| OmletteDuFromage a întrebat:

Am vazut recent filmul zeitgeist si m-a pus pe ganduri...au extrem de multe dovezi ca iisus este soarele (echinoctiul de vara (22-24) dureaza 3 zile, soarele se opreste in dreptul crux-ului, sau steaua aia, am uitat cum se numeste cu cele 3 stele (3 regi) din orion, care ar fi cei care au urmarit steaua pana la iisus...si chestii de'astea). multi de pe site-ul asta cred ca biblia e o minciuna. eu dupa ce am vazut filmul, am inceput sa cred ca biblia e astrologie/astronomie curata scrisa pe intelesul tuturor prostilor. intrebarile mele sunt urmatoarele:
Credeti ca biblia e scrisa pe baza unor adevaruri stiintifice?
Cum dracu` stiau oamenii cavernelor (de fapt, cei mai evoluati, cca. 3000 BC) de astrologie/astronomie?

14 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Filmu' ala e facut tocmai ca sa te lase pe ganduri. DAR asta nu inseamna ca ceea ce spun ei e si adevarat. LUME, ar trebui sa incepeti sa ganditi pentru voi, sa nu luati de bun tot ce va prezinta televizorul sau vreun film care se vrea a fi "documentar".

| Amorezatul a răspuns:

Astrologia este una dintre cele mai vechi (pseudo)stiinte si din cate stiu perfectionarea ei a afut loc in China! Pe laga toate astea daca stai sa te gandesti minunile pe care le-au facut apostolii de exemplu nu prea poti sa le legi de astronomie! Oricum eu iti recomand daca tot ai vazut Zeitgeist documentarul kymatica (il gasesti pe google video) si mi se pare de mii de ori mai interesant! Sunt curios ce parere ai dupa ce il vezi pe asta laughing

| OmletteDuFromage explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Omule, zic ca ai si tu dreptate (nu am idei prestabilite ca majoritatea oamenilor, sunt de acord cu orice, dar nu cred pana nu verific singur). presupun ca tu crezi in dumnezeu, biblie, morti parfumati si sticle vopsite. ai vreo dovada ca exista? [mortii parfumati si sticlele vopsite sunt palpabile, deci stii ca exista, dar de unde stii ca biblia e adevarata sau ca dumnezeu exista?]. trebuie sa mergi macar putin pe incredere in altii ca sa crezi toate astea, ca nu se poate dovedi, mai ales acum, in vremurile noastre. daca lasi ideile fixate care ti le-a bagat in cap de mic, si accepti si o alta posibilitate decat cea de care esti sigur, ai sa vezi ca o sa iti schimbi radical parerile.ideea pe scurt este, ca astrologia o poti demonstra, biblia nu.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru OmletteDuFromage):

De fapt is ateu convins laughing

| OmletteDuFromage explică (pentru Amorezatul):

Am auzit de el si de mult timp vroiam sa ma uit, si am sa ma si uit. nu ma cunosti prea bine, asa ca iti spun ca eu nu imi schimb parerile mele dupa un film. eu am ideile mele, care cu greu pot fi schimbate. dar sunt de acord cu toti (care nu vorbesc ca sa nu adoarma, au ceva experienta in materie si au si dovezi destul de clare). bine, acum ai putea spune ca e o coincidenta, dar stii vorba aia (si daca nu o stii o afli acum) coincidenta dupa coincidenta dupa coincidenta nu mai e coincidenta.

| monstrulet a răspuns:

Urmareste Ancient Aliens. Cred ca o sa iti placa.
http://www.youtube.com/user/BraveManNewWorld2

| Amorezatul a răspuns (pentru OmletteDuFromage):

E o pierdere te timp sa te chinui sa aflii lucruri care nu o sa te ajute niciodata! (parerea mea personala si actuala) Eu cand eram pusti, eram asa obsedat de religii incat am inceput cu satanismul (traditional, modern, si cel particular al lui Lavey) apoi, iar cu Crestinismul (iti recomand FILMUL DOGMA are niste intrebari foarte tari despre religie) Porma dai cu Coranul, yoga, budism, hinduism si mai nou Cabala (cred ca sta la baza tuturor religilor) in ziua de azi o ard cu Psihologia si sociologia, sunt de mii de ori mai interesante! Kyamatica mie mi-a deschis mult mintea la nou si l-am studiat amanuntit. Singurul lucru despre care nu am gasit date a fost Capitas Maxima, in rest totul este adevarat! Nici eu nu imi schimb parerile pentru ca asa zice cineva, dar dupa ce ma documentez incep sa iau in calcul! Oricum e destul de amuzanta chestia asta cu documentarele, cu sfarsitul lumii si alte bazaconii care vinn din America. Toti se tem de 2012 dar niciunul nu il vad sa fie un om mai bun, pe urma sunt sutele de secte (pana si Tom Cruise are religie = scientologia, iti purifici trupul de razele extraterestre) si sa nu mai vorbim de falsii vindecatori ori de cei care se cred insu-si dumnezeu in persoana si iau decizii in locul lui! laughing Masoneria o alta tampenie Acum 10 ani cand citeam de ordinul francmasonilor nici dracu nu stia de ei, acum toti traiesc o paranoia generala! La scoala la mine aveam o profesoarea care ne vorbea numai de conspiratii si cum vrea sa ne ucida pe noi statul si ordinea mondiala! Oricum, cu totii avem convigeri foarte puternice (religia, dragostea, adevarul, etc) si nu ar trebui sa ne lasam vietile conduse de convigerilor noastre (Am auzit prea multe faze de genul: In Romania nu se poate nimic dar de fapt nimeni nu face nimic, doar se plange) si tot asa, gandirea de turma si convigeri care de fapt, multe nici nu ne apartin! (vorbind din punct psihologic) Acum ai dreptate ca nu te cunosc, dar faptul ca ai zis ca ai ideile tale si greu pot fi schimbate, pare mai mult a incapatanare si agatare, decat o dovada de integritate si judecata la rece! :p Iar faza cu coincidentele, sa stii ca uneori oamenii vor doar sa dea un rost anumitor evenimente si depinde si de modul de prezentare al coincidentelor! Oricum, vizionare placuta!

| Rav3n a răspuns:

Daca stai bine si te gandesti toate o sa arate ca si cum ar avea un sens anume. Oamenii au cautat dintotdeauna sa creada in ceva, intr-o zeitate sau ceva ce este mai presus de intelegerea noastra. Din cauza ca credinta unora este mai slaba, balanta nu va ajunge niciodata la un punct stabil sau cel putin de echilibru, si mereu vor aparea idei noi, zeitati noi etc. Ce este atat de greu sa crezi in Dumnezeu, ma refer in special la Biblie. Nu mori daca respecti niste reguli simple care iti fac viata mai buna, armonioasa. Nu exista minciuna care sa nu aiba un echivalent in adevar. Credinta nu este rezervata unei clase sociale anume, ea este impartasita. Oamenii mereu vor crea filme pentru a scoate bani grei, nu neaparat pentru a atrage un necunascator pe alte,, cai ale religiei,,. Nu te increde in tot ce vezi caci simturile te pot insela insa sufletul si inima vor starui intotdeauna in lumina si adevar.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

OmletteDuFromage si eu am vazut documentarul foarte fain mie documentarul asta mi_a placut http://documentare.digitalarena.ro/religulous/ vizionare placuta

| Wehrmacht a răspuns:

Soarele exista si pana sa se nasca Iisus.

| OmletteDuFromage explică (pentru Wehrmacht):

De unde stii tu cand s-a nascut iisus?

| Francisc_Nagy_1954 a răspuns:

Cred ca a fost scrisa pentru a umaniza omenirea