| Andreidașchevici112 a întrebat:

Bună! Aș dori să merg la liceul teologic penticostal din Oradea! Oare știe cineva cum se intră, cu ce medie, condiții, dacă stai la cămin, mai multe detalii dacă cunoașteți liceul! Dau funda

11 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce nu întrebi pe pastorul bisericii din care faci parte.

| goodspeed55555 a răspuns:

Ce dracu exista așa ceva înseamnă că a innebunit lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru goodspeed55555):

Ba nu. De ce sa înnebunească? Ca studiază Biblia?

| goodspeed55555 a răspuns:

In primul rand sa le spui la secta ta că Biblia sa scris până în anul 30 e.n și înainte se numea î.e.n. Din anul 30 sa scris continuarea bibliei în ortodoxie. Ortodoxia e biserica lui Dumnezeu cea adevărată. Biblia se numește Cartea Vieții continuarea e in ortodoxie. Dar degeaba mai faci liceu că vine sfârșitul lumii e aproape tot în ortodoxie scrie când vine sfârșitul lumii.

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa studieze facerea și arbore genealogic lui Adam care multa lume crede că se trage din Adam și Eva. Ei au fost primi creați după ei au urmat alți care nu sunt prezentați în Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru goodspeed55555):

Crezi ca asta se studiază? Pai îți spun eu ca nu, nu arborele genealogic al lui Adam se studiază la teologie.

| Andreidașchevici112 explică (pentru goodspeed55555):

În Biblie spune că nici îngeri nici Isus nu știe când va veni sfârșitul ci doar tatăl și știți voi ortodoxi

| goodspeed55555 a răspuns (pentru Andreidașchevici112):

Vine sfârșitul, iar voi bateți pasul pe loc[...]. Dezvoltarea eveni­mentelor însă nu-i întâmplătoare, ca în ateismul NEO-BARBAR (s.n.). Ci ca o orânduire armonioasă, ase­menea Sfintei Liturghii Ortodoxe, cu repetarea reală a evenimentelor de pe Calvar, că voi, ateilor, a doua oară Îl răstigniți pe Hristos și luați parte la iconomia soteriologică, în calitate de călăi, tâlhari de stânga, Caiafe, Pilați, trădători, hulitori, fiare etc." (p. 177).

„Hristos conduce totul în concordanță cu desfășurarea rațională a planului providenței divine, pe când voi, ateilor, sunteți colosul cu picioarele de lut materi­alist [...]".

„Vine pieirea în jurul anului 2030 a civilizației moderne și chiar fără nicio îndoială a civilizației în gene­ral, în socialism, în democrație, ateism etc. [...] Dar noi, creștinii ortodocși, sun­tem în libertate sănătoasă. Universul concentrat, lagărul de concentrare ateu etc., nu mai punem problema, dar ce va fi în ziua de apoi? Că voi sustrageți ome­nirea, ca nu cumva să se pocăiască" (p. 177).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru goodspeed55555):

Dacă nici măcar Domnul Isus nu știe când va fi răpirea, știți voi, ortodocșii, ca va fi în 2030? Fiți serioși

| Andreidașchevici112 explică (pentru anonim_4396):

Aia zic, nici Isus, nici îngeri nu știu ci doar tatăl