NOname
| NOname a întrebat:

BOR îl vrea pe Dumnezeu(l creştin) în Constituţie şi în şcoli (obligatoriu).
https://ro.stiri.yahoo.com/......00388.html
(Later Edit: link-ul pitic şi albăstrit: http://bit.ly/10K4XBL :)) )
Pe lângă alte puncte dezbătute în acest articol, mi-a atras atenţia următorul paragraf:
"... jurământul pe care președintele țării trebuie să îl depună în fața Camerei Deputaților și a Senatului la preluarea mandatului ("Jur să-mi dăruiesc toată puterea și priceperea pentru propășirea spirituală și materială a poporului român, să respect Constituția și legile țării, să apăr democrația, drepturile și libertățile fundamentale ale cetățenilor, suveranitatea, independența, unitatea și integritatea teritorială a României. Așa să-mi ajute Dumnezeu!" - Articolul 82)".
Să înţeleg că, prin Constituţie, orice candidat la preşedenţie este obligat să fie sau să se declare (începându-şi activitatea încă din primele clipe cu o minciună) religios/creştin ("Dumnezeu" fiind trecut cu literă mare, deci nume, deci (dumne)zeul creştin)? De ce? Pe ce bază? Cu ce drept? Ce treabă au preferinţele religioase ale unui om, care înţeleg că sunt ceva personal şi la liberă alegere (conform aceleiaşi Constituţii), cu capacitatea lui de a conduce o ţară, cu dreptul lui de a candida? De ce legea însăşi, care ar trebui să ne apere drepturile, nu să abuzeze de ele, impune această discriminare elucubrantă, care contrazice cam tot pentru ce luptă (legea)? Nu putem avea un preşedinte non-religios (sau/şi neipocrit)? De ce? Unde e democraţie, libertate (la alegere) şi imparţialitate aici, pe care statul român pretinde că le oferă cetăţenilor săi?

102 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Si Dumnezeu nici macar nu se implica in politica.

| NOname explică (pentru danay72):

Corect. Ca să se implice în ceva, ar trebui să existe.

| anonimg a răspuns:

Oamenii, chiar daca nu au nici o legatura cu Dumnezeu, Il vad pe El ca pe ce-a mai inalta forma a constiintei. De aceea Biblia se gaseste in orice tribunal(puterea executiva), chiar daca cei ce lucreaza acolo pot fi atei. BOR stie lucrul acesta. Biserica este formata din oameni, oameni care nu numai ca nu vor sa-si piarda veniturile, ci vor sa si le mareasca. Iar daca au apucat un loc in constitutie pot dormi linistiti noaptea. Mai departe, puterea politica este formata tot din oameni. Iar daca si acestia au de castigat de pe urma relatiei cu puterea religioasa, atunci se vor uni; dar daca nu au de castigat, nu se vor uni.
BOR doar profita de pe 'urma' lui Dumnezeu, dar ei nu sunt decat niste morminte varuite. Despre ei a vorbit Domnul Hristos aici: "Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi sunteti ca mormintele varuite, care pe din afara se arata frumoase, iar pe dinauntru sunt pline de oasele mortilor si de orice fel de necuratenie." (Matei.23:27) Ei sunt vinovati de faptul ca au desfiintat Cuvantul lui Dumnezeu in folosul datinei lor. Dar Dumnezeu va cere din mainile lor sangele celor nemantuiti care i-au 'pastorit' departe de Dumnezeu.

| NOname explică (pentru anonimg):

Parţial ai dreptate şi ai o bilă albă pentru asta.
Restul, când o dai în basme religioase, prefer să mă prefac că nu am văzut.

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Eu nu scriu ca sa fiu placut oamenilor; si nici nu scriu ca sa fiu neplacut unora dintre ei. Eu nu fac decat ca adevarul sa fie cunoscut; caci numai cunoscand adevarul oamenii nu vor putea fi inselati.
Unire sau nu, prea putin conteaza; importanta este viata vesnica.

| NOname explică (pentru anonimg):

anonimg: "Eu nu fac decat ca adevarul sa fie cunoscut; caci numai cunoscand adevarul oamenii nu vor putea fi inselati."

Care adevăr? Adevărul obiectiv, adevărat sau adevărul imaginar, iluzia de adevăr cu care trăieşti? Poţi demonstra că deţii adevărul absolut (mereu şi în toate)?

anonimg: "Unire sau nu, prea putin conteaza; importanta este viata vesnica."

Care viaţă veşnică? Poţi demonstra că există?

Dacă nu ai mai face afirmaţii fără acoperire şi ai ţine credinţele iraţionale pentru tine, fără să le atribui pretenţia de adevăruri absolute, ai face o favoare în primul rând ţie: nu te-ai mai sabota singur.

| Fatamuntilor a răspuns:

A funtionat din prima linkul
Nu doar in functia de presedinte ci si in cea de ministru de exemplu.
Ce ne facem insa daca presedintele e ateu?
Faza cu scoala e veche si ma depaseste!

| AvalohAlyn a răspuns:

Mai poti?laughing

Sa fii indignat de un cuvant zis de presedinte fiindca tu nu crezi in El, e penibil.

Iti sugerez sa faci plangere la forurile europene pentru chestia asta.laughing Ai sanse sa schimbi ceva, vei schimba lumeaaalaughing

Si acum ca sa-ti raspund la obiect:Exista si o varianta fara ''Asa sa-mi ajute Dumnezeu'', o varianta ateista, noncrestina..Nu mai stiu ce contine dar cert e ca daca politicianul care depune juramantul e ateu foloseste varianta aceea.Asta am vazut la stiri in urma cu 1 an.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru NOname):

E optionala.Am vazut la stiri.Si uite-te si la Remus Cernea ce a zis cand si-a depus juramantul pentru functia de deputat sau senator nu mai stiu.

| NOname explică (pentru AvalohAlyn):

Dovedeşte-mi, arată-mi nişte surse credibile!
Până acum, toate sursele găsite de mine te contrazic, AlanTigerofAtlantic.

| NOname explică (pentru AvalohAlyn):

Eram sigură că, dacă nu fabulezi, înseamnă că ai înţeles ceva greşit.

Iată ce spune Cernea, de fapt:

"Jurământul de credinţă
Articolul 82, alineatul 2 şi articolul 104, alineatul 1 din Constituţie, se referă la jurământul de credinţă faţă de patrie şi popor pe care trebuie să-l depună membrii Guvernului, miniştrii, secretarii de stat, primul ministru şi preşedintele României. Acest jurământ se încheie cu formula religioasă "Aşa să-mi ajute Dumnezeu". Este o formulă obligatorie. În Europa, alte ţări nu mai au această formulă oblogatorie. Ea există, dar ca formulă opţională. Adică acele persoane care nu au o religie sau care nu au o religie monoteistă, e posibil să fii budist, unde nu există Dumnezeu, la fel în Hinduism şi teoretic e posibil să ai persoane care au astfel de religii, sau care sunt atee, agnostice, liber-cugetătoare, care nu au aşadar o religie şi ale căror drepturi politice pot fi în felul acesta restricţionate., pentru că ele nu-şi pot prelua mandatul dacă nu depun jurământul. Mandatul intră în vigoare după depunerea jurământului de credinţă. Or, în cazul parlamentarilor, eu când am depus jurământul am depus jurământul pe onoare şi conştiinţă, jurământ fără formula religioasă "Aşa să-mi ajute Dumnezeu", aşadar în cazul parlamentarilor există această opţiune pentru persoanele care nu au o religie sau care nu au o religie monoteistă. Acelaşi lucru îl propun să fie prevăzut în Constituţie pentru persoanele care nu au o religie, astfel încât formula religioasă să fie opţională. Chiar şi în Polonia, o ţară în care biserica catolică este foarte puternică, jurământul de credinţă are în paranteză, la formula religioasă, "opţional". Deci există şi o democraţie trebuie să respecte dreptul fiecăruia."

http://www.biserici.org/index.php/function.include?menu=EVEA&id=60764

| N?t?r?u a răspuns:

Jurămîntul se poate face cu mîna pe ce vrea fiecare. Poate fi făcut cu mîna pe o hîrtie igienică. Nu glumesc.

| Mechanix a răspuns:

Păi ce e mai bun decât mulți bani? Mai mulți bani!

Și ce e și mai bun decât mai mulți bani? Și mai mulți bani!

| NOname explică (pentru Mechanix):

Da, cam asta e politica BOR.

Dar totuşi, care-i faza cu preşedintele/jurământul?

Cum este motivată interzicerea de preşedinţi non-religioşi/neipocriţi, de către cei care au votat legile din Constituţie?
Cine au fost cretinii care au compus acel jurământ şi au votat pro (discriminare constituţionalizată, favoritism constituţionalizat, minciună constituţionalizată...)?

| Mechanix a răspuns (pentru NOname):

Aceiași cretini care ne conduc de aproape 25 de ani.

| Mechanix a răspuns:

Și cam ce ar implica includerea lui Dumnezeu în constituție? Oficializarea existenței lui și a recunoașterii lui pe teritoriul României? Privilegii acordate ortodocșior? Sau vor să se dea lege ca toți să fim creștinați ortodox cu forța?

| AndreescuMMO a răspuns:

Slava Domnului ca nu sunt multi ca tine in tara asta. tu chiar crezi ca pentru 0, 10% din Romania adica undeva la 20.000 de atei, Romania isi va schimba constitutia? te inseli prietene. daca tara e in proportie de 99, 9 % crestina chiar crezi ca vei putea schimba ceva? degeaba te framanti aici ca nu rezolvi nimic, mai bine schimbati orientarile ca sunt gresite!

| NOname explică (pentru AndreescuMMO):

Ai dreptate, dacă 99, 9% sunt genii la tine, este normal să trăim în idiocraţie.

| AndreescuMMO a răspuns (pentru NOname):

Las-o balta, bine ca esti faci pe desteptul, is curios in ce crezi tu...