| soimos a întrebat:

Am unele neclaritati cu Treimea.
Oare cine ar trebui sa se alipeasca Treimii ca sa devina dintr-o Treime un Intreg?!
Cumva Diavolul care vedem clar ca are puterea a 2 Treimi? Oare nu este prea mic procentul divin din Treime tinand cont de faptul ca si acea Treime este impartita in 3

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cine stie sasi raspunda, sunt ei autori basmelor?

| crynys a răspuns:

Cum are diavolul puterea a 2 Treimi? cum ai descoperit tu asta? Stii cine face parte din aceasta treime sau ce inseamna ea?

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică (pentru crynys):

Foarte simplu!
Am deschis televizorul si am urmarit stirile de la ora 17 la Pro TV
Si ce am vazut m-a convins definitiv

| crynys a răspuns (pentru soimos):

Nu le-am vazut ideea e ca treimea inseamna ce a zis FortaUniversului mai sus si incerc sa inteleg de ce zici tu ca "Diavolul care vedem clar ca are puterea a 2 Treimi"

| soimos explică (pentru FortaUniversului):

1) Pai daca e un Intreg, de ce sa-i spuna Treime?
Nu cumva ca sa-i micsoreze puterea si importanta?
Pai daca si treimea este impartita tot la trei, asa cum ai aratat, sa intelegem ca Dumnezeu este numai o zecime dintr-un intreg?
2) Unde in Biblie putem citi cum si din cine s-a nascut Isus?
3) Daca omul Isus este Fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu datorita Treimii, cum de nu au prevestit asta profetii, ca doar asta este cel mai important lucru din religia crestina, si fara Treime Isus nu este Dumnezeu, ci om ca oricare!
Unde putem citi cum Duhul a lasat-o gravida pe Maria ca astfel sa se nasca Isus?

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică (pentru FortaUniversului):

Te inseli, cand vorbim de Treime vorbim de 2-3 fiinte Tatal si Fiul si eventual un Duh, iar fintele nu sunt valente, ci eventual o fiinta are mai multe "valente"(insusiri) deci afirmatia ta nu are sens.

> Asa se explica de ce Biblia pare asa "fantastica"<

Mie Biblia nu are cum sa mi se para fantastica, pentru ca ea este doar un furt intelectual prin care niste texte apartinand religiei iudaice, au fost furate, asumate in mod mincinos, si schimbat titlul si intelesul acelor texte! deci fantastica mi se pare doar nerusinarea celor care au comis acest furt!

> Soimos... domeniul RELIGIE, dar nici sa nu combati<

Oho, o combat si inca cum, am chiar un forum pe care combat Biblia la greu, si inca nu am gasit pe cineva care sa faca fata intrebarilor sau argumentelor mele, si stii de ce?
Ptr ca o minciuna este greu de aparat!
Dar poate vrei si tu sa ma combati si pentru asta te invit pe forumul meu
http://forum-anti-christi.forumers.ro/

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Nu ai gasit pe cineva care sa faca fata intrebarilor tale, pentru ca nu iei in considerare argumentele care ti se aduc.Tu iei numai ce iti convine tie si din Biblie si din istorie.

Răspuns utilizator avertizat