| AvalohAlyn a întrebat:

Astrologia e pacat din cate am înțeles.OK.Dar astronomia e? Mă puteți lămuri? Îmi place tot ce tine de Univers, cer, planete.Dar cred și în Dumnezeu mult.

1 răspuns:
| FreddieM a răspuns:

Astrologia, adică,, ghicitul în stele'' și religia e ca apa și uleiul, nu au cum sa se incruciseze, e ca și cum divinitatea ar accepta ca ar putea fi și alte cai supranaturale care sa oranduiasca lucrurile, ceea ce este contrar dogmelor creștine. Divinitatea e unica și suprema putere în care creștinii trebuie sa creada.
In legătura cu astronomia, nu are nici o legătură cu credinta/religia, deci scoatem cuvântul,, pacat'' din ecuație.
Astronomia, precum știm, e știință naturala care, cu ajutorul matematicii, fizicii și chimiei studiaza obiecte și fenomene cerești pentru a explica originea și evoluția lor, precum și a întregului Univers.
Cheers