| Jardelin a întrebat:

Ateilor, iubiti ateismul? De ce da, sau de ce nu?

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Din seria: "Nedrogaţilor, iubiţi nedrogatul? De ce da sau de ce nu?" ori "Nefasciştilor, iubiţi nefascismul? De ce da sau de ce nu?".

Realizezi cât de bizar sună?

| Djnicnr a răspuns (pentru NOname):

Meriti funda!

| Jardelin explică (pentru NOname):

Nu realizez! Intrebarea mea are sens, pentru ca suna cam asa, "Ateilor, va iubiti convingerile?" Conform definitiei pe care a dat-o chiar maimuta de deasupra ta, ateismul este o conceptie care se bazeaza pe negarea existentei oricarei divinitati.

Deci, intrebarea este cit se poate de simpla, iubiti aceasta conceptie?

| RAY a răspuns:

Cum poti iubi ceva ce nu exista? eu accept realitatea, realitatea asta spune ca zeii au fost inventati de om, privind crestini din jurul meu i dau maxima dreptate

| Jardelin explică (pentru RAY):

Nu te-am intrebat daca tu il iubesti pe Dumnezeu despre care tu crezi ca nu exista. Te-am intrebat daca tu iti iubesti convingerile. Vezi raspunsul dat lui NOname.

| Mădă0611 a răspuns:

Bineinteles, mi-a dat pacea si intelegerea de care aveam nevoie, sau ma rog, mi-a dat intelegerea care mi-a adus pacea; am formulat asa ca sa intelegi, pentru ca ateismul nu exista de fapt, e doar intelegerea lucrurilor care au dat nastere zeilor, si ma refer la ateismul post teism. Daca nu intelegi decat dupa a 3-a citire, dai o guma Turbo. laughing

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

"pentru ca ateismul nu exista de fapt"

Eu ma gindesc ca daca are definitie in DEX, el exista!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Si "zeu" are.

""Ateismul nu se bazează pe iubire."

Corect! Se bazeaza pe ura si intoleranta!"

"6. De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8. Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9. Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei." Deuteronom, cap 13, hmmm, preferatul meu love struck

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Biblia crestinilor Madalina, este Noul Testament!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Zeul crestinilor, Jardelin, e cel din vt.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Este si Tatal tau! Si pe tine te-a creeat!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Asta crezi tu. "The truth may be puzzling. It may take some work to grapple with. It may be counterintuitive. It may contradict deeply held prejudices. It may not be consonant with what we desperately want to be true. But our preferences do not determine what's true." - Carl Sagan ^.^

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Fa-mi si mie o traducere, nu stiu engleza!

| Alphawolf a răspuns:

Desi sunt ateu, nu stiu despre ce-mi vorbesti. Prin "ateism" nu-mi indici nimic concret. Ateismul nu este o doctrina, el nu include valori comune si prestabilite. Tot ce este comun in ateism este doar intamplator... In religii, sunt "stasuri"(prestabilite) pentru fiecare in parte, in ateism nu este asa ceva, ateimul(convingerea, filozofia) se formeaza in urma analizei realitatii, in functie de care sunt analizate si doctrinele(acele "stasuri", religii). Adica, religiile sunt cu plus, prestabilite, "stasuri", ateismul este doar rezultatul analizei lor in functie de realitate.

| ALGator a răspuns:

Vrei sa spui "iubiti" cu sensul de "va place"? In româneste s-a raspindit acest calc lingvistic a iubi (like) cu sensul de a place.
Comentez sensul nr. 2 (pentru ca nu mi-ar trece prin gind sa-l iau la mine acasa de drag ce mi-ar fi - pe el Ateismul).
Din comoditate si pentru ca am lipsit de la prea multe lectii de religie (calitatea lor a fost slaba si ea) nu cred in Dumnezeul oficial din România. Dar nu sint nici sigur ca sint ateu, pentru ca nu fac parte din nicio "miscare" ateista.
In primul rind as prefera afilierea la o credinta fara mijlocitori (preoti). Chiar, daca crezi in Dumnezeu si Isus dar nu vrei sa ai de a face cu preotii si biserica, ce esti, ateu sau credincios?
O vreme m-au tentat alti zei, pentru ca in final, desi pe moment, sa ma orientez la Religia Lucrului Bine Facut. Nu sint ironic, pentru in asta cred mai demult, inainte de venirea lui Santa Klaus.

| Jardelin explică (pentru ALGator):

Credinta in Dumnezeu in afara bisericii nu se poate! Nu poti sa zici "eu sint credincios, cred in Dumnezeu" dar individual, fara sa ma afiliez niciunei biserici. Nu poti sa fii crestin (daca e sa vorbin de crestinism) fara sa citesti Noul Testament, sa fii informat care este intelegerea corecta a lui, fara sa te duci la biserica.

In zilele noastre, ca si un trecut, bisericile au o structura organizatorica pentru ca altfel nu pot functiona si sa se administreze. Uneori, oameni care compun aceasta structura fac greseli, patint imaginea intregii biserici. Dar oamenii sint trecatori, biserica si credinta ramin! Depinde de fiecare din noi daca sa parasim biserica, smintiti fiind de comportamentul unor corupti, sau sa raminem in interiorul bisericii, actionind pentru primenirea ei si intarindu-ne si mai mult credinta.

| ALGator a răspuns (pentru Jardelin):

Mersi! Asta e, nu pot să le am pe toate.
Inseamna ca oricum nu o sa ne vedem pe Partea Cealalta. Eu o sa fiu pe la nivelele inferioare, sub -100, si cu multa caldura.

| Jardelin explică (pentru ALGator):

Crezi? Stii ce scrie in Scriptura? "Celor care li s-a dat mult, mult li se va cere!"

S-ar putea ca eu sa ma uit la tine de jos si sa te invidiez pentru racoarea de care beneficiezi!

| ALGator a răspuns (pentru Jardelin):

Aș zice să nu te mai întreții cu mine. Nu se știe care pe care duce în ispită. Glumesc.

| Niiiicu a răspuns:

Imi e indiferent, fiecare crede in ce vreau si doar daca vrea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateismul nu e o credinta, e doar un cuvant folosit pentru oamenii care nu cred in povestile voastre cu Iisus, atat.
Intrebarea ta nu are sens, precum bine au punctat DerusCorrupti si NOname.

| Teardrop a răspuns:

Ateismul nu se bazează pe iubire.

| Jardelin explică (pentru Teardrop):

"Ateismul nu se bazează pe iubire."

Corect! Se bazeaza pe ura si intoleranta!

| Teardrop a răspuns (pentru Jardelin):

Nu, se bazează pe raţiune.

| DeusCorrupti a răspuns:

O spui de parcă am fi niște păgâni revoltați împotriva lui d-zeu.

E o intrebare fără sens,
ATEÍSM s. n. Negare a existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități; concepție care se bazează pe această negare.

Ateismul nu este un grup al nostru ca la voi religia.
Intrebi dacă ne iubim pe noi înșine?