| bya2000 a întrebat:

As vrea sa aflu ce simbolizeaza piramida cu ochiul ataot vazator in centru. sunt comfuza, este un semn al binelui? (l-am vazut in cartile de rugaciuni) Sau este semneul diavolului? (am auzit de la uni asta)
Dar...ce inseamna masonic?

11 răspunsuri:
| Sarkasoon a răspuns:

,,Ochiul atot vazator,atot știutor''este un simbol copiat de iudeo-crestinism,din mitologia egipteana, adică ochiul lui Horus!
Horus s-a nascut in urma,, impreunarii'' focului Divin cu mama lui, adica Isis care a fost si fecioara!
Acest Horus a fost considerat fiu Divin, si a murit crucificat!
Seamana cumva, cu o mitologie cunoscută?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Nu are ce sa caute un "semn al raului" intr-o carte de rugaciuni.

Acea piramida (cu 3 laturi egale) reprezinta Sfanta Treime, iar ochiul care este inauntru arata ca Dumnezeu este Atotvazator, din care rezulta ca este omniprezent, atotcunoscator, etc.

| dracu14 a răspuns:

Acel ochi este ochiul lui horus, crestinii il numesc ochiul lui lucifer, ai sa te lovesti de simbolul ala si in biserici, ei controleaza religia si prin religie va controleaza pe voi

| Exilee a răspuns:

Singurul utilizator care ti-a dat raspunsul corect si folositor este Ορθόδοξη.

| bya2000 explică (pentru Sarkasoon):

Pai nu se numeste Horus ci HRISTOS, iar mama lui se numeste MARIA

| Dianaioana79 a răspuns:

Acel ochi este un semn masoni si simbolizeaza ochiul lui Lucifer care a cazut, dupa cum bine stim in bacatul mandriei... masoneria este un curent religios și filozofic care se caracterizează prin ritualuri mistice și prin îmbinarea lor cu principiile etico-morale și politice, adica tot ceea ce este masonic este un simbol al diavolului.

| thealchemist a răspuns:

Depinde, exista mai multe versiuni.
in general poti sa spui ca este un simbol crestin ( http://en.wikipedia.org/wiki/Eye_of_Providence ) dar anumite versiuni tin de masonerie (mai ales versiunea cu piramida neterminata de pe bancnota de 1 $ - http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Seal_of_the_United_States ).
subiectul asta tine insa mai mult de teoria conspiratiei decit de vreo teorie realista, poti sa gasesti mii de pagini pe internet precum http://www.jesus-is-savior.com/......minati.htm in care se pretind tot felul de chestii fanteziste.

iar masoneria e o secta, un cult.

| Boss_Ionutz_1997 a răspuns:

Piramida cu ochiul atotvazator este un semn masonic care arata ca ne stiu fiecare miscare si ne controleaza: http://www.youtube.com/watch?v=otxM--fTOcM
Si ochiul atotvazator fara piramida este un semn crestin ce semnifica ochiul lui Dumnezeu care ne vegheaza.

| Ionut666777 a răspuns:

Conform anumitor surse, vechii mesopotamieni, mai corect sumerieni, îl considerau pe Enki o ființă non-umană, nu un zeu în înțelesul pe care îl are termenul astăzi. Împreună cu fratele său Enlil, Enki conducea o comunitate enormă de asemenea ființe non-umane, denumite generic "annunaki". Aceste ființe erau pe pământ cu peste 100000 de mii de ani înaintea omului, pe care l-au creat prin mutații succesive suferite de o "maimuță", probabil Homo erectus (care trăia de peste 1 milion de ani pe Pământ inaintea venirii annunaki). Au transformat animalul Homo erectus într-o ființă rațională inițial cu scopul de a o utiliza ca animal de povară în minele lor și au exploatat-o fără milă zeci de mii de ani

| Ionut666777 a răspuns:

Ochiul lui Dumnezeu