| Exilee a întrebat:

BUna seara! Imi cer scuze pentru subiectul pe care-l voi aduce-n discutie, dar sper sa nu ma priviti oarecum dispretuittor. Nu vreau sa barfesc nici sa vorbesc de rau despre BOR, dar vi se pare normal ca oamenii saraci sa stea in fata Bisericii ( uneori in prag de sarbatori) si sa cerseasca? Dar totusi, fetele acestor cersetori imi indica faptul c-ar fi gata sa fure. MI s-a intamplat uneori sa vad si cersetori hoti care pe dinauntru erau scarbe de joasa speta. Si totusi, nu mi se pare normal, o femeie vaduva cu 3 copiii si mai mult saraci. Iar despre BOR, mi-e si frica sa ma uit in ochii studentilor la Teologie, avand in vedere ca le sunt inferior si ei sunt cam dotati din punct de vedere fizic cu mult mai mult. Iar despre Catedrala Mantuirii NEamului cum ii vedeti scopul? 400 de MILIOANE DE EURO? BIne nu vreau sa critic, dar mi se pare pretul putin cam peste limita. Nu inteleg niciodata de ce niste cladiri dedicate sfintilor si IN SPECIAL Creatorului pentru adorare, cinstire sau preacinstire( in cazul Maicii DOmnului) sa existe aceasta mentalitate de putere a banului. Se vede ca banul face diferenta. Daca ai bani, este "cineva", iar daca nu esti inferior celor "bogati". Adica ma scuzati daca am inceput oarecum sa critic, dar nu mi se pare deloc normal. Va dati seama ce-ar face lumea in prag de saracie? CU atat mai mult desfraul va ajunge la un nivel mult mai avansat. (si multe alte faradelegi...)
Bine, majoritatea preotilor ii ajuta pe oameni, dar exista si uscaturi. Ce parere aveti? Exista si preoti hoti sau cersetori hoti? NU am chef de raspunsuri c-un caracter obscen/vulgar sau batjocura la adresa celor >Sfinte= Report. Serios vorbind pentru CA NU MI SE PARE >NORMAL

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu este padure fara uscaciuni. Este gresit sa generalizam.

| Mădă0611 a răspuns:

Rar vezi oameni saraci cersind, cei mai multi dintre cersetorii de care te lovesti zilnic sunt prefacuti. L-am vazut pe unu tarandu-se, apoi, in aceeasi zi, dupa cateva ore, mergea deja in carje raised eyebrows, si nu, n-a trecut pe langa catedrala sa zici ca e minune de sus, era pe la piata, apoi pe un bulevard. Adevarul e ca nu prea ai cum sa iti dai seama care chiar are nevoie si care nu, dar macar nu imi vorbi despre smerenie si lasatul bogatiilor cand tu esti gras ca un porc si ai cateva kile de aur pe tine, plus masina scumpa, plus afaceri, plus case, plus nu stiu ce, sau imi zici mie ca nu-i ajut, daca as avea banii tai, as gasi o modalitate sa ajut pe cei care au nevoie.
Oare toata porcaria asta cu biserici scumpe, aurite, nu e cumva dorinta de a arata care religie e cea adevarata? Ca la podium, cel mai bun e in varf, nu?

Si nu, e exact invers, majoritatea preotilor nu ajuta oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cand vine vorba de atei, culmea, tu tot timpul generalizezi. Si nu doar tu, multi altii dar cand vine vorba de crestini, o ardeti cu "hai sa nu generalizam, e gresit".

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"Bine, majoritatea preotilor ii ajuta pe oameni, dar exista si uscaturi" - e tocmai invers, MAJORITATEA sunt USCATURI, dar exista si preoti care ajuta cu adevarat si fara interes! happy
Nu sustin cersetoria! Mai ales daca respectivul este apt de munca...
Am intalnit si babute cersind. Da, mi-a fost mila, insa am preferat sa ajut babuta aceea care vindea la colt, niste flori amarate si ofilite din curtea ei! Sau pe aceea care vindea marar si patrunjel, la fel de ofilit. Nu de putine ori l-am cumparat chiar daca nu aveam nevoie de el. Macar nu cersea! happy

| ProAdvice a răspuns:

Nu mai stiu cine a spus ca odata oamenii aveau cruce de lemn si inima de aur. In vremea noastra multi au cruce de aur si inima de lemn.
Toti care ajung la putere devin corupti si influientati de ceilalti.

| Exilee explică (pentru мιнαɛℓα36):

In fine se cunosc hotii... Cine fura si cine nu, se va afla la un moment dat.

| Mădă0611 a răspuns:

Si daca i-a furat contul, nu cu ea vorbesti acum? http://i.imgur.com/1fB8HUC.jpg

| Zenit313 a răspuns:

Un crestin care observa partile negative! Foarte rar.

Ateii au adresat sute de intrebari asemanatoare.dar nu ai retinut nimic!

| HueyFreeman a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Imi amintesc cand am fost prin tara cu parintii mei si era o banda blocata pe un drum cu doua benzi, asa ca trebuia sa asteptam sa ne dea voie sa trecem. Era un barbat cu un singur brat care se plimba printre masini incercand sa vanda bratari si lantisoare (pareau a fi facute manual). Deci se poate.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Bineinteles ca se va afla! Politia isi face meseriahee hee Sau nu...
Vezi ca cersetoria e meserie grea! Daca se combina cu furtul de buzunare, deja se pot numi experti! Unii au luat lectii pentru asta! Sunt adevarati actori, jongleri, circari... Si nu s-au multumit doar cu Biserica din colt, au tintit mai sus, in strainezia! Dece crezi ca uneori ne este rusine ca suntem romani?
Preotii insa au alt stil! Aia nici nu trebuie sa cerseasca! Ei fac spalare pe creier, iar enoriasul DONEAZA!
Preotul e hot...pardon, e negustor cinstit, pana la proba contrarie!

| RAY a răspuns:

Parerea mea ca intre fizicieni e ca dumnezeu daca exista nu are nevoie de cladiri in care sa te i te inchini

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Bineinteles ca se poate! happy Mai bine sa vanda ceva acolo, chiar si fara importanta, un ziar... flori de tei, chiar si iconite am vazut, decat sa cerseasca sau sa fure! happy

| Thunderstruck a răspuns:

Eu cred ca doar priveste realist situatia din Romania la momentul actual si subiectul adus in discutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Rar,trist dar adevarat, uni prefera sa nu se uite, dar de fapt biserica de azi a decazut mult...sad eh poate ne vom reveni in viitor daca ne-om reveni
happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si cu ce te folosesti daca refulezi aici? daca doctorul bea si fumeaza si-ti spune sa nu faci, te mai duci la el?

NOname
| NOname a răspuns:

Nici nu mai ştiu pentru ce te mustram ultima dată, dar uite că se poate (deşi mi-ar plăcea să-ţi poţi permite să fii mai direct, fără scuze, jumătăţi de adevăruri şi eufemisme, dar e bine şi aşa).

Cerşetoria "preasfinţiţilor" şi "preafericitilor", care au deja în spate nişte averi uriaşe, o găsesc cea mai deranjantă, nesimţită, josnică şi ipocrită.

În rest, păreri şi aprofundări mai găseşti aici:
http://www.tpu.ro/......impotriva/

| M25M a răspuns:

De ce iti ceri scuze si de ce crezi ca te vom privi dispretuitor? Poate o fi din cauza faptului ca atunci cand ateii aduceau acest subiect spre dezbatere erau tratati astfel de crestini?
In fine, Exilon, nu trebuie sa iti ceri scuze, este absolut normal sa ti se para...anormal.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

Nu mi se pare normal ca oamenii sa cerseasca in fata bisericii.Pe mine ma dezgusta numai cand ii vad.Cand vezi ca se uita asa insistent la tine si iti spune"Tanti da-mi si mie un ban" cei slabi normal ca dau si asa ajung sa fie aia mai bogati decat unul care munceste din greu ca sa castige 400 lei.Eu am vazut un caz cu o baba care se facea ca era bolnava si zicea ca nu avea niciun ban, si ce sa vezi, cand nu o vedea nimeni ea isi scotea teancu de bani si ii numara

| tpuforyou a răspuns:

Salut!, in primul rand un crestin adevarat nu il intereseaza banii, sau lucrurile materiale.

| kira30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca spuneem "in viitor" atnci nu ne vom reveni.

| Maxim96 a răspuns:

Sunt oameni te dot tipul.

| MMihai a răspuns:

Ai început,
să te apropii
cât de cât
de adevăr,
deci
„începutul"
ar fi
cât de cât
lăudabil.

Din păcate vezi viața,
prin intermediul „ a ceva"
ce deformează realitate.

„ Bine, majoritatea preoților îi ajută,
pe oameni,
dar exista și uscături.". ==

==
Eventual,
ar putea
( dar puțin probabil,
că nu prea cred,
așa ceva, )
să fie totuși
și niște preoți,
care nu sunt chiar
gunoaie umane.

| Lizzu a răspuns:

In sfarsit observi si tu?

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cui ii pasa daca ne vom reveni sau nu?
Oamenii isi traiesc vietile in continuare, viata merge in continuare cu sau fara credinta, cu sau fara religie.

| Lizzu a răspuns:

Preotii isi vor continua vietile, Exilon, fara sa se implice in ajutorarea celor nevoiasi.Mai sunt si preoti care ajuta si organizeaza diferite evenimente pentru strangere de fonduri dar cine stie unde ajung banii stransi?

Nu mai cred nimic. E o lume prea mincinoasa cea in care ne-am nimerit sa traim,poate si noi o facem asa si o intretinem.
Lumea nu se va schimba niciodata in bine oricat de mult ne-am dori.
Cersetori vor exista intotdeauna in Romania pentru ca banii care ar trebui sa ajunga la toti oamenii,ajung doar la o elita si ceilalti pot muri in liniste.

--Catedrala e inutila. Parerea multor romani si a mea,in primul rand,si vad ca si a ta.
Pentru ce un car de bani bagat intr-o cladire? ca sa aratam ce? ma intrebam intr-o zi, eu pe mine, ce vor sa arate lumii cu catedrala? cat de credinciosi sunt romanii? sau cat de multi bani are tara?

Imi suna a lauda, in orice fel ar fi, lauda si o situatie prea grea pe umeii tarii si mai ales, ai romanilor, toti banii pe care -i baga ei in catedrala lor sunt furati prin taxe si impozite de la noi...acolo se duce salariul meu ..al tau, al tuturor.
Sa intretinem pe ei si viata lor.

Trist, nu?

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Imi doresc ca in Romania sa fie anarhie, macar pentru cateva zile, sa pot da foc la cat mai multe biserici. sa vad cemi face dumnezeu? ceo o sa-mi faca? o sa mi-o ridice cu amabele maini

| MMihai a răspuns:

Dacă popii
erau oameni,
cu banii aruncați
pe „Catedrala Mântuirii Neamului ",
( o clădire faraonică
și chiar fără
nici o utilitate,)
făceau locuințe sociale,
pentru oamenii
mai săraci,
care nu au posibilitatea
să își cumpere
o locuință.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Asa e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru kira30):

Asa, problema e ca de la noi in primul rand trebuie sa mearga schimbarea.