| valeria4u a întrebat:

Cred ca toata lumea stie ca e pacat sa omori oameni... Nu? big grin Ok... Nu era pacat cand se omorau oamenii intre ei (de exemplu la Razboiul de Independenta) etc? Funda pentru cel mai logic silly si corect raspuns

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Dumnezeu ne spune clar in porunca a 6-a : ''Sa nu ucizi''. Deci nu conteaza ce motiv ai, daca ai ucis ai comis un mare pacat. Poate ai mai auzit ca nimeni nu isi doreste pace intre oameni mai mult ca Dumnezeu, si ca Lui nu ii plac razboaiele deloc. Putem deduce asta din fericirea a 7-a: ''Fericiti facatorii de pace ca, aceia fii lui Dumnezeu se vor chema''. Deci da era si este pacat cand oamenii se omorau si se omoara intre ei (de exemplu razboiu de independenta).

28 răspunsuri:
| AndreeaRoxana225 a răspuns:

Da e pacat din cauz ca daca se va omora in continuare populatia va scadeahappysi multi copii va ramena orfani.si pe drumuri...sad
funda?

| Bradster a răspuns:

Logica elementara spune ca : da, era pacat!

| cristinna23 a răspuns:

Stiu ca e pacat,dar toate intamplarile din istorie au logica,crezi ca oamenii aia care au ucis nu si-au pedeapsa, fiecare fapta e platita mai devreme sau mai tarziu. totul are o limita, o sa se opreasca la un moment dat oamenii sa faca fapte rele

| Zenicide a răspuns:

Depinde de situatie. Sa zicem ca un fanatic religios sau "terorist" (cum preferi) vrea sa arunce in aer o gradinita laughing Mai e pacat sa il omori?
Sau e mai bine daca iti iei niste popcorn, si te uiti la spectacol?

| PrincesS_1335 a răspuns:

Buna!:*.Multi dintre noi ne punem intrebarea aceasta big grin dar daca gandim mai logic in razboi lupta fiecare pentru cucerire si nu cred ca se gandeau ca e pacat!sad

| DragosConstantin a răspuns:

Ba este pacat, dar oamenii care s-au omorat intre ei in razboaie au dorit sa-si apare tara, sa nu moara traditiile lor si dorinta de a-si extinde teritoriul.Crezi ca ei au avut de ales? daca un stat nu dorea razboi pai atuncea oamenii din acel stau erau asimilati si sanse mari sa fie ingropate pe vecie traditiile lor.Fiecare dintre mariile state au luptat pentru suprematie sa aiba un viitor glorios si sa stie lumea despre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In numele religiei preoti catolici considerau crimele ca apararea crestinismului, moral este pacat dar catloic nu este este o onoare sa omori evrei, mulsulmani sa obligi negri sa se boteze sa arzi femeii nevinoavate doar ca uni cred ca is vrajitoare in religie e permis totul doar gandirea e interzisa

| NuDauFunda a răspuns:

Pentru tara si popor, mai comiti cate-un omor. Asta e cursul istoriei, n-ai ce-i face. Razboaiele sunt normale. Sunt chiar benefice pentru cursul umanitatii, dar e prea complicat sa ma apuc sa explic.

| valeria4u explică (pentru Zenicide):

Stiu ce vrei sa zici... dar daca l-as omori, nu ar fi pacat? laughing

| William a răspuns:

Merci pentru funda.

| shadovv a răspuns (pentru William):

Da, dar razboiul uneori aduce "pacea".

| valeria4u explică (pentru William):

Nu ai pentru ce, meritai happy

| Zenicide a răspuns (pentru valeria4u):

Probabil pentru Dumnezeu ar fi pacat. Nu o sa stii pana nu te intalnesti cu el happy
Dar pentru parintii copilasilor salvati?big grin

| William a răspuns (pentru shadovv):

Dupa furtuna vine linistea dar asta nu inseamna ca furtuna aduce linistea. Sa luam primul razboi mondial ( e cel mai bun exempu la care m-am putut gandi). De la ce a pornit acest razboi? A pornit de la lacomie, lacomia germanilor carora hitler le promisese multe bogatii daca ar fi cucerit teritoriu. Si oamenii, fiind lacomi si considerand ca ei merita sa traiasca mai bine chiar daca asta insemna ca altii sufera au mers la razboi. Dar uite ca au pierdut primul razbioi si mai mare a fost saracia in Germania si de parca nu era de ajuns... tarile care castigasera razboiul hotarasera ca poporul german sa plateasca despagubiri tarilor europene. Dar de unde bani? Saracii oameni abia aveau o ce manca si unde sta dupa bombardamente, de unde bani de despagubiri? Toti banii erau investiti in armament si in chestii legate de razboi.Atunci hitler le-a promis acelasi lucru, ca prin cuceriri nu vor mai fi nevoiti sa plateasca despagubiri si ca le fai mai bine. Si iar au facut razobi germanii, a fost al doilea razboi mondial. Si ei pierdeau si le era din ce in ce mai rau pe zi ce trece, nu aveau mancare, apa si unde dormi. Se ingramadeau 50 de persoane intr-o camera de 2m pe 3m sub pamant unde abia aveau si aer sa respire, daca ieseau la suprafata le cadea bomba in cap. Am vazut pe Discovery ca unii oameni care traiau asa, in buncare cat o debara, cand mergeau sa ia apa de la fantanile de la suprafata nu se mai intorceau, fiind omorati. Si au pierdut germanii si al doilea razboi si tot au trebuit sa plateasca despagubiri, si inca mai platesc la ele si in ziua de azi. Acum intelegi de ce razboiul este rau? Pentru ca aduce numai necazuri. Dumnezeu uraste razboaiele pentru ca atunci oamenii se urasc intre ei si se omoara frate cu frate, tata cu fiu.

| William a răspuns (pentru NuDauFunda):

Razboaiele nu sunt normale. Dar din pacate sunt atat de des intalnite incat unora li se pare normal sa izbunceasca cate un razboi, ei zic '' era si timpul sa mai faca unii razboi''. Te rog explica-mi in ce fel este benefic un razboi.

| William a răspuns (pentru Zenicide):

Sa stii ca este un pacat foarte mare sa omori. Dar sa omori un pacatos este un pacat si mai mare, pentru ca omorandu-l il condamni la chinurile iadului. In iad nu exista pocainta. Daca omori un drept, un om care desi pacatuieste inceara isi indrepte greselile pentru care isi cere iertare mereu, omorandu-l pe drept iti faci tie un rau imens, iar pe el il trimiti in rai, in desfatare si in bucurii nesfarsite.

| Zenicide a răspuns (pentru William):

Iti zic un secret: Istoria o scriu mereu castigatorii! Si nu a fost vorba de lacomie, esti nebun.
Iar dumnezeu nu uraste razboaiele, chiar le incurajeaza la un moment dat. Conform bibliei.

| William a răspuns (pentru Zenicide):

Ok, am mai vazut eu citate din Bilbie unde zicea sa omori copii sua chestii din astea asa ca nu te contrazic, Bibila a fost modificata. Dar Decalogul nu, nici Fericirile. Daca nu a fost vorba de lacomie, despre ce a fost vorba atunci?

| NuDauFunda a răspuns (pentru William):

O sa plusez si-o sa spun ca si marile pandemii (cum ar fi ciuma bunonica in Evul Mediu sau gripa spaniola in sex XX) au fost benefice pentru cursul evolutiei.
Explicatia e destul de simpla, Thomas Malthus spune ca intotdeauna trebuie sa fie un echilibru intre populatie si mijloacele de subzistenta. Ori populatia creste in progresie geometrie, in timp ce mijloacele de subzistenta cresc in progresie aritmetica. Pentru a se pastra echilibrul, populatia trebuie sa fie periodic decimata de razboaie, boli sau saracie.
Cand echilibrul nu e pastrat (vezi contemporaneitatea - conditii bune de trai, medicina performanta, nu exista pandemii, razboaiele sunt minore) se intra in asa-zisa capcana malthusiana, ce rezulta intr-o grava criza a resurselor, oameni prea multi si mancare prea putina, iar astea duc spre crize economice din care se iese foarte greu si cu sacrificii mult mai mari decat cele cauzate de razboaie.
Mai mult nu stiu, nu ma pricep la economie, doar ca am niscaiva cultura generala.

| William a răspuns (pentru NuDauFunda):

Eu stiu si mai putina economie decat stii tu. Inteleg ce vrei sa spui, mi se pare intr-un fel ca ai dreptate. Dar apoi ma gandesc la ce conteaza cu adevarat la ce vrea Dumnezeu si imi dau seama ca El are grija sa nu ajungem sa fie prea multi oameni si prea putina mancare, de aia da boli. Nu trebuie sa facem noi razboaie ca sa ''pastram echilibrul''. Ce ai zice daca ai afla ca 2 miliarde de oameni printre care tu si familia ta trebuie sa muriti ca pe planeta sunt prea multi oameni si e dezechilibru? Vreau sa spun: ai fi de acord sa mori doar ca sa pastrezi acest echilibrul? Gandeste-te serios la asta si abia apoi raspunde-mi.

| NuDauFunda a răspuns (pentru William):

Bine, stiu ca raspunsul meu a fost unul foarte cinic, dar am incercat sa ma detasez de problema si sa vad totul obiectiv. Iti dai seama ca n-as vrea sa mor in razboi doar ca sa se mai echilibreze situatia un pic laughing N-o sa implic factorul religios, pentru ca pur si simplu nu cred in implicarea lui, iar aici ii dau dreptate omului Nietzsche si-alei lui socante maxime.
Inca ceva...de ce crezi ca se creeaza boli in laborator? sau de ce sunt alimentele actuale atat de nocive? sau de ce a fost 'ajutata' artificial criza actuala? eu sunt absolut convins ca mai marii lumii, despre a caror existenta probabil nici nu stim, sunt constienti ce urmeaza in ritmul asta, daca nu se iau rapid masuri; populatia creste tot mai mult si pur si simplu planeta nu mai are capacitatea sa ne suporte.

| shadovv a răspuns (pentru William):

Offtopic: Sa nu uitam ca din cauza primului razboi mondial sa infaptuit Romania mare... dar cum spune un idiot: Moartea unui om e o tragedie, moartea a milioane de oameni reprezintă doar o statistică.
ontopic: Dar luptele impotriva turcilor duse de Stefan cel Mare si Sfant? Turcii erau pagani, eretici. Ei doreau sa converteasca populatia romana la religia lor negand ortodoxia... Oare aceste lupte de autoaparare nu pot fi justificate? Sincer nici eu nu stiu raspunsul dar mi se pare util sa vin cu argumente.

| William a răspuns (pentru NuDauFunda):

''Iti dai seama ca n-as vrea sa mor in razboi doar ca sa se mai echilibreze situatia un pic'' dar nu te-ar deranja sa moara altii ca se echilibreze situatia, nu? Mai marii lumii cum ii numesti tu o sa fie condusi de unul singur. Nu peste mult timp (10-15 ani) o sa isi arate fata si el si cei care se ascund acum si controleaza marile puteri din umbra. O sa vezi ca profetiile din Apocalipsa lui Ioan se indeplinesc una cate una. Sper ca nu iti plac tatuajele.

| William a răspuns (pentru shadovv):

Tu zici ca sa omori niste pagani ca sa iti fie tie bine este un lucru bun? Chiar nu ai citit ce am scris mai inainte? Ca sa omori este un pcat mare dar sa omori un pagan/pacatos este un pacat si mai mare. Desigur nu puteam sa stam se ne invadeze turcii, razboiul a fost cam singura cale desi a fost una gresita. Din pacate uneori nu putem evita razboaiele dar asta nu inseamna ca ele sunt bune.

| shadovv a răspuns (pentru William):

Nu am omorat pagani ca sa ne fie noua bine ci ca ortodoxia sa supravietuiasca...

| NuDauFunda a răspuns (pentru William):

Ma deranjeaza ca se intervine artificial si oamenii mor pentru ca asa vor niste capete incornorate (metaforic vorbind). Nu ma deranjeaza cursul firesc al evolutiei. Te nasti, traiesti si mori, totul e pe sistemul clopotului lui Gauss. Unii o ard mai mult pe lumea asta, altii mai putin. Sunt convins ca exista acei conducatori din umbra, dar e prea putin plauzibila implicatia divina. Poate respectivul o sa aiba vreun fetish bizar si-o sa se recomande drept Antichrist, dar scenariile din Apocalipsa sunt prea demne de filmele science-fiction.

| NuDauFunda a răspuns (pentru shadovv):

Tre' sa fii un pic ipocrit sa spui, ca crestin, ca sa omori un pagan e un pacat mai mare decat sa omori un crestin. Te sustin aici. Dar e drept, Torquemada si-ai lui au omorat de-alde Giordano Bruno sau Ioana D'Arc ca sa supravietuiasca catolicismul si n-au facut bine, mai bine omorau de-ai lor laughing

| William a răspuns (pentru NuDauFunda):

Pai... care scenarii din apocalipsa ti se par SF? Sa stii ca unele sunt metafore ca de exemplul calaretii. Sa nu iti inchipui ca vine unu pe un cal rosu si zice: ''bateti-va'' si lumea sa incepa sa se bata.