| xBlindBeauty a întrebat:

Astept cu nerabdare sarbatorile, deci stie cineva de cand se pot asculta colinde?

12 răspunsuri:
| sempreinvolo30 a răspuns:

Colindele sant de origine pagana la fel de fapt ca si sarbatorile care nu au deloc un fundament biblic.Isus nu sanascut in 25 decembrie asadar dezaproba atat sarbatoarea cat si colindele

| zurick a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Septembrie sau August?

| CinevaNou a răspuns:

Se pot asculta oricand.

| minnie175 a răspuns:

Colinzile se pot asculta din 1 ianuarie pana in 31 decembrie de la ora 00 pana la ora 24. Cine te opreste?

| Moisie a răspuns:

Se pot asculta si in luna Iulie cand esti la plaja!

| capsunicamar a răspuns:

Ma bucur sa aud ca iti plac sarbatorile. Colindele se pot asculta din 15 noiembriewinking

Spooor la cantat!

| William a răspuns:

Poti sa asculti colinde si in Iunie daca vrei.

| Kalla a răspuns:

Si mie imi place craciunul.Cand eram mai mica vara cu verisoara mea faceam bradul si seara cu lumina stinsa si luminitele aprinse cantam colinde.
Poti sa te bucuri de magia craciunului oricand iti face placere.

| Neberius13 a răspuns:

Te opreste cineva sa incepi chiar acum?
Te tine cineva sechestrata si te obliga sa urmezi reguli penibile de genul: "n-ai voie sa asculti colinde pana in 15 Noiembrie"?
Daca da, nu mie trebuie sa te adresezi, iti sugerez numarul de telefon: 112
Daca nu, poti sa-i dai drumul, o seara frumoasa.

| milan9 a răspuns:

Sărbătoarea NU ESTE o simplă comemorare simbolică, astfel că fidelitatea corespondeţei calendaristice a datei MAI PUŢIN CONTEAZĂ! thinking

Sărbătoarea instituie un timp sacru dar NU PRIN COINCIDENŢA DATEI, ci prin confirmarea din partea Bisericii, prin DEDICAREA unei anumite zile pentru un anumit eveniment!

Sărbătoarea instituie un timp sacru prin sacramentelor încredinţate Bisericii (sfintele taine), prin lucrarea harului, a rugăciunii. ESTE CAZUL FOARTE MULTOR SĂRBĂTORI în care nu coincide neapărat data, nu doar cazul Naşterii Domnului...

| milan9 a răspuns:

De la începutul creştinismului se ştie că în cazul foarte multor sărbători nici nu s-a dorit o corespondenţă exactă cu data la ca s-a întâmplat evenimentul.

PĂGÂNĂ ESTE CHIAR PRETENŢIA DE A COINCIDE EXACT DATELE, ca şi cand coincidenţa ar conferi ceva magic, vreo putere ceva... Dar creştinismul nu se gandeste la astfel de coincidenţe păgâne, superstiţioase şi superficiale!

Simpla dedicare şi "consfinţire" a unei zile în memoria unui eveniment sau persoana este MAI MULT DECÂT SUFICIENT... happy

| milan9 a răspuns:

Exceptand prozelitismul murdar al unei anumite secte, se poate afirma cu certitudine ca sunt crestine 100% colindele...

Poti asculta oricand doresti tu... Prin efectul lor deosebit asupra psihicului sunt recomandate oricand crezi ca ai nevoie de pace sufleteasca... happy