| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut un comentariu interesant legat de Turnul Babel.
Cica :
"Oamenii au vrut sa construiasca Turnul Babel pentru a ajunge la cer (poarta spre dumnezeu) bla bla bla. Dar dumnezeu cunoscand gandul lor, Le-a amestecat limbile incat sa nu se mai poata intelege intre ei bla bla bla"

Trecem peste partea cu "nu exista absolut nici o dovada care sa confirme povestea respectiva"...

1 - Presupunand ca oamenii respectivi ar fi rezistat frigului, lipsei de oxigen si alte chestii minunate ca acestea, daca ar fi ajuns la "poarta spre dumnezeu" ce s-ar fi intamplat?
2 - "Dar dumnezeu cunoscand gandul lor"... gandul lor fiind care... sinuciderea?
3 - Cu ce l-a ajutat pe dumnezeu faptul ca le-a amestecat limbile oamenilor? Pana la urma oamenii tot au ajuns la cer si au trecut de poarta zeului respectiv (culmea, el nu era acolo).
4 - De ce nu i-a oprit pe astronauti sau pe cei care construiesc diverse cladiri uriase? I s-au terminat bateriile? Sa-si cumpere Duracell.

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca scopul acelora de la Turnul Babel era sa ajunga la cer.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Da mai multe detalii. Zi-mi ce intelegi tu prin "scopul ...era sa ajunga la cer. ".

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Si daca tot raspunzi, incearca sa lasi un raspuns si la cele 4 puncte din intrebarea principala.

| EmaS a răspuns:

1.Dumnezeu a vrut sa ii scuteasca de atata munca care era in zadar.
2.Gandul lor a fost ca sa ajunga la Dumnezeu.
3.Nu stiam ca oamenii au ajuns in cer! Exista mai multe ceruri!
4.Acestia nu au zburat cu scopul de a ajunge la Dumnezeu.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Mai de mult, pe vremea aceea a existat o singura limba, recunoscuta de catre stiinta datand cam de acum 10.000 ani,asa am citit intr-o revista a carei nume nu-l pot da.

Cred ca am mai raspuns la vreo doua intrebari ale tale cu tot cam acelasi raspuns.

Turn=inaltime, gravitate.

Scopul construirii=mandria.

Materialele folosite obisnuit, au fost inlocuite cu altele=Faptele bune si neprihanirea au fost inlocuite cupacatul si prihana.

Amestecarea limbilor nu a fost brusca, adica intr-o secunda, ci in ani.

Stiinta iti demonstreaza acest lucru.

Nu mai stiu exact articolul caci revista e la bunici.Pace.

| anonim_4396 explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Am inteles, tu faci parte din cei care nu considera aceasta poveste ca fiind "pe bune". Si parca te-am intrebat "unde tragi linia, ce consideri "pe bune" si ce consideri "metafora, parabola ..etc"? Nu ai mai raspuns.

Legat de metafore si parabole, adam si eva sau arca lui noe intra tot la acea categorie sau pe astea le consideri "pe bune"?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil sa fie si pe bune,dar nu stiu asta,aceasta "metafora" este scrisa in Biblie separat,sa zic asa,si nu prea cred ca am gasit nume de oameni.

Arca lui Noe,Adam si Eva,nu intra la "metafore".
Era acolo mentionata si o tara,parca,posibil ca de acolo sa fi pornit intentia asta.

Din cate stiu eu,acei oameni erau calare,calul putand simboliza un lucru ce vine,adica,e ca si in Apocalipsa,fiecare cal ar simboliza ceva,de exemplu:foamete,razboi, etc.

Arca lui Noe, Adam si Eva, Sodoma si Gomora, acestea plus altele nu intra la "metafore". Pace.