| sicktear a întrebat:

Buna seara, am fost azi la inviere si am observat ca atunci cand am ajuns la ora 11 si 55 era deja lume si multi aveau deja lumanari aprinse desi nu era de la preot.

Eu dupa ce am luat lumina mi s-a stins si am luat iar de la un om de acolo (DUPA MIEZUL NOPTII) si am adus acasa.

Ce nu stiu eu e cum pot afla daca lumina este originala sau nu, si prima si a doua. Cum pot afla daca lumina e cea buna sau m-am dus degeaba în frig. Ms

9 răspunsuri:
| Razvan112564573 a răspuns:

Pai normal se ia de la preot dar e bine si de acolo de unde au luat ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste biblia si lumina ta va fi cea mai originala, fiindca lumina lumanarii prefigureaza lumina cunostintei de Dumnezeu pe care trebuie sa o ridici sus sa o vada toti orbii, si sa vina la ea.amin.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e! Cine citeste Scripturile lumineaza si calea sa si a altora!

Hristos a Inviat, frate Jorpalule,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Adevarat a inviat.e mare lucru aceasta lumina si sa fii fiu al luminii.

| Pool77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai nou sunteti fii ai luminii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pool77):

Dupa spusele sfantului Pavel, a fi crestin inseamna ca faptele, vorbele, si intreaga viata sa lumineze in fata neamurilor, pentru a scoate pre multi din intunerecul pacatelor si a mortii si a-i aduce la lumina cea adevarata a cunostintei de Dumnezeu.de asemeni, prin credinta in Iisus Hristos, deci prin infiere, tot crestinul are posibilitatea de a striga AVA care inseamna tata, in imparatia lui dumnezeu, impreuna cu fiul.Nu am sps ca Suntem.am spus doar ca e mare lucru, sa fii.cati crestini se pot numara impreuna cu sfintii? santem pacatosi, traitori in pacat, iar iisus a murit pe cruce, sa ne scape de pacate si moarte, prin credinta. Daca ne invrednicim, bine, daca nu? NU.De ce crezi tu ca noi ne ridicam pana acolo, incat sa ne credem mai buni decat alti oameni? smerenia ne indeamna sa fim constienti de caderea noastra, dar trebuie sa intelegi un lucru; daca tu esti un fiu al luminii intelepciunii omenesti, apoi un sfant este un fiu al luminii celei ceresti, fiindca au stralucit pe pamant in viata aceasta si stralucesc si in cea vesnica.

| Pool77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Puteai sa scrii usor "da" sau "nu" asa n-am inteles aproape nimic, infine bafta luptator al luminii. laughing)))))))

| Pool77 a răspuns:

Vezi credinciousule ca nu te-am facut in nici un fel. "Cu golul dintre urechi" dar tu nici sa scrii nu stii ma. Aici ajungem pe plan religios. Ai de viata mea,"Doamne ajuta". "Prostea" rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pool77):

Smiley? ai 16 ani? ma iarta-ma, iar m-a luat valul.nu ai cum sa intelegi ceva la varsta asta, dupa trei relatii esuate, si gramatica pe care o cunosti.iar de la religie te sfatuiesc sa iesi fiindca nu ai nici o treaba acolo pe cuvantul meu.bafta si sa fii iubit.