| mODIN a întrebat:

Azi am vazut o gasca de baieti care ou furat bicicleta unui baiat mai mic. Acesta i-a injurat. Ei l-au dus intr-un loc mai ascus unde l-au batut bine si nu pot scoate din minte imaginea baiatului cum se pune pe biciclata dupa o bataie buna si apoi unul di ceilalti ii da un sut de-l azvarle de pe bitza.Ma intreb, daca mergeam singur la ei care erau vreo 15 si ii bateam desi erau mai mari si ca mine, Dumnezeu ar fi fost cu mine sa-l ajut pe baiat?

Răspuns Câştigător
| klau12 a răspuns:

Sincer sa iti spun da, Dumnezeu ar fi fost cu tine. Sau in timp ce il bateau te pute-ai ruga pentru el iar Dumnezeu l-ar fi ajutat.

35 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Neah, lu God nu-i place violența dar dacă-i gâdilai să-l lase în pace atunci mai mergea.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

E foarte greu sa suni la 112? Nu?

| MMihai a răspuns:

Ar fi trebuit să fi sunat la poliție!
Adică 112 sau diverse alte numere!

| MMihai a răspuns:

Învață Karate!
Ideea că D-zeu îi ajută pe oamenii buni, este lozincă.
D-zeu este al Universului și poate era ocupat cu alte treburi și nu să te ajute pe tine să îi învingi la bătaie, pe derbedeii ăia.
Poți să mergi și acum la poliție și să depui o reclamație despre derbedeii ăia, dar îți asumi riscuri că sunt și polițiști corecți dar și polițiști incorecți și corupți care sunt mână în mână cu bandiții și există și riscul să te bată groaznic derbedeii ăia.
Făcând reclamație telefonică la 112 trebuiau să deplaseze un echipaj acolo.

| chelstone a răspuns:

15? Nici Bruce Lee nu-i batea laughing Trebuie sa fii cel putin tampit sa te bagi in conflictele altora, asta cu spiritul civic se aplica in societate, ceea ce nu este cazul in Romania, unde legile junglei sunt mai presus de orice. In cel mai fericit caz erai dus cu ambulanta la urgenta, daca folosea unul cutitul cel mai probabil veneau aia de la medicina legala, iar spitalul se transforma in morga.

Apache
| Apache a răspuns:

Din pacate stii si tu raspunsul...

| ramona30 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Puteai sa te umpli de cruci si cruciulite ca tot o luai.

| miradoniz a răspuns:

Dacă ar fi fost cu tine,nu cred ca ai fi pus întrebarea asta! Ai fi știut ce poți face.El nu face magie,El este Înțelepciune.Dar dacă nu te simți împăcat în sufletul tău,pune-te în fața Domnului, pentru ca acum, mai mult decât oricum ești conștient ca"din pământ venim-și în pământ ne întoarcem"hee hee

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Pi_dai seama cred ca erau 15 gorile de 2pe2 care bateau un copilas pentru o bicicleta, sigur ai mancat ceva stricat!

| Polaris a răspuns:

Soseşte Prayman din cer, schilodul îmbrăcat în superman cu o cruce în loc de S pe el, şi se pune în mijlocul bătăuşilor, se roagă şi căde o balenă albastră peste ei.

PRAAAYMAAAN! *epic song*

| ShowTim3 a răspuns:

Da... poate te ajuta sa iesi din coma. tongue

| Foxie2 a răspuns:

Buna, trebuia sa-l ajuti oricat de frica iti este. Mai bine te alegeai cu doua vanatai si stateai cu inima impacata si constiinta curata decat invers, pentru ca durerile trupesti sunt mult mai usoare decat cele sufletesti si se vindeca mai repede.Nu trebuia sa-i bati pe baieti aia trebuia sa-i desparti si sa il ridici pe baiat sa plecati undeva. Nici el nu a procedat corect injurandu-i.Prostie dupa prostie.Sigur Dumnezeu ti-ar fi dat putere, trebuie sa-ti ajuti aproapele sper ca te-am ajutat!

| papusikatha a răspuns:

Dumnezeu are grija de toti/toate, nu trebuie sa ne facem noi dreptate singuri, caci daca l-au dus intr-un loc ascuns si l-au batut bine asta nu inseamna ca nu i-au vazut nimeni, poate dupa cateva ore mai tarziu au patit si ceva, sau cei la care tin ei.

| carminaburana43 a răspuns:

Nu ai un telefon mobil? Asa de greu era sa suni 112? Mai ales e si gratis?
Puneai marturie si primeau aia de la politai.

| flower_3416 a răspuns:

Da sigur era cu tine,si inposibilul devine posibil cand ceri ceva in numele lui Isus, doar sa iti doresti din tot sufletul lucrul pe carel ceri, Am trecut prin experienta aceasta si de accea iti spun.

Răspuns utilizator avertizat
| Shiva a răspuns:

Batman sau Supermen care e idolul tau in viata?

| sefwefhiff a răspuns:

Crede`ma NU

| chrystyan21 a răspuns:

Nu cred, trebuia sa anunti politia

| Tera a răspuns:

Cred ca in momentul acela tu singur nu puteai sa faci nimic singur dar daca chemai pe cineva in ajutor poate acum nu imi mai puneai intrebarea asta, dar fiecare e diferit si fiecare actioneaza diferit in situati de genul acesta acum probabil te simti vinovat ca nu ai facut nimic dar timpul probabil o sa te ajute sa depasesti momentul.

| Memories a răspuns:

Degeaba sunai la 112 te asigur ca aia nu veneau

| Reek54 a răspuns:

Da, orice e posibil. dar se pare ca nu ai actionat. happy

| nimeni1234 a răspuns:

Nu stiu daca ar fi fost cu tine, probabil [nu ne credem in filme] dar daca il ajuta-i pe baiat 1.Castigai 2. Te bateau si pe tine[este tot posibilul doar erau 15, voi doar 2] Oricum imi pare rau de acest caz! Si daca mai vezi ceva de acest gen incearca sa chemi ajutoare! [doar un sfat]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca ar fi fost cu tine dumnezeu, dar baiatu plingea? cati ani avea? cati ani aveau ceilalti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saracu baiat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau 15, mai mari ca tine si vroiai sa ii bati. Cred ca te ducea Ambulanta acasa.

| emillie a răspuns:

Da.batting eyelashescred ca este/era singura cale ca sa te simti si tu util,sa nu simti ca te uiti deageaba. trebuia sa chemi pe cineva, mi se parre cel mai potrivit, daca te bagai tu probabil te bateau si pe tine daca erau mai mari si asa sigur nu l-ai fi ajutat.batting eyelashes

| ionutz0116 a răspuns:

Ti-o luai si tu de nu te vedeai! De ce nu ai sunat la 112?

| Iisusa a răspuns:

Ar fi fost cu tine in drumul spre spital...