| RAY a întrebat:

Al doilea, susţine Camus, este iraţional, căci ascunde o contradicţie: dacă zeul ar fi existat, universul nu ar fi fost absurd, cele două noţiuni fiind incompatibile. A le accepta simultan trădează o lipsă de onestitate şi abandonarea raţiunii, ceea ce pentru autor este o "sinucidere filosofică".

27 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

De ce crezi ca e absurd universul? Poate nu intelegi acum un lucru,tocmai limitandu-te la ratiune si cautand un raspuns care sa se potriveasca cu parametrii filozofiei tale de viata. Poate nu cauti unde trebuie raspunsurile.
La urma urmei,ratiunea, logica sunt un set de parametrii dupa care sa te ghidezi, dar nu inseamna ca trebuie sa condensezi toate misterele si intrebarile despre viata in acesti parametrii, aia inseamna ca te limitezi.
Cauta raspunsurile in interior, nu in exterior.

| Mosotti a răspuns:

Depinde de zeu, daca era prost, destept, bun sau rau, in functie de asta universul era absurd sau nu. E relativ.
Si pe zeul ala cine l-a facut? N-are logica, nici el n-a existat.

| RAY explică (pentru StrongHeart):

Pentru ca e haos in univers si in viata noastra

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Ok, sa pornim de la premiza ca Dumnezeu exista: care este sensul vietii?

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Exista de fapt,chiar si in haos,o ordine a lucrurilor neinteleasa de om.
Exista legi ale firii care atunci cand sunt incalcate,se instaleaza haosul.
De exemplu,de ce exista razboaie? Pentru ca unii se cred mai presus decat altii.
De ce exista foamete? Pentru ca e o disproportionalitate imensa,unii calca pe cadavre sa devina putred de bogati,altii nu au de o paine.
Si bolile apar tot din cauza asta,nu apar din senin. Oamenii nu respecta legile firesti,nu respecta natura,se impotrivesc sau se cred mai destepti si isi fac ei propria lor definitie de ce e normal si ce nu, cand lucrurile astea(ce e bine si ce nu, ce e normal si ce nu)sunt scrise in ADN, adica le simti, ai intuitie, ai simturi dincolo de cele 5 simturi dar de care poate nu esti constient inca sau le ignori fara sa vrei pentru ca ai fost indoctrinat sa crezi ca totul este materie,dar nu e asa.
Mi-a luat mult si mie sa ies din capcanele astea care te fac sa pierzi ani incercand sa cauti sensul vietii si raspunsul la toate,ratacind pana la iluzie si formandu-ti o realitate proprie,diferita de a celorlalti, dar, nu, nu e deloc haos, daca privesti obiectiv si nu te atasezi emotional de suferinta aparent nejustificata si nefolositoare.
Trebuie sa sapi mult pentru. a afla raspunsurile la intrebarile astea, pentru ca exista multa confuzie si multa informatie proasta si manipulare.

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

E o intrebare foarte grea si pe oricine o sa intrebi o sa iti dea alt raspuns.
Eu cred ca trebuie sa ne pregatim spiritual pentru moarte,e singurul lucru sigur,fie ca esti credincios(in biblie scrie ca fiecare om va muri la un moment dat),fie ca esti ateu,sau nu crezi,sau nu esti sigur,indiferent,murim.
SI atunci trebuie sa fim pregatiti de orice,nu avem timp nelimitat si lumea se schimba foarte repede,iar parerea mea e ca e intr-o continua cadere,spiritual vorbind,ca aparent o ducem extraordinar din multe puncte de vedere,dar pe langa materie,noi mai avem si un suflet si un gol pe care incercam sa-l umplem,oricat ai acumula,nu esti multumit si atunci este clar ca alte lucruri trebuie sa facem ca sa umplem golul ala si anume fapte bune si sa devenim mai intelepti,e un ideal foarte greu de atins,dar cine merge pe calea aceea e fericit,cine e prins in cele lumesti nu e multumit niciodata cu adevarat.
Asta nu inseamna neaparat sa ne rugam in pustiu(desi poate fi si asta,daca asta ti-e chemarea),trebuie sa mentinem echilibrul si sa pastram legile firii atat,restul vine de la sine. Putem trai chiar si intr-o societate disfunctionala ca asta,daca avem mintea limpede si sufletul impacat.
E greu,crede-ma si eu ma lupt si multi se lupta, dar alt sens, unde duce? Daca cauti sens, cauti adevar, cauti esenta.Asta trebuie sa facem.

| Celcestietot a răspuns:

Are punctul de plecare greșit. Pentru tine ce înseamnă absurd? Îmi poți da un exemplu cu privire la așa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Conform ecuației E=mc2, Energia poate fi transformată în Materie, ori asta ne duce cu gândul că, Dumnezeu era energie la început. Se pune problema când apare aceasta.
Probabil ca energia este timpul, și el a apărut odată cu aceasta. Dar cum? Cine a produs mișcarea?
În biblia veche zice: "La început era Cuvantul(Energia) și cuvântul s-a făcut trup(Materia), si în alta parte, "Din El (Duhul Lui), prin El(Energia) și pentru El sunt toate lucrurile(Materie)".
fiindcă se mai zice "Prin Cuvantul (Energia) Lui s-a făcut tot ce se vede(materie)"

Chiar si asa, nici la tine nu da bine pe foaie, fiindcă și Big Bang-ul ala al tau tot printr-o forță locomotorie l-a condus la expansiune, și care e raspunsul tau la forța ta?
Suntem mici si grătar pe lângă universul nostru.
As vrea sa spun ceva idiot, dar nu ma lasa oamenii de știință ca voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa îmi dai cateva exemple de absurditate în univers? Nu de alta, dar vreau sa comentez și eu pe margine și nu am datele complete la întrebare.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Energia nu e timpul, timpul e masura modificarilor, ca asta inseamna timp, adica de ex cand imbatranesti, cand se schimba pozitia soarelui, daca nu exista modificari, nu exista timp. Fi si la nivel atomic tot modificari se numesc.
Zi ceva nasol sa vedem ce vroiai sa zici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu voi ciripi fiindcă nici pe asta la început nu ai înteles-o, și esti mult peste IQ față de multi de pe TPU, ori nu îmi imaginez cum ar fi cu ceilalți cand voi spune ce am de spus.

Îți dai seama ca daca acum ti-as lua energia sa gândesti, sa te miști, nu ai mai exista, prin urmare nu ai mai avea timp?
Sau daca as elimina energia expansiunii universului, nu ar mai fi univers, nici tu, nici timp?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai spune sa vedem, de ce nu spui? Si vedem apoi ce zic si altii si eu, sau zi-mi pe privat.

Daca ai elimina energia expansiunii, nu s-ar mai extinde, si am ramane cu ce este, ar ramane universul existent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca tu esti limitat la cele pământene, cu atât mai mult aceștia dă pă TPU.
Dar, dupa cum vad, nici știința nu prea cunosti, deși e ceva empiric pentru orice ateu convins.
Eu nu pot sa îmi imaginez un ateu fara știința, de aceea îți zic: Materia contine si Energie, daca energia ar dispărea, și materia la fel cu timp cu tot. E=mc2
Si da, universul a fost considerat vid (spațiu gol) până acum, dar știința mainstream începe să înțeleagă că trăim într-un univers plasmatic (energetic).
Deci, fara energie, moare tot, inclusiv inteligența noastră.

Nu te supăra, îmi esti prieten, eu vreau doar sa te fac sa înțelegi prin credinta și stiinta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am de ce sa ma supar, adev e ca stiinta nestiinta, e o enigma cum am ajuns noi aici, cum dracu dintr-o bacterie care era oricum adaptata la mediu unde era, a "evoluat" asa incat sa fie fiecare fiinta pe categoria ei bine definita, bine facuta.

Stai ca n-ai inteles, eu am zis daca iei doar energia expansiunii, nu energia sa o iei de tot, ca altfel ar muri tot si in atom, si da, n-ar mai fi materie, nici timp, ca nu ar mai avea ce modificari sa aiba loc!
Am zis doar sa blochezi expansiunea si atat, nu si energia de mentinere a tot ce este in universul actual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, bine, acum nu vorbim de geneza noastră, ci a Universului nostru sau/si a lui Dumnezeu. Toate la timpul lor, fiindca se rumega mai greu.

Păi tocmai ca energia expansiunii e principiul motor, daca o elimini pe ea, extragi tot din start, fiindcă expansiunea a pornit dintr-un punct, și acest punct e tot universul care se extinde, cu timpul, materia si energia în ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bufneste rasul cand te vad la categoria religie. Era pe aici pe undeva o poza, pe un blog care vroia sa il insulte pe capitan, haiosi sunt astia cum arata exact informatia importanta si cat de "inferiori" sunt ei cu minciunile lor, si hey inca continua sa minta peste.
https://3.bp.blogspot.com/......rinity.jpg
Faza este ca acele cuvinte din sanskrita (zeii hindusi) sunt exact denumirile stiintifice.
Nu stiu ce post al lui vadakayil sa-ti dau inca n-am ajuns la astea.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ma bufneste rasul cand te vad la categoria religie, de ce?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ca idee daca ai putea-o elimina doar pa aia energie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cred ca din cauza la ce scrii rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu te mai lua dupa rothschild, ma simt foarte bine cand nu pot sa ii gandesc. E o problema care afecteaza creieru, si creieru functioneaza spre absurd din cauza unor deranjuri personale ale individului. Astia au ajuns grav cu falsitatea si plagierea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Imagineza-ti un balon (Univers) pe care îl umfla Dumnezeu cu gura Lui, energia Lui (Cuvantul Lui), daca nu l-ar mai umfla în continuare, balonul ar ajunge la starea inițială la care a fost, adică punctul de plecare 0, adică NIMICUL, unde nu poate exista nici timp, nici spațiu, nici materie.

"La început(timp), Dumnezeu a creat cerurile(spatiul) și pământul(materie). Geneza 1:1

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ba ca-s bosi ce pana mea, au mii de miliarde, daca n-au bani tiparesc bani si asa mai departe, gandesc ei fff bine, sunt elite mondiale la inteligenta.
Doar ca ne fac noua rau. Aia nu au plagiat ca nu ii cheama politicieni romani.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum draci le-a facut? Ai ma..fi serios. Nu avea cum atata energie si chiar daca era in univers nu avea cum sa o foloseasca ce dracu! mc patrat, tu realizezi ce zici?
Nu-l mai pupa in c.r atata pe dumnezeu ala imaginar ca nu e okey. De fizica nu treci.

Ca sa nu mai zic ca dureaza si ani lumina sa ajungi in diferite locuri din univers, cum pana mea ajungea? Ai ma...ma ia cu ras. Numa pana la alfa centauri ar fi 4 ani lumina.
Ar muri dracu pe drum sa se duce pana acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Acum înțeleg de ce Einstein a omis sa vorbeasca lumii despre aceasta energie, fiindcă mai e una la fel de mare, URA NOASTRĂ:
https://www.marian-rujoiu.ro/ce-este-iubirea/

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce e amuzant sa stiu, ai 14 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cred ca minte de copil era cand simteam teama. Si am stat la soare, ma simt foarte bine.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Teama, de ce?