| anonim_4396 a întrebat:

Ascultati ce spune, multe asemenea cazuri au fost si sunt in continuare, se intampla chiar si unor oameni care n-au nicio legatura cu asta. Oare n-ar fi de luat in seama? Suntem pe ultima suta de metri. Cat credeti ca va mai rezista omenirea in conditiile in care profetiile se implinesc, si tocmai acum se implinesc cele legate de Siria...

https://www.youtube.com/watch?v=K3W2tYMaDiE

28 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Ce profetii legate de Siria, ma, fanatic turmentat ce esti...

| danay72 a răspuns:

Profetiile Bibliei se implinesc in cele mai mici detalii si mai sunt putine relativ cu cate s-au implinit.

| AndeT a răspuns:

Http://avertisment.ucoz.com/
Citeste aceste mesaje, nu ai cum sa le ignori.

| ErrorFound a răspuns:

Banuiesc ca esti inca unu speriat de bombe...

| AndeT a răspuns:

Http://www.thewarningsecondcoming.com/
Uita-te si la video cu Prophecies that came true. O sa ramai inmarmurit. Aceste mesaje au prezis asta.

| vitbsk a răspuns:

N-avem nevoie de visele unei sectante ca să înțelegem că vremurile sunt înaintate.

| vitbsk a răspuns:

Apropo e creștinesc să răspândești panică și paranoia în rândul populației manipulând citatele biblice în mod iresponsabil?

E foarte constructiv este?

| AlexeHellsing a răspuns:

Fără supărare, dar mi se pare că este o prostie, și înafară de asta nu pot comenta altceva decât faptul că nu sunt de acord cu asta. Să ai o seară frumoasă în continuare...

| AndeT a răspuns:

Nu am raspandit nici o panica, eu am dat doar un link si vreau sa intreb daca gasiti o similitudine intre ce se spune in link si situatia din orientul mijlociu.
Daca ai fi citit mesajele ti-ai da seama, ca tot ce putem face este sa ne incredintam Milostivirii lui Dumnezaeu, sa ne rugam pentru mantuirea noastra si a intregii lumi, cat mai suntem in vremurile de har. Adica cat mai putem sa culegem merite.
Cum vrei sa se realizeze a doua venire a lui Isus, daca nu am intrece mai intai printr-o purificare, vom trece prin multe incercari, care de abia acum incepem sa le constientizam.
Dumnezeu ne pregateste prin profetii sai, care Ii pregatesc calea. Gandeste-te cum altfel ne-am putea pregatii sufleteste.
In mesaje se profeteste despre aparitia unei cruci pe cer: atunci cand apare sa ne facem mea culpa, sa ne cerem iertare, la scurt timp urmeaza Marele Avertisment, un eveniment mistic de talie globala in care toti ne vom vedea sufletele prin Ochii lui Dumnezeu.
Sa ne rugam ca cat mai multi sa se salveze, si sa nu moara de panica. Sa deschidem portile Indurarii Divine.

| AndeT a răspuns (pentru AndeT):

Si eu cred ca este crestineste ca daca cred ca pot sa imi ajut semenii sa o fac.
Profetiile sunt sa ne pregatesca sufleteste, Dumnezeu bate intotdeauna la usa noastra.

| AndeT a răspuns (pentru AndeT):

Aceste mesaje, nu manipuleaza nici un adevar Biblic. Nu se poate spune aceasta in niciun fel!

| vitbsk a răspuns (pentru AndeT):

Uite ce e, sectele fataliste de prin secolele 17-18 tot profețesc sfârșitul lumii și nimic.

Ba chiar și secte yoghi în genul misa bivolaru se folosesc de profeții apocaliptice pentru a-și câștiga aderenți și pentru a-i ține sub o teroare mentală pe subordonați.

Tu de ce crezi că Evanghelia Revelației a fost adăugată ultima?

Oare nu cumva creștinii primelor vremuri s-au pregătit întâi din învățăturile de până la Cartea Apocalipsei, tocmai pentru a o putea înțelege?

În loc să avem obsesia sfârșitului lumii mai bine ne-am preocupa de înțelegerea și trăirea evangeliilor de până la cartea Revelației și abia apoi să trecem la studierea ei.

S-ar putea ca înaintea sfârșitului lumii să vină moartea firească și atunci acela va fi sfârșitul lumii pentru omul ce a ieșit din schemă.

Oricum omul trebuie să se pregătească pentru sfârșitul individual.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e dinaia periculoasa de iti taie gatul in somn pentru ca asa a visat.
Minti slabe manipulate si prostite.

| vitbsk a răspuns (pentru AndeT):

Și încă un lucru important :

Sfinții Părinți ne sfătuiesc să nu dăm crezare visurilor pentru că pot fi din înșelarea diavolului.

Dumnezeu are oricum posibiltăți nelimitate de a ne înștiința și încredința asupra unui lucru fără să fie nevoie de vise.

Și chiar dacă am nega un vis venit de la Dumnezeu, El nu ne-ar distruge ci, ne-ar arăta că este adevărat prin alte indicii.

Detaliul cu semnul Crucii făcut pe cer nu este ceva nou, ci apare în Biblie, probabil că filmarea e făcută pentru un capital de popularitate.

Dacă va apărea semnul crucii pe cer într-adevăr ar trebui să-și facă mea culpa cei care spun că este un simplu instrument de tortură și e păcat să-l porți la gât și să te însemnezi cu el.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Meriti acum un vot stupid, pentru ca insisti cu aceeasi poveste natanga si papagaliceasca.

| Dandanache a răspuns (pentru AndeT):

Deci un site pe care nu se posteaza profetii biblice, ci dejectiile personale ale unor schizoizi, ar trebui sa ne dea de gandit, nu?

| Dandanache a răspuns:

Orice clip de youtube merita luat in seama. Nu stiu cum de n-am inteles asta pana acum.

| Mădă0611 a răspuns:

Aia se bat de prin 2011 si abia acum v-ati trezit? De Romania/ceasca nu zice nimic biblia? doar noi suntem cea mai religioasa tara, trebuie sa scrie ceva pe acolo. De Coreea de nord si grasu ala fara copilarie, nic, nic? thinking

| Hombre a răspuns (pentru AndeT):

De ce nu-ti curmi viata speriatule de bombe?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru AndeT):

Nu-ti fie teama, Dumnezeu te va salva! Asta pentru ca ai postat pe TPU cateva mesaje si vai, cati pacatosi au luat seama si acum traiesc in milostenie si smerenie. happy
P.S. Ti-ai luat pastila?

| Inferno a răspuns:

Ceea ce pentru unii poate reprezenta un adevar incontestabil expus in cel mai desavarsit mod cu putinta, pentru altii poate fi o adevarata insulta groteasca. Teoria relativitatii excelenta, expusa cum nu se poate mai frumos.
Cat despre pretinsul adevar incontestabil din spatele acestui filmulet, sunt de parere ca ar trebui sa-l tagaduim exact pentru modul grosolan in care ne este prezentat.

| vitbsk a răspuns (pentru AndeT):

"Nu am raspandit nici o panica, eu am dat doar un link si vreau sa intreb daca gasiti o similitudine intre ce se spune in link si situatia din orientul mijlociu."

Nu o lua ca pe o critică personală, ci mai degrabă ca pe un manifest împotriva interpretării forțate a profețiilor pentru a creea aderenți, pentru a deveni popular, sau pentru a ține sub teroare membrii unei secte.

Din pricina unora care folosesc profețiile în mod greșit și iresponsabil va fi hulită Învățătura.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Imi pare rau dar acesta e adevarul, daca ai studia Biblia in profunzime si tu ai sustine acelasi lucru.Eu nu schimb modul de a spune ceva doar de dragul de a fi placuta altora, ci sustin ce e real si ce se poate dovedi.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Aici e problema ta, dragul meu. Ai studiat doar Biblia. Ca sa afli daca "profetiile s-au indeplinit in cele mai mici detalii", trebuie sa faci o analiza comparata si sa studiezi istoria. Doar asa poti sa afli daca lucrurile pe care le sustii sunt in totalitate reale. Ti-am dat un exemplu la o alta intrebare de profetie care din punct de vedere istoric nu s-a indeplinit "in cele mai mici detalii".

http://www.tpu.ro/......-implinit/

De asta ti-am spus ca repeti papagaliceste un raspuns, pentru ca o faci aprioric, fara verificari, dintr-o datorie si o convingere religioasa. Dar ca sa invoci realitatea, trebuie in primul rand sa studiezi istoria.

| Hombre a răspuns (pentru danay72):

Daca studiai si "Punguta cu doi bani' aveai macar un termen de comparatie, ori judecand lucrurile numai din prisma bibliei tocmai de aceea vezi lucrurile unidirectional.

| fllu07 a răspuns:

Ce ai fumat? laughing

| fllu07 a răspuns (pentru Hombre):

Cunostinta biblica ii tot ce ai nevoie ca sa fii salvat.

| RandomDeTot a răspuns:

Dupa parerea mea mai sunt 20-30 de ani apreciez intrebare intrucat si pe mine ma mira nepasarea oamenilor in privinta vremurilor din urma.