| CIVIC1 a întrebat:

A avut Isus frati si surori ca rezultat al iubirii dintre Maria si sotul ei Iosif?
De ce unele religii sustin ca iubirea dintre Iosif si Maria nu s-a consumat si ca ea a ramas fecioara si dupa nasterea lui Isus?
Considerati ca aceste invataturi referitoare la fecioria Mariei si neconsumarea iubirii dintre ea si Iosif pentru a procrea copii au baza Biblica sau sunt inventii ale bisericilor si religiilor de care apartin?
Va rog raspunsuri documentate, fara ironie, ipocrizie, ura sau alte forme de violenta.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dacă tot ai deschis subiectul, tu ar trebui să stii cel mai bine.

| CIVIC1 explică (pentru darrio2007):

Si care e relevanta raspunsului dvs. fata de intrebarea topicului?

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Mai bine zis, daca tot te pasioneaza religia, ar trebui sa stii mai bine.

| CIVIC1 explică (pentru darrio2007):

Cred ca sunteti ironic si nu e cazul sa-mi trimite-ti mesaje daca nu aveti ceva concret de spus fata de subiectul topicului.
Faceti parte din administratorii acestui site? s-au v-a obligat cineva sa intrati pe Sesiunea subiectului de fata si sa va manifestanți opozitia prin răspunsuri ironice?

| darrio2007 a răspuns (pentru CIVIC1):

Eu ti-am raspuns logic. Daca tu ai inteles altceva, e problema ta.

| CIVIC1 explică (pentru darrio2007):

Care e acel raspuns,, logic" la subiectul topicului de fata, raspuns documentat, argumentat despre care dvs. spuneti,, eu ti-am raspuns logic"?
Ai dat un,, raspuns" ce nu contine nimic relevant fata de subiect, un raspuns in doi peri si anume:
,, Dacă tot ai deschis subiectul, tu ar trebui să stii cel mai bine."

| darrio2007 a răspuns (pentru CIVIC1):

Ar trebui sa ne inveți, nu să ne testezi.
Apropo, ce religie esti?
Că nu pari ortodox.

| ania a răspuns:

Ideea a aparutvdatorita influențarii creștinismului de catre curentul gnostic grecesc de gandire, care considera ca materia, trupul si tot ce e legat de el rau in sine, si ne murdareste moral
Sexul in casatorie nu e pacat, nu o intineaza moral pe Maria.

| adryang78 a răspuns:

Asta mi se pare cea mai mare prostie din toată Biblia. Să susții cu gura arsă că o femeie a născut dar a rămas tot fecioară e ceva de noaptea minții. Chiar nu reușesc să pricep cum poate crede cineva așa ceva. laughing

| T0Teu a răspuns:

Isus a avut frați, dupa cum scrie in Biblie.

‭Luca 8:19: "Mama și frații lui Isus au venit la El, dar nu puteau să-I vorbească din pricina norodului. "

‭Marcu 3:31: "Atunci au venit mama și frații Lui și, stând afară, au trimis să-L cheme."

‭Faptele Apostolilor 1:14: "Toți aceștia stăruiau cu un cuget în rugăciune și în cereri, împreună cu femeile și cu Maria, mama lui Isus, și cu frații Lui. " etc.

Intr adevar, ortodocsii spun ca Maria si Iosif nu au avut alti copii, ca Maria a ramas fecioara toata viata, dar este clar o minciuna. Biblia pomeneste in atatea locuri de fratii lui Isus...

| CIVIC1 explică (pentru T0Teu):

Pot sa fiu de acord cu mesajul.dvs. Care ar fi motivele ce fac ca aceste minciuni la care faceti referire sa aiba asa de multa priza la milioane de crestini, inrolati in culte majoritare in Romania si nu numai?