| Amedeia a întrebat:

stiti as dori sa stiu o chestie pentru o matusa de-a mea! are o problema de familie cam grava si daca as putea eu as dori sa o ajut cumva! deci ea e casatorita de 21 de ani are 2 copii iar sotul ei traieste cu alta de 10 ani deci el duce o viata dubla iar ea stie ca are si alta femeie si are si copil cu femeia aia! dar ea nu poate sa se desparta de el crede ca ceva e facut asupra ei de socrii ei de at de cand s-a despartit! iar eu cred ca si femeia aia a facut ceva pe sotul ei ca se cearta ft mult cu ea si cu copii ei si tot timpul gaseste broaste pe langa casa si multe chestii! stiu ca ar trebui sa mearga la un preot dar singura nu poate pentru ca sotul ei nu o lasa sa iasa singura din casa e si ft gelos cu tot ca el mai are alta femeie! si pe el singur nu il poatre duce la preot ca nu il lasa spiritele alea rele ce is facute asupra lui! vreau doar sa stiu ca ce poate sa faca ea ceva sa ii puna la haine sau in pantof sa il protejeze de spiritele rele ca vedeti el cum merge la cealalta femeie sigur aia ii face ceva lui! si aia tot o amenita cu asa ceva ca pana la urma tot o sa il desparta de sotul ei si sigur face aia ceva ca tot timpul are treaba sotul ei cu ea si cu copii ei si se cearta asa fara nici un motiv! si inca ceva ce sa citeasca pentru izbavirea de farmece? stiti e se roaga ft mult dar cred ca ar trebui sa citeasca ceva anume! in legatura cu ceva sa ii faca sa il protejeze cumva de farmecele femeii aleia daca stiti careva! va rog frumos! a suferit ft mult! povestea e ft lunga dar eu v-am zis doar o particica sa vedeti despre ce e vorba!

15 răspunsuri:
| Samoyed7 a răspuns:

Pai eu zic sa nu te bagi, pentru ca este foarte periculos! Du-te la biserica si vorbeste cu un preot si explica-i toata povestea, cu siguranta iti va spune ce este bine sa faci!

| hecamefrommetalland a răspuns:

Nu merge cu preoți frate! Preoții sunt niște imbecili incapabili când e vorba de vrăji! Cel mai bine e să cauți ritualuri(satanice preferabil) și apoi să-i spui mătușii tale să divorțeze, sau să mă cheme pe mine ca să-l ucid pe tipul ăla!

| costis a răspuns:

Cred ca oamenii care trec prin situatii incurcate nu au decat calea rugaciunii smerite si evitarea certurilor. Rugaciunile smerite sunt cele de pocainta pentru propria stare si propriile pacate. In psaltire, dupa catisme sunt niste rugaciuni mici, de cateva randuri. Si ce ii mai recomanda duhovnicul ei, rugaciunile de seara, paraclisul Maicii Domnului... Insa ii trebuie multa rabdare, ca nu poate omul sa descurce astea.

| CranK71 a răspuns:

Eu nu cred in dumnezeu, diavoli, ritualuri, blesteme etc. dar stiu de la bunica mea ca atunci cand crezi ca, cineva ti-a facut un farmec/blestem trebui sa iti iei chilotii si sosetele pe dos. sper ca te-am ajutat!

| Kalla a răspuns:

Lasa-ti imdeiat vrazile si descantecele ca sunt de la diavolChiar si vrajile cu Tatal NOstru sau crci sau ingeri sunt de la diavol. Dumnezeu uraste magia.Cu magia nu faci decat sa inrautatesti.
Cheama preotul si roaga-te la Iisus si la Dumnezeu Atorputernic.Crezi ca demonii nu te lasa? Dumnezeu este de un infinit de ori mai puternic ca diavolul. Iisus a calcat diavolul pe cap acum doua mii de ani, crezi ca nu poate sa faca din nou la fel?
Trebuie sa aveti credinta si sa nu va fie frica pentru ca cel viclean se hraneste cu frica voastra.
Succes.

| Exilee a răspuns:

PSalmii lui David. Si chiar si tu ar trebui sa te rogi pentru dansa si fmailia acesteia...
Nu stiu absolut nimic in a te sfatui...

| William a răspuns:

Vorbeste cu mai multi preoti.

| milan9 a răspuns:

In primul rand acest barbat nu are dreptul sa o tina sechestrata si ceva in acest sens se poate face de catre tine, de catre ai tai, de catre rudele ei (asta daca nu cumva ei chiar ii place situatia si nu-si doreste cu adevarat cu orice pret sa iasa din povestea asta halucinanta).

| milan9 a răspuns:

Pe de alta parte ea se roaga, dar nu stie nimeni ce greseli sau pacate ale tineretii au condus-o aici, si atunci rugaciunile ei de una singura incearca sa contrabalanze greselile de o viata ale ei sau ale sotului ei... Acest nu este chiar atat de simplu.
Nu putem specula gandind ca putem trai si gresi oricum pentru ca mai tarziu vom stergem totul repede prin cateva scurte rugaciuni...

E nevoie de rabdare dar si de vointa puternica si de curajul de a depasi o situatie in mod real periculoasa pentru viata si sufletul ei chiar cu pretul despartirii (cel putin provizorii) de acel sot.
Se vede ca prezenta ei continua langa el (in regim de sclavie thinking) nu reprezinta o garantie si o speranta a "indreptarii" lui, si atunci tot rugaciunea continua si puternica a Bisericii (a Sfintei Liturghii unde este prezent Fiul lui Dumnezeu in starea SA de Jertfa pentru mantuirea oamneilor) este solutia cea mai buna...
Este si datoria ta de a te asigura ca cineva îi mentioneaza pe un pomelnic si ca sunt intr-adevar pomeniti la rugaciunile Bisericii.

Revin si subliniez ca inainte de a nu fi prea tarziu (pentru viata, sufletul sau integritatea mintala a matusii tale) voi rudele din exterior trebuie in mod necesar sa interveniti (cu sau fara sprijinul politiei);

| Amedeia explică (pentru Kalla):

Asta e evident ca orice vraja si descantec orice magie alba sau neagra e a satanei...eu cred in Dumnezeu si Doamne feri de ala care pentru a scapa de vraji sa mearga la un ghicitor sau femeie de asta ce desface blesteme! cum ziceai Dumnezeu uraste magia dar pacat ca multa lume alearga la femei sa se dezlege de blesteme! stai linistit ca atata face matusa mea sa se roage si sa stii ca are ft multe rabdare! si si eu ma rog sa o ajute Dumnezeu sa faca cumva dreptate si ca intr-o zii sa poate avea si ea liniste! ce pot zice doar FIE VOIA LUI DUMNEZEU. trebuie doar sa ne rugam si asa Dumnezeu ne va mantui...

| Amedeia explică (pentru milan9):

Mentionez un lucru! ea s-ar despartii de sotul ei dar nu poate ceva o tine sa stea cu el! poate frica ca sa nu ii faca rau dupa ei sau copiilor pentru ca el e un mafiot de barbat ...foarte cunoscut de cei mai mari mafioti din Franta si are foarte multe relatii! poate o amenita cu ceva ca evident ea nu ne zice tot asta numai ea stie! dar in fine ne vom ruga la Dumnezeu si bine a fii

| Amedeia explică (pentru Exilee):

Iti zic din tot sufletul sincer ca si eu ma rog cat pot nu e zii sa nu ma rog pentru ea! desi trebuie sa avem rabdare ca nu gata ne-am rugat Dumnezeu si face ceea ce cerem! o sa avem rabdare si o sa nne rugam mereu si pana la urma Dumnezeu va face dreptate! iti multumessc frumos si acelasi lucru le multumesc la toti care ati incercat sa imi dati un sfat din parerea voastra!

| anonimg a răspuns:

Femeia casatorita si care sotul o inseala are dreptul sa divorteze. Este adevarat si faptul ca Satana are putere atunci cand ii este permis acest lucru.
Eu stau si ma intreb de ce matusa ta nu divorteaza de acest om. Caci din pricina lui ea are parte de broastele acelea. Eu nu as putea convietui cu un o duplicitar, si nici cu unul care si-a predat viata celui rau. Daca matusa ta nu renunta la sotul ei, eu cred ca este din pricina unor motive materiale/finainciare; adica egoiste. Si atunci ea singura este de vina pentru cele ce i se intampla. De aceea spun ca nici ce-a mai staruitoare rugaciune nu ii va fi ascultata pana ce va renunta la motivele egoiste. Mai bine sarac si cu Dumnezeu, decat o viata fara lipsuri dar fara Dumnezeu.

| Amedeia explică (pentru anonimg):

Auzi draga-draguta nu stiu ce esti! in primul rand nu sta cu el din cauza unor motive financiare pentru ca ea singura lucreaza el nu lucreaza si nu are bani si ea tine toata familia si nu is chiar asa instariti cu bani! nu divorteaza de el pentru ca poate se teme sa nu ii faca vreun rau ei sau copiilor ei! si iti mai zic un lucru soacra ei e o scorpie iar atunci cand sa adunat cu el a aruncat apa de pe mort ca sa nu poata sa se desparta de el! si eu cred ca ceva o tine de nu poate; poate e de vina vrajile facute asupra ei sau poate e de vina faptul ca se teme ia de ceva dar asta nu prea o cred! si mentionez sa zic ca atunci cand s-a casatorit soacra ei a facut vrajilea alea pe ea dar problema e ca cealalta femeie face alte fel de vraji ca sa o desparta de sotul ei! nu crezi ca ea e in mijlocul unor mari forte rele? pentru ca Dumnezeu uraste asa ceva. toata lumea critica si judeca eu am zis doar o parte din povestea ei! doar Dumnezeu stie ce s-a facut pe ea! dar te asigur ca ea e o femeie care rabda; indura; sufera si e o femeie cinstita lucreaza sa isi poate intretine familia chiar si pe sotul ei care toata ziua sta si merge la cealalta si ea ii da bani! daca te intrebi dc ii da bani si de ce se lasa manipulata ...sincer pentru ca o bate si pentru ca ceva o tine langa el! crezi ca ea nu ar vrea sa divorteze ca sa isi tina banii pe care ii face si sa isi creasca linistita copii? si apropo sa stii ca rugaciunile is ascultate daca a indurat si a trecut prin atatea crezi ca singura a facut toate astea? nu! Dumnezeu a ajutat-o sa se ridice si sa mearga mai departe Dumnezeu a avut grija sa poata rabda si sa indure! te asigur ca doar Dumnezeu stie dar oricum pana la urma se va face dreptate!

| anonimg a răspuns (pentru Amedeia):

Nu ma intelege gresit: nu o vorbesc de rau pe matusa ta. Nu sunt profet ca sa cunosc viata ei. Ca ea sa isi rezolve problema trebuie sa mearga pe fir.
Ea ar trebui sa tina cont de 2 aspecte:
1. Vrajmasul nostru si al lui Dumnezeu nu are putere asupra noastra decat atunci cand noi ii ingaduim. (Cand un om calca poruncile lui Dumnezeu, Satana cere stapanire asupra lui).
2. Matusa ta trebuie sa isi cerceteze trecutul cat se poate de amanuntit, deoarece este posibil ca lucrurile rele care i se intampla astazi sa nu fie cumva consecinte ale faptelor ei din trecut. (Ex: poate ca barbatul care il are acuma sa il fi luat prin destramarea unei alte relatii; poate ca matusa ta s-a ocupat si ea cu farmece in trecut. Pot fi deci multe cauze).
Ea insasi trebuie sa se roage lui Dumnezeu. Iar daca exista pacate in viata ei trebuie sa le indeparteze pentru ca rugaciunile sa fie ascultate. Caci daca cineva traieste in pacat, rugaciunile nu vor fi ascultate vreodata, nici daca Moise, Daniel sau Iov s-ar fi rugat pentru el.