| a3e6u9 a întrebat:

Aveți vreodată îndoieli cu privire la credințele/necredințele voastre?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

"The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence."

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. am intalnit destule persoane religioase care erau foarte inteligente si dadeau "idei" si "idei" dar nu m-am indoit niciodata de chestiile care le ziceau. sunt ateu si imi este bine asa. nu poate sa imi schimbe cineva mentalitatea si patetic ar fi sa incerce, cum nu ma doare de altul de ce ar durea pe altul ce cred eu sau nu.

| a3e6u9 explică (pentru NOname):

"Educația e calea de la ignoranță arogantă la nesiguranță mizerabilă." - Mark Twain

| danay72 a răspuns:

Nu,daca studiezi atent Biblia nu ai indoieli.

| a3e6u9 explică (pentru danay72):

Ai dreptate.

"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov.

| danay72 a răspuns (pentru a3e6u9):

Asta e parerea lui, nu a mea.Iar eu nu am nici o indoiala.Renumitul om de ştiinţă Sir Isaac Newton a spus: „În Biblie găsesc indicii mult mai sigure ale autenticităţii decât în oricare altă istorie profană".

| a3e6u9 explică (pentru danay72):

Atunci e bine că Newton a fost fizician, nu istoric. happy

| danay72 a răspuns (pentru a3e6u9):

Da si a avut o influenta puternica asupra oamenilor.

| T0T a răspuns:

Mereu voi avea indoieli in tot. Nimic nu este exact.

| ioandreii a răspuns:

Credinta are mai multe trepte pina a ajunge la convingere. Iar ca sa ajungi sa crezi te folosesti de indoiala. Adica indoiala te ajuta sa iti cercetezi credinta pina la a ajunge sa fii convins. Fara indoiala si cautare credinciosul(NETRAITOR) e frate cu ateul. Iar cu indoiala si cautare ateul e frate cu credinciosul(TRAITOR).

| OnuOnulică a răspuns:

Nu.

| IMPERO a răspuns:

Nu cred ca exista om care sa nu aibe indoieli cu privire la credinta/necredinta lui.Adevarul absolut nu exista.