| Decster a întrebat:

1) Cosiderati sanatosi pe acei oameni care vorbesc cu serpii? *referitor la Adam si Eva*

2)Daca Dumnezeu era asa de bun, de ce i-a lasat pe aia doi sa manance dintr-un mar otravit in ciuda neascultarii lor?

39 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns (pentru Holiday):

O fi dacă dovedești, nicidecum pentru ca așa ai tu chef.
Citește si celelalte răspunsuri date aici de mine, si apoi rasp.

| Holiday a răspuns (pentru NGheorghe):

Gheorghe, ce-i cu tine, trasesi pe nas?
Ce naiba sa citesc? Aberatiile alea?

| NGheorghe a răspuns (pentru Holiday):

" Integralitate"...da un exemplu! " nu!, in integralitate si gata!"
" Aberatiile alea?"... da un exemplu! " nu! sunt aberatii si gata!"
Oi fi trăgând eu pe nas si pe ureche dar tu esti clar lipsit de argumente concrete. Per general toți știu sa cotcodăcească, așa din lipsa de ocupație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NGheorghe):

"si ceilalți oameni trebuie legați? Copii trebuie legati si ei?"
În antichitate toți oamenii erau crescuți în aceleași învățături ezoterice. Nu cred că pe atunci existau "alții" încât să poți da vina pe un conațional de-al tău pentru ce se întâmpla rău. Și ce treabă au copiii? Ai văzut tu copil implicat din propriul interes în extracții miniere de exemplu ca să-l acuzi că de ce distruge natura? Ai văzut tu copil cum alimentează la benzinărie încât să-l acuzi că de ce poluează aerul? Copiii se adaptează mediului în care trăiesc, evident că vor ajunge violenți care vor crește într-un mediu violent, asta nu înseamnă că de mic poți să-i dai cu parul în cap pentru că se supune modului de viață în care trăiește.

"Dacă știau atunci nu dispărea cultura lor"
Cultura lor a fost infiltrată. Tu crezi că dacă nu-și băgau alții nasul în cultura lor ar fi pierdut-o? Spre exemplu păgânii albi egipteni au dus o perioadă de prosperitate timp de 3000 de ani până când au intrat pe mâna unui mulatru care a pornit colapsul civilizației egiptene. Citește "Natures Eternal Religion" de Ben Klassen ca să înțelegi la ce mă refer. Nu egiptenii înșiși au cauzat abuzul, ci oamenii infiltrați sau introduși în civilizația lor. Așa s-a întâmplat cu toate civilizațiile antice care au dispărut. Uite de exemplu ce a ajuns Europa și America de când au fost mâncate de evrei. Sau uite de exemplu cum a ajuns România de când a fost mâncată de evrei.
http://der-stuermer.com/romanian/Razboiul_nevazut_al_evreilor_sionisti.pdf

"Biblia, vedele, coranul si alte cărți declarate spirituale mai conțin si minciuni"
Man, biblia și coranul nu sunt cărți spirituale. N-au nicio treabă cu spiritualitatea. Când spui spiritualitate clar te referi la păgânism pentru că păgânismul și religiile păgâne promovau spiritualitatea și avansarea personală. În opoziție cu rebeliunea și libertatea promovate de păgânism, creștinismul și islamismul nu promovează decât dependența omului față de o forță absolută, lucru care nu are nicio legătură cu realitatea. A te ruga la lemne și a pupa moaște nu este nici pe departe "spiritualitate". Cât despre scrierile antice spirituale, să știi că nu trebuie luate la sens propriu pentru că ele de fapt constau în alegorii și concepte spirituale ale sufletului nu în fenomene bazate pe credința oarbă cum ar fi iadul și raiul sau judecata de apoi. Dacă biblia a furat de la păgâni concepte precum "săvârșirea de minuni" asta nu înseamnă că este spirituală.

"ai găsit pe cine sa dai vina. "
Păi zi tu atunci, a cui e vina pentru halul în care am ajuns dacă nu a mașinăriilor propagandistice a evreilor?

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ar trebui sa adaogi: "Mi s-ar părea foarte normal să-i acorzi totală libertate unui om care este evoluat din punct de vedere etic și spiritual" + copii.
Sau mai bine ar trebui sa tai: "Mi s-ar părea foarte normal să-i acorzi totală libertate unui om "... oricarui om, indiferent ca este sau nu este evoluat, etic sau spiritual. Vinovați nu sunt mincinoși si speriații ci cei care cred basmele lor.
"Man, biblia și coranul nu sunt cărți spirituale..." de aici ai împrăștiat discuția ca nici nu mai știu de unde sa continui. Ca sa fie (mie) mai simplu am sa rescriu: pe prima pagina a bibliei, D-zeu îl crează pe om (adică parte si parte) si ii zice:
"Cresteti, inmultiti-va, umpleti pamantul si supuneti-l; si stapaniti peste pestii marii, peste pasarile cerului si peste orice vietuitoare care se misca pe pamant."
Nu ca venerez eu biblia, dar Pavlov a luat premiul nobel pentru ca a explicat comportamentul reflex, si a observat ca animalele se nasc cu câteva reflexe ( pentru ca nu sunt dobândite ci înnăscute acele reflexe se numesc instincte). Instinctele le poți grupa in 3 categorii: instincte de autoapărare-dezvoltare, inst. de reproducere si inst. de apărare a speciei. In cazul omului nu exista instinct de apărare a speciei deoarece animalele se sălbăticesc si ataca oamenii doar dacă oamenii se sperie de ele. Omul nu-si poate apăra propria specie dacă exact propria specie este cea care îl ataca. Teoria instinctelor, sau legile care controlează psihicul uman, le găsești doar in biblie. Pentru mine, ca zici psihic sau spirit, este același lucru. Cum Pavlov a studiat pe animale nu a apucat sa observe ( sau sa lase scris!) ca oamenii cam sunt stăpâni peste flora si fauna si peste tot pământul, si cam atât; mai precis: aici nu se precizează ca oamenii pot fi stăpâni si peste semenul lor. Ca se intampla, si s-a întâmplat sa existe sclavi si robi si iobagi, faliți si datori pe viața ( cu excepția celor ce se sinucid), asta se datorează unei activități concertate si mincinoase a unui mic grup de oameni. Ca in ziua de azi exista organizări ierarhice de conducere, nu înseamnă nimic altceva decât faptul ca aceste minciuni sunt crezute.
"Când spui spiritualitate clar te referi la păgânism pentru că păgânismul și religiile păgâne promovau spiritualitatea și avansarea personală. " - repet: spiritualitate este știința care se ocupa de legile sufletului ( 3 sunt, crești, te înmulțești sau reproduci.). Foarte simplu: un copil crescut la casa de copii si ajuns in armata, când i se comanda sa îți omoare părinții, nici nu va întârzia sa execute. Dar vecinului tău, sau oricine altcineva crescut acasă de părinți, nu va executa ordinul pana nu va avea dovezi clare ca ei sunt vinovați. ( nimeni nu este superior omului, poți abuza de viața animalelor si plantelor dar nu de viața semenului tău)... astea sunt legi ale minții, care pot fi șterse prin îndoctrinare si indobitocire: cică "avansarea personală" ar fi utila la ceva, dar nu se știe exact la ce, oamenii devin sălbatici când sunt mințiți când au dreptate, dar inventam povesti cu oameni sălbatici din alte motive ca altfel nimeni nu accepta avansarea( in front pe prima linie happy ). De ce povesti de indobitocire când avem filme? Vine Superman ca sa rezolve nedreptățile din jurul tău, totul va fi bine dacă tu stai paralizat si închizi ochii si sa aștepți ca minciuna sa își facă efectul. Îți va plăcea la nebunie, dacă vei trai puțin.
"promovează dependența omului față de o forță absoluta" - si acea forța absoluta, de care tu te sperii sau cu care vrei sa ma sperii pe mine, de fapt nu este o forța ci o regula " crești, te înmulțești, stăpânești peste etc dar nu peste semenul tău. Adică dacă vei abuza de semenul tău si dacă vei fi judecat si pedepsit pentru asta, mie mi se pare ceva foarte corect, ba mai mult asta "are si legatura cu realitatea", adică îmi este indiferent ca se intampla in viața asta si nu in o oarecare alta.
"A te ruga la lemne și a pupa moaște nu este nici pe departe "spiritualitate"". Corect. Eu nu ma refeream la asta ci la un text. Un text scurt.
"Cât despre scrierile antice spirituale, să știi că nu trebuie luate la sens propriu" - Man, sa știi ca textul la care ma refer eu, este si antic si trebuie luat in sens propriu, cuvânt cu cuvânt. Exact, biblia a fost măsluită, ca s-a mai adăugat încă o geneza ( cea cu Adam si Eva), s-au mai adăugat si alte cărți ca sa conțină multe versuri si de 10 ori mai multe explicații si pana la urma Pavlov a redescoperit același comportament... care este innascut. Te naști cu aceste instincte, încă, deoarece încă genetica modernă nu a reușit sa le spargă ca oamenii sa se nască cu dorința de a fi slugi altor slugi.
Era sa închei aici dar mi-am adus aminte ca am sărit un paragraf. Rapid:
"Cultura lor a fost infiltrată. Tu crezi că dacă nu-și băgau alții nasul în cultura lor ar fi pierdut-o? " Dacă se baza pe faptul ca oameni nu pot sa aibă in stăpânire alți oameni... atunci nu si-ar fi pierdut-o. Exista foarte multe avantaje si câstiguri dacă oamenii cooperează. Conversația este imensa, iar dacă nu cooperează atunci pierderile sunt observabile de la km.
Când zici Egipt si piramide, nu ai cum sa nu te referi la o supertehnologie si la supercivilizația ce o deținea. Greu de știut ce a căutat aici acea civilizatie, probabil ca are ceva legatura cu supraviețuirea civilizației umane pe Terra. Nu am timp sa caut s-ar nenea asta are multe filmulețe si multe inexplicabile:
https://m.youtube.com/watch?v=LAaAwpGWGMY

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Dacă Dumnezeu ar fi ştiut şi ar fi hotărât dinainte păcatul lui Adam şi toate consecinţele acestuia, ar însemna că, prin crearea lui Adam, el ar fi introdus în mod deliberat răutatea care a întunecat istoria omenirii. El s-ar face atunci răspunzător de toate războaiele, precum şi de delincvenţă, de imoralitate, de asuprire, de minciună, de ipocrizie şi de boli. Dar Biblia spune clar: „Căci tu nu eşti un Dumnezeu căruia să-i placă răutatea" (Ps. 5:4). „Sufletul Său îl urăşte negreşit pe cel ce iubeşte violenţa" (Ps. 11:5). „Dumnezeu nu poate să mintă" (Tit 1:2). Cel desemnat de Dumnezeu ca Rege mesianic „le va elibera sufletul de asuprire şi de violenţă şi sângele lor va fi preţios în ochii săi" (Ps. 72:14). „Dumnezeu este iubire" (1 Ioan 4:8). „El iubeşte dreptatea şi justiţia." — Ps. 33:5.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Dacă Dumnezeu ar fi ştiut..."

Deci pana la urma spiridusul din povestea crestina nu e atotstiutor, nu?
Si daca aia nu stie, ailalta nu...de ce v-ati baza pe ce zice?!? Ma rog, din aberatiile povestii crestine. mai zicea cineva pe aici, intr-adevar di atotstiutor, spiridusul devine pe zi ce trece tot mai nestiutor. Dar nah, in numele credintei, poate fi oricat de prost spiridusul, numai sa fie! laughing

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Posesorul unui aparat de radio poate asculta ştirile transmise din diferite părţi ale lumii. Dar faptul că poate asculta un anumit post nu înseamnă că şi face lucrul acesta. Mai întâi trebuie să deschidă aparatul şi apoi să aleagă postul. La fel, Iehova are capacitatea de a cunoaşte dinainte evenimentele, dar Biblia arată că Dumnezeu se foloseşte de această capacitate în mod selectiv şi aşa cum consideră necesar, cu o cuvenită consideraţie faţă de liberul arbitru cu care şi-a înzestrat creaturile umane.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Sunt doua lucruri diferite "a sti" si "a interveni". Nu are legatura faptul ca intervine sau nu in "liberul arbitru" cu faptul ca stie la ce duce liberul arbitru.
Dar oricum, ce zici tu e ca spiridusul habar n-are ce a creat. Si trebuie sa se informeze.