| crisss27 a întrebat:

Buna membrii TPU! De curiozitate am intrat pe sectiunea religie si am gsit tot felul de intrebari. Unele erau legate de vampiri, daca exista vampiri. Voi ce credeti exista sau copii se uita prea mult la twilight si le placa asa de mult incat in mintea lor se implementeaza faptul ca exista? Eu nu cred in prostii gen vampiri si varcolaci, insa poate veniti cu argumente care m-ar face sa imi schimb parerea.

23 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu exista vampiri,varcolaci,zombie,sau alte personaje imaginare.
Exista filme care au o mare influenta asupra oameniilor naivi,in special asupra adolescentiilor.
Vad in filme o lume perfecta, o dragoste perfecta, mistica, unde binele invinge intodeauna.O lume in care si-ar dori sa traiasca, unde ei, desigur ar fi personajele principale.Trebuie musai sa fie varscolaci, sau vampiri, sau daca nu se poate, aceste personaje sa fie indragostite nebuneste.Nimeni nu ar vrea sa fie omul devorat de vreo fiinta mitologica.Neexistand asa ceva imbeci... oamenii inocenti isi imagineaza tot feluri de lucuri, in care lumea lor sa semene cat mai mult cu cea din filme, sau carti.

| CoffeeTeaOrMe a răspuns:

Hm, să-ţi povestesc ceva. Acum 4 ani un coleg mi-a arătat o serie de cărţi, o poveste clasică cu vampiri. Recunosc, m-a pasionat din start şi am început să devin destul de interesată în tot felul de creaturi care cică nu există.
Faza-i că nu ştii. Părerile sunt împărţite, oamenii de obicei sunt atraşi de lucruri care nu fac parte din lumea noastră. Pe mine cel puţin nu m-a afectat obsesia asta. Nu am ajuns să mă port ciudat sau alte din astea. Totul e pură pasiune la mine, fascinaţie. Nu am nevoie să ştiu dacă totul e real sau nu. Nici tu.

| TheDarkNightWolf a răspuns:

Salut, sa fim seriosi ce timpenii sun astea, copiii au fantezia bogata si nascocesc tot felul de prostii. Suntem in secolul 21 si daca ar fi existat vampiri sau vircolaci ar fi explodat presa, canalele TV si s-ar fi discutat la orice colt despre asa ceva. Eu cred ca aceasta este roada unor imaginatii copilaresti. Sunt doar niste povesti

| sublime89 a răspuns:

Normal ca nu exista.

| Cyrano a răspuns:

Oare si tu esti afectat?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Fiecare gen de film are un public stabil si altul fluctuant

| Lizzu a răspuns:

Nimeni din lumea asta nu-ti poate da vreun argument care ti-ar putea schimba parerea...

Sau acum vrei si tu sa crezi in vampiri?

| Scarbo a răspuns:

Vampiri exista, dar nu asa cum ii vezi prin filme clasice si noi, sunt persoane extrem de sadice care din anumite motive se hranesc cu sangele oamenilor.
Am citit despre cazul unui varcolac de prin epoca iluminismului nu mai stiu exact, era un fermier care pretindea ca satan ii dadea putere aceasta fiind transformarea intr-un lup, a fost un criminal extrem de sangeros, si crud mancand foarte multi copii cruzi chiar din pantecele gravidelor, si alte bestialitati de genul asta, animale, etc., pana la urma s-a dovedit ca acelui om ii lipsea ceva din creieras, si ca el doar se imbraca cu o blana de lup, prin urmare cand a fost prins a fost torturat pana la moarte, cica a fost primul caz de acest gen.

| mODIN a răspuns:

Dumnezeu nu e cu nimic mai existent ca vampirii BTW.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Scarbo):

Ala era canibal, nu vampir...

| crisss27 explică (pentru Lizzu):

Niciodata nu o sa cred in vampiri si fantome si chestii de genu. laughing

| crisss27 explică (pentru Cyrano):

Eu nu, insa vad niste intrebari penibile pe acest site si am vrut sa aflu daca exista si utilizatori normali si vad ca exista. Stai linistit ca sunt foarte ok eu sunt un ateu ortodox adica nu cred tot ce scrie in biblie dar cred in d-zeu.

| zurick a răspuns:

Acestia exista la fel de mult cum Vlad Tepes era vampir...(adica nu exista)

| crisss27 explică (pentru CoffeeTeaOrMe):

Da sunt de acord cu tine una e pasiune si una e prostie. Si eu am pasiuni de genu. Sunt 80% convins ca exista si alte fiinte pe alte planete. Este doar o pasiune insa nu depasesc pragul de penibilitate si prostie cu acest subiect.

| ErrorFound a răspuns:

Nu exista tampenii d-astea, mai ales cum sunt vehiculate in media.
Exista doar bautori de sange, animale si persoane cu mutatii:
http://adevarul.ro/......index.html
http://petrumihaisacu.blogspot.com/......ampir.html

| HueyFreeman a răspuns:

Vampiri->Twilight. Te doare capul, du-te sa te culci.

| Scarbo a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Am vorbit de 2 cazuri.

| Kabuto79 a răspuns:

In primul rand daca crezi in dumnezeul crestin trebuie sa fi prost sa nu crezi in vampiri/varcolaci etc. (SUPRANATURAL)

2. Teoretic. vampiri sunt persoane care isi consuma energia intr-un mod foarte rapid pentru a o transforma in ceva util pentru ei si au abilitatea de a absobii energia de la persoanele care nu o folosesc

| BlackSulphur a răspuns:

Normal ca exista vampiri: tampoanele! Ce, ele nu "sug" sangele?

| HellGirl666 a răspuns:

☮ Există vampiri ENERGETICI.

| Lizzu a răspuns (pentru crisss27):

laughing pai si de ce mai ceri argumente care sa-ti schimbe parerea? tongue
Orice argument ti-ar da cineva, acel argument e total subiectiv din partea persoanei respective.
Eu iti GARANTEZ 100% ca am vazut o fantoma si cred in ele ...cum ma poti tu crede pe mine?

happy

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru miculprint):

Glumeam... tongue cu toate ca as vrea sa vad o data in viata, sa mi se confirme ca exista.

happy