentru DrGoogle):

Vezi ca tu contrazici insati biblia, inainte de a da dumnezeu cele 10 porunci aceste lucruri se stia ca erau pacate, cand cain la omorat pe abel el a stiut ca face ceva gresit fara cele 10 porunci

| RAY a răspuns (pentru DrGoogle):

Care dumnezeu? iisus, iahve sau sfantul duh? pe dumnezeu il cheama iahve

| DrGoogle a răspuns (pentru RAY):

Vad ca scrii cu litere mici si Biblia si Cain, da nu e panica...eu nu contrazic pe nimeni fiecare e liber sa creada ce vrea si sa aiba ce religie vrea.

| RAY a răspuns (pentru DrGoogle):

Te-ai pus pe judecat, ceva tipic voua crestinilor, faceti omul prost daca nu e de partea voastra

| DrGoogle a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu cu cine ma confunzi frate, dar eu nu judec pe nimeni voi ati sarit v-am spus sunteti liberi sa credeti si in frunza de patrunjel ca doar are multa vitamina C.

| danay72 a răspuns:

Ei știau ca șerpi nu vorbesc, pentru ca Dumnezeu l-a pus stăpânitor peste animale și știa comportamentul lor. Apoi, fructul nu era otrăvit, ei știau ca Dumnezeu le-a interzis sa mănânce din el, dar nu au vrut sa asculte. Dumnezeu nu s-a impus când au decis sa mănânce.

| xerxes1 a răspuns (pentru DrGoogle):

Dar sa nu stii ca zeul tau se numeste YHWH transliterat Yahweh sau Jehova demonstreaza ca nu ai fost atent nici macar la orele de religie.

| KEiGHT a răspuns (pentru anonim_4396):

YAHWEH = Marduk(Fiul lui ENKI/ Satan la evrei) la Sumerieni, Babilon = IRAK de astazi. Totul e corupt la evrei pana in maduva oaselor lor.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"ei știau ca Dumnezeu le-a interzis sa mănânce din el, dar nu au vrut sa asculte. "

Aceeasi tampenie. Spiridusul STIA ca astia vor manca indiferent ce le zice el sau nu DINAINTE chiar sa-i creeze. Ca puii mei, e atotstiutor, nu?!? Ei practic nu aveau cum sa nu manance din ala pentru ca spiridusul STIA ca vor face asta, iar daca nu o faceau inseamna ca spiridusul nu e atottoate. Ce mama naibii, e vorba de logica elementara.

Deci ei au facut exact ce spiridusul STIA ca ei vor face daca ii creaza. Si atunci, ce vina au ei ca au respectat proiectul si atotstiinta spiridusului? Povesti tampite...

| AdrianVoicu a răspuns:

Ce tea pălit asa de o data cu Dumnezeu, cu alea, alea
Eva, Adam, mere.
Și tu ai examen?

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns:

Exista oameni care se înțeleg foarte bine cu șerpii, chiar si cu cei veninoși, si nu ma refer la crescatorii care țin șerpii închiși in cutii. Ia uite la grămada:
https://youtu.be/E12OLcgWPr4
... cei care nu asculta mai primesc si palme.
Cât despre Adam si Eva, am mai scris de m-am saturat, copy/paste:
Nu o sa primesti niciodata un "raspuns logic" (care sa aiba sens) deoarece un Adam, o Eva, un sarpe vorbitor si copacul "binelui si raului" exista doar in poveste. Poveste scrisă pentru ca lumea si tu sa își stoarcă creierii. Mircea Eliade si alți erudiți au precizat ca in geneza biblica se regăsesc, combinate, doua mituri ale genezei:
-unul elohist, in care D-zeu creaza intreg universul iar pe om ( mai bine zis: partea barbateasca si partea femeiasca... adică nu doi, ci mulți) si i-a creat ca sa fie stapani peste tot pamantul + flora+ fauna, Gen 1.28. Iisus n-a pomenit niciodata de Adam si Eva, ci doar de: "partea barbateasca si partea femeiasca".
-celălalt mit, yahvist, (si fabulos) in care D-zeu creaza doar O GRADINA (gradina raiului) iar pe om ( sau tradus= Adam) si pe Eva (ce inseamna femeie) i-a creat ca s-o ingrijeasca. Parerea mea este ca mitul acesta este si o mare gogoasa ieftina ce este folosit de "conducatorii religiosi" ca sa devieze atentia populatiei, de la afaceri murdare si alte mușamalizari... catre o "viata de vis"-cea dintr-un Rai. De fapt pamantul nostru ar fi un Rai adevarat daca oamenii nu ar pune botul la minciunile celor ce sunt la conducere si care de fapt sunt corupți de se distreaza creand scadaluri si chiar razboaie ce --- nu se mai termina ---, pardon, am vrut sa zic: ocupatie, astea se numesc locuri de munca! la care credulii participa riscandu-se(=sacrificandu-se) bucurosi ca li s-a dat o functie foarte importanta (catre sfântă!) si fiind siguri ca sabia, bastonul sau kalasnikov-ul primit ii face invincibili in fața fomistilor, acelora care vor dreptate, sau necredulilor. Adevarul este ca nimeni nu vrea razboaie. Adevarul este ca minciunile celor ce intretin razboaiele se pot verifica si dovedi.
https://youtu.be/rUhe87r5bEE
Adevarul este ca instabilitatile sociale si economice de azi sunt create artificial si intentionat exact de cei care obliga lumea sa ii aleaga prin vot. (!?!). Iar de fapt inca de pe prima pagina a bibliei scrie ca omul a fost creat ca sa fie el UN STAPAN (doar peste "pamant si animale", adica ceea ce MULTI RELIGIOȘI NU VOR SA STIE este ca: din flora si fauna nu fac parte si semenii lor!, insa ACEASTA NESTIINTA este cea care le da o sansa spre catastrofa lor, si unii sa devina: sefi de sclavi, sefi de robi, sefi de trib, sefi de partid, sefi de lucratorii din ziua de azi; iar ceilalți: sclavi, robi, comandați, partizani destinati sacrificării, Toti, fie ei muncitori, doctori, avocati, administratori, au, in ziua de azi, un sef descreierat care ii comanda, sau daca nu-i descreierat este un superinteligent ce stie sa faca abuzuri fara oprire, pardon, fara... a putea fi prins si pedepsit, care din cand in cand ii mai si corupe pe subalterni (a se citi "ajută" in loc de "corupe"). Intre oameni, elația stăpân-sluga este inutila, zero avantaje, zero cultura, zero creativitate, oamenii au devenit niste robotei umpluti cu minciuni pana incep sa tremure si sa se îmbolnăvească, robotei care, multumiți si din lipsa de ocupație, infloresc aceste minciuni ca, piramidal, subalternii, ori clientii, ori pacientii sa tremute si mai mult. Logica: unul ce tremura mai mult nu il poate observa. Daca nu pica varful piramidei atunci catastrofa, rezultatul minciunilor si al încrederii orbești, se intinde la toata piramida. Au existat sate, orase si intregi civilizatii care au disparut, totul datorita unui speriat capabil sa prosteasca-sperie cu sefeuri populatia care, de naiba ce-a fost, a acceptat protectia acestui rupt-de-realitate. Padon,... si sefia acestuia.
Terra a fost si este plina de "sefi" si "stiutori spirituali" falși deoarece tot ce stiu ei sa faca este sa te sperie (nu are importanta cu ce povesti!) ca evident, doar astfel isi pastreaza statutul. Mai rar sunt cei care stiu sa evalueze si/sau sa explice concret legile psihicului uman ce raman neschimbate de milenii si nesparte nici de genetica de azi.
Iata unul ce se bazeaza pe legile psihologice de comportament ale animalelor venite de la "mother nature":https://youtu.be/QnDSCTlxIEk

De aici poti sa observi ca amenii care nu cunosc deloc psihologia comportamentului animalelor se comporta ei insisi mai rau ca si animalele desi ei se autoconsidera perfect normali. Toate animalele își părăsesc puii cand aceștia ating maturitatea (știu sa se hrănească si sa evite pericolele). Dar oamenii își controleaza odraslele:
- in islam fetele se mărita, pardon, sunt vândute.
- in hinduismul, băieții sunt însurați cu pistolul la cap, trebuie sa jure credință, pe viața, uneia la cere nici nu ii știe numele.
- creștini la fel, au foarte multe "obiceiuri" toate cu scopul de a-si condiționa odraslele ca si cum acestea dintotdeauna au vrut, si au visat, sa obțină statutul de depravat/a. Un alt tip de creștini, ce se considera mai deștepți deoarece elimina " obiceiurile" nu fac nimic altceva decât sa-i lase pe oricine sa le învețe odraslele ca sexul este un sport ce trebuie practicat de toti,

La cat creier are specia umana, si la câte capacitați are (de inginerie, de creativitate) ar trebui sa facem cu totul altceva in loc sa ne holbam la cei care ne sperie cu războaie, sau la cei ce caută sa obțina profituri de pe urma " condiționării sexuale" ceea ce înseamnă îndoctrinare ( se condiționează teoriile sexuale la care au acces minorii), sau sa ne holbam la cei ce frenetici ce visează sa câștige existența din jocurile de noroc.

Pe acelasi subiect:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/11338562/
http://www.tpu.ro/go-to-answer/12542261/
http://www.tpu.ro/go-to-answer/12289373/

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa rescriu iar răspunsul ce deja i l-am dat lui dexter, dar e simplu:
" dacă tot îi dai omului voie să-și facă de cap, de ce îl mai judeci după?" Gen 1.28; Sa fi stăpân pe Terra, înseamnă ca poți sa îți faci foarte mult de cap, faci ce vrei cu solul, cu minereurile, cu atmosfera, cu flora, cu fauna, si... cam atât. Ce lipsește? Păi lipsesc de acolo semenii tai. De ceilalți oameni nu ai voie sa te atingi, in sensul de ai îngrădi libertatea, "faci ce vrei tu cu ei", sa te distrezi de ei, sau sa atentezi la viața lor. In acest caz " focul cel veșnic" te așteaptă, si mi se pare corect. Dacă tu ai fi in locul unuia abuzat, sau in locul unui sclav, sigur nu ți-ar conveni. Ca sa se creeze sclavie, sau ca sa se elimine, este nevoie de o societate plina de mincinoși si unită, sau respectiv: de corecți uniți. Tu alegi!
Ca D-zeu da porunci tâmpite, ca Adam greșește si tu plătești, ca serpii vorbesc, si alte nonsensuri ca sa îți storci tu creieri, au ca scop ca tu sa devii o leguma, si sa nu faci niciodată nimic când se intampla o nedreptate. Ba mai esti îndobitocit ca Supermanii din filme se ocupa de aceasta treaba.

| NGheorghe a răspuns (pentru Holiday):

Vasăzică te-ai prins! ca a doua jumătate a genezei este un fals.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NGheorghe):

Știi care-i părerea mea? Mi s-ar părea foarte normal să-i acorzi totală libertate unui om care este evoluat din punct de vedere etic și spiritual, pentru că omul ăla va ști cu siguranță cum să trateze în mod corect natura și pe cei din jurul său. Cum se face că păgânii antici puteau face asta și creștinii nu pot? Dar firește, nu este doar vina religiei că oamenii au ajuns atât de inapți mental și spiritual. Este cu siguranță și vina mass-mediei că au făcut din om o ființă violentă și egoistă (cu participarea directă a religiilor creștine), este și vina celor care au pus bazele dependenței de resurse naturale care distrug mediul (una este să fii dependent de petrol și alta este să fii dependent de legumele cultivate), este și vina celor care și-au exercitat dominația și puterea asupra sistemului monetar pentru a crea criza care îl face om să-l omoare pe altul pentru ceva ce nu are. Mai pe scurt, viața a ajuns să fie caracterizată de violență și sărăcie, exact așa cum o promovează biblia.

| Holiday a răspuns (pentru NGheorghe):

Geneza e un fals in integralitatea ei, nu doar prima sau a saptea parte.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

"Mi s-ar părea foarte normal să-i acorzi totală libertate unui om care este evoluat din punct de vedere etic și spiritual"--- si ceilalți oameni trebuie legați? Copii trebuie legati si ei? (In sensul ca tu de fapt confunzi "evoluția" cu "dezvoltarea", copii nu vor fi niciodată "evoluați" deoarece ei nu știu citi sau nu au apucat sa citească multe si importante)
" Cum se face că păgânii antici puteau face asta și creștinii nu pot?" Dacă știau atunci nu dispărea cultura lor... daca a dispărut înseamnă ca a folosit un anumit tip de abuz, foarte ușor identificabil.
"Dar firește, nu este doar vina religiei că oamenii au ajuns atât de inapți mental și spiritual. " Adică? Biblia, vedele, coranul si alte cărți declarate spirituale mai conțin si minciuni, dar asta înseamnă ca tu ți-ai pierdut capacitatea de a le identifica. Doar nu crezi ca d-zeu s-a transformat in măcelar si tăbăcar si i-afacut lui Adam si lui Evă haine sa nu le vadă alții rușinea? Care alții?
"Este cu siguranță și vina mass-mediei că au făcut din om o ființă violentă și egoistă (cu participarea directă a religiilor creștine)"... ai găsit pe cine sa dai vina.
". Mai pe scurt, viața a ajuns să fie caracterizată de violență și sărăcie, exact așa cum o promovează biblia." Si eu m-am gândit: oare de ce lumea nu plantează aiurea pomi fructiferi ca lumea care trece pe lângă ei sa poată mânca gratis. Totul sta intr-o sămânță pe care o îngropi 5 cm. O fi greu sau foarte greu?