| Exilee a întrebat:

BUna seara! Imi cer scuze pentru subiectul pe care-l voi aduce-n discutie, dar sper sa nu ma priviti oarecum dispretuittor. Nu vreau sa barfesc nici sa vorbesc de rau despre BOR, dar vi se pare normal ca oamenii saraci sa stea in fata Bisericii ( uneori in prag de sarbatori) si sa cerseasca? Dar totusi, fetele acestor cersetori imi indica faptul c-ar fi gata sa fure. MI s-a intamplat uneori sa vad si cersetori hoti care pe dinauntru erau scarbe de joasa speta. Si totusi, nu mi se pare normal, o femeie vaduva cu 3 copiii si mai mult saraci. Iar despre BOR, mi-e si frica sa ma uit in ochii studentilor la Teologie, avand in vedere ca le sunt inferior si ei sunt cam dotati din punct de vedere fizic cu mult mai mult. Iar despre Catedrala Mantuirii NEamului cum ii vedeti scopul? 400 de MILIOANE DE EURO? BIne nu vreau sa critic, dar mi se pare pretul putin cam peste limita. Nu inteleg niciodata de ce niste cladiri dedicate sfintilor si IN SPECIAL Creatorului pentru adorare, cinstire sau preacinstire( in cazul Maicii DOmnului) sa existe aceasta mentalitate de putere a banului. Se vede ca banul face diferenta. Daca ai bani, este "cineva", iar daca nu esti inferior celor "bogati". Adica ma scuzati daca am inceput oarecum sa critic, dar nu mi se pare deloc normal. Va dati seama ce-ar face lumea in prag de saracie? CU atat mai mult desfraul va ajunge la un nivel mult mai avansat. (si multe alte faradelegi...)
Bine, majoritatea preotilor ii ajuta pe oameni, dar exista si uscaturi. Ce parere aveti? Exista si preoti hoti sau cersetori hoti? NU am chef de raspunsuri c-un caracter obscen/vulgar sau batjocura la adresa celor >Sfinte= Report. Serios vorbind pentru CA NU MI SE PARE >NORMAL

39 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Prin exemplul său, Isus a arătat că religia adevărată trebuie să contribuie la bunăstarea oamenilor, nu la asuprirea lor. (Matei 10:7, 8 - "Când mergeţi, predicaţi, zicând: «Regatul cerurilor s-a apropiat!»  Vindecaţi bolnavi, sculaţi morţi, curăţaţi-i pe leproşi, scoateţi demoni. Fără plată aţi primit, fără plată să daţi").

| Mikhtarian a răspuns:

Nu consider bine venita Catedrala Mantuirii.
Adevarata frumusete sta in simplitate si frumusete, nu in bani si frumusete.
Nu comentez despre preoti / hoti sau cersetori caci nu sunt in stare.
Sunt multe probleme in tara asta, dar suntem feriti de catastrofe naturale, partea buna.
Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Arta are prioritate.

| kira30 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce vorbele astea ajung doar la surzi?

| contαbαndonαt a răspuns:

Eu om normal la cap care sa creada in porcariile biblice n-am vazut! Iar biserica actioneaza in general pe baza bibliei, biblia spune biblia face dar nici macar in biblie nu scrie despre toata aceasta nedreptate/hotie...prostire la scara foarte larga.Pentru ei biblia nu-i decat o scuza, atat!

| dragos38 a răspuns:

Gandeste ca B.OR.este scutit de taxe catre stat, iar catedrala mantuirii neamului o ridica din banii publici(ai nostri)noi in schimb platim taxe, impozite, le mai dam bani si preotiilor.nu am nimic cu ei, dar expresia aceea ''sa nu ne strangem comori pe pamant ci in ceruri,, este incalcata chiar de popi.deci sunt si preoti falsi.

| relian a răspuns:

Eu as zice ca mai sint si exceptii de preoti care ajuta si ca majoritatea sint hoti.Asta este adevarul nu altu.Deci majoritatea este ca sint hoti si ca exista si exceptii.Deci sint mai multe buruieni decit plante folositoare in cultura.Restu sa dezbatut pe aici de N ori. Iara eu dupa cum am spus siao mai zic rezolvarea este privatizarea BOR. Dupa nimeni nu o sa mai aibe nimic de spus. Dupa fiecare da si face ce doreste si cui doreste. Daca biserica privatizata va avea bani poate sa faca si statuie pe luna ca nu e tyreaba noastra.Dar asa cind BOR apartine statului, apartine tuturor locuitorilor si ei huzuresc si asta tot pe banii publici asa ceva vine ca o jignire sa nu zic ceva si mai rau sa faci biserici de sute de milioane de euro.Astia isi bat joc de oameni impreuna cu guvernantii.Sa scoata frate biserica la privatizare ca este o institutie nerentabila.Al dracu au scos Oltchim la vinzare ca vai vezi nu e rentalbilDar biserica no vede nimeni ca suge single oamenilor, ca nu adduce nimic bun, naduce absolut nimic doar ura, baga strimbe si asa mai departe intre oameni.Sa se duca pe pustiu sa fie scoasa la vinzare si dupa sa faca bors si preotii si credinciosii. Dupa nu near mai interesa ce fac ei ce biserici si alte tim[penii cu banii lor.Dar deocamdata sint banii statului, banii celor care muncesc si platesc impozite si din acesti bani sint platiti astia preotii si sefii lor sa-si faca haine cu fir de aur, sa isi cumpere masini si vile.Pai asa facea Isus al lor ala din NT? Isus din poveste isi dadea si camasa dupa el daca cineva avea nevoie.Dar probabil guvernanti au si ei nevoie sa fie alesi si altadata si se bazeaza pe mina preotilor pe biserica care prosteste multimea sa aleaga ce li se baga sub gusa.Cam asa sta situatiunea.In mom cind se va privatiza biserica atunci tara noastra va incepe sa iasa la suprafata, la lumina.Bor si cu guvernantii sustinuti de ea tine tara unde se afla acum.Multi spun aaa ce face biserica rau ca numai bine face.Da numai bine isi face lor nu amaritilor.Pai 400 de milioane aia nu aveam cui sai dam? O ducem cumva foarte bine, stam in puf si ce am zis hai sa mai trintim o biserica sa le aratam noi lumii ce tari sintem ce bine stam economic.Astia sint romanii cind au fost la greu ei au cautat si cauta sa se dea mari.Dar asta se vede si mai jos la nivel de amarastean.Merge romanu in strainatate munceste ca prostu, face ceva bani, viner si isi cumpara o rabla de masina so tina afara in strada sarate el la lume ce tare e.Asta e gindirea poporului nostru si am avut de la cine invata de la biserica. Daca va uitai bisericile prospera cind lumnea este in criza, cind o ducem rau de tot.De ce? Pt ca atunci cind ne este foarte greu de abia avem ce minca avem bani de o paine si nu avem unde merge si ne ducem sa ne spunem oful bisericii care ne ia si banu ala de paiine.Cind avem de toate wow ce bine ne mai este, ne lafaim, mergem in vacante, la mare la munte etc, dao incolo de biserica ca n-avem nevoie.De asta bisericile prospera in timp de criza si asta oriunde in lume.Cam asa sta situatiunea.

| ErrorFound a răspuns:

Daca vei aprofunda mai bine religia moderna vei ajunge sa consideri(ca si mine de altfel) ca Dumnezeul crestin a fost inlocuit cu Zeul Leilor/Euroilor sau al Dolarilor. Nu cred ca mai exista preot pe lumea asta(in afara de cei mai batrani, care chiar cred ceea ce predica) care sa nu fie in stare sa fure. Biserica a devenit, in ultimele 2 secole, cea mai buna modalitate de a controla populatia, si de aceea mi-e scarba sa ma uit la asa-zica "casa a Domnului". Impractic zis casa, mai nou e palatul domnului(apropo de catedrala Neamului).