| M25M a întrebat:

Am o nelamurire, de ce unii oameni trec de la o religie la alta? De ce se convertesc si adera/imbratiseaza o alta forma de religie, cand de fapt se roaga la acelasi Dumnezeu? Difera cumva biblia, sau ideologiile(ma refer la noi in tara)? Ce rost are daca deja crezi intr-un Dumnezeu sa te convertesti la o alta forma de religie care tot la acelasi zeu se roaga? Sau detaliile conteaza? Asta nu am inteles-o. Cu ce este incantat omul cand trece spre exemplu de la ortodoxism la baptism, sau adventism etc?
P.S. Nu-mi dati raspunsuri de genul ca s-a simtit mai aproape de Dumnezeu in acea religie, s-au ca l-a gasit pe Dumnezeu.

16 răspunsuri:
| ven0m a răspuns:

Diferea spectacolul religios, poate nu ii place monotonia de la ortodocsi, preferand sa se manifeste mai liber la protestanti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate religiile difera intre ele. Ei trec d la una la alta deoarece ori sunt influentati de niste persoane apropiate ori cred ei ca acea religie este cea adevarata.

| EmaS a răspuns (pentru ven0m):

Din contra, ei renunta la placerile pe care ti le ofera lumea, merg pe calea ingusta.http://www.youtube.com/watch?v=pu9AUE8CjiE

| ven0m a răspuns (pentru EmaS):

"Din contra, ei renunta la placerile pe care ti le ofera lumea, merg pe calea ingusta"

Ai dreptate intr-un singur aspect, ingusti sunt, mental :)) http://goo.gl/6qAPH
http://goo.gl/EKNe4

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Astăzi există multe lucruri contrafăcute. La fel există şi multe religii ce pretind doar sau vor să pară a fi creştine. Cineva care doreşte sincer să-i slujească lui Dumnezeu se va asigura că nu face acest lucru în cadrul unei religii contrafăcute, ci în cea adevărată. Iar din punct de vedere biblic există doar o singură formă de închinare corectă şi adevărată.

| EmaS a răspuns (pentru ven0m):

Tu esti ingust mental.Se pare ca nu faci diferenta dintre a merge pe calea ingusta si a fi limitat!

| ven0m a răspuns (pentru EmaS):

Ba tu esti laughing
Roaga-l pe jizas, ca ai pile la el, sa imi lumineze mintea.

| M25M explică (pentru EmaS):

Raspunzi te rog si la intrebarea initiala, as vrea sa stiu si ce crezi tu, fiind o credincioasa puternica. Insa te rog, daca o faci sa respecti conditia si fara sa zici ca au apucat-o pe un drum gresit sau ceva de genul.

| EmaS a răspuns:

Eu atunci cand am avut o intalnire cu Dumnezeu prin Isus Hristos am ingenuncheat inaintea Lui, am primit iertarea prin Jertfa lui Isus, am renuntat la pacat si am inceput sa traiesc dupa principiile lui Dumnezeu. Daca inainte iubeam lumea si placerile ei acum iubesc pe Dumnezeu si Cuvantul Sau. Iubesc biserica, iubesc oamenii si imi pasa de ei.Imi pare rau cand vad ca traiesc departe de Dumnezeu si ca nu le pasa unde isi vor petrece vesnicia.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ramuri ale crestinismului se cearta fara sa-si dea seamna ca se cearta pe acelasi zeul si acea credinta pe care o are fiecare crestin. Fiecare vrea sa il aiba pe dumnezeu doar pentru el, si fiecare vrea sa fie de fapt el zeul pe care il venereaza asupra religiilor considerate inferioare.

''Vad pe pamant razboaie intre religii care ar fi create pentru pace si unificare'' Babaman

| M25M explică (pentru EmaS):

Ok, foarte bine pentru tine. Dar ce legatura are cu intrebarea?

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Ar trebui sa tragi singur concluzia. Pentru ca au gasit adevarul.

| M25M explică (pentru EmaS):

Pai puteai sa spui din prima. Daca Dumnezeu este unul singur atunci de ce trebui sa faci o trecere la alta religie ca sa gasesti adevarul? Sau o alta religie la care tocmai ai aderat te ajuta sa il gasesti?

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Dupa ce am citit mai bine Sfanta Scriptura am realizat ca in biserica pe care o frecventam nu se respectau mai multe Legi ale lui Dumnezeu.Atunci am cautat in alta parte si am gasit o biserica care traieste Cuvantul lui Dumnezeu si il aplica.

| danut a răspuns:

"Buna! Am o nelamurire, de ce unii oameni trec de la o religie la alta? De ce se convertesc si adera/imbratiseaza o alta forma de religie, cand de fapt se roaga la acelasi Dumnezeu? "
Si tu cand ai inceput sa cresti ai inceput cu gradinita, apoi clasa intaia samd., nu te-a "trimis" nimeni direct sa-ti dai doctoratul. Asa si cu cei ce cred in Dumnezeu, sunt intr-o religie si evolueaza intru cunoastere, dorind aprofundarea cunostiintelor. Urmeaza un stadiu de cautare si cand gasesc "locul" potrivit se ataseaza lui. Sti, la ortodocsi cand intrebi un preot de..cutare lucru iti spune (fiindca nici el nu stie, preotia fiind in speta o meserie), ESTE O TAINA, si asa taina dupa taina nu afli nimic, DAR intr-o zi mergand pe strada auzi o discutie si afli ca ce ai intrebat tu nu este O TAINA ci un lucru bine cunoscut si asa te apropii de alta religie care are mai multe cunostinte ajungand pana acolo incat "cerinta" ta in domeniu sa fie satisfacuta. Dumnezeu este acelasi dar Cuvantul Sau nu este explicat la fel (nu ar avea nevoie de explicatii daca oamenii ar studia Biblia). Ai avut dreptate cand ai spus ca "detalile" conteaza, unii cred in Vechiul Testament, altii in Noul Testament, altii mai adauga si Traditile pe langa Dumnezeu iar altii au tot felul de guru care ii "indruma". Exista si unii care au gasit raspunsul corect. Daca ar urma fiecare invataturile lui Hristos ar fi doar o religie dar uni mai vor sa "scoata" ceva ce lor le displace sau sa "adauge" ceva pentru interesul propriu. Intelegerea se afla doar in Biblie, exista versete care indica in mod CLAR drumul pe care un credincios trebuie sa-l urmeze, totul consta in dorinta lui de a face ce trebuie.

| doctorandus a răspuns:

La crestini conteaza foarte mult credinta corecta (dogmele cultului respectiv). In momentul in care cineva considera ca alt cult are dogme mai adevarate decat propriul cult, isi va schimba religia. Deci este o chestiune de a crede sau nu ca dogmele proprii sunt cele mai adevarate dintre toate dogmele existente.