| 123456789qwertuiop a întrebat:

Buna Tpu.As dori sa tin post pe 5 ianuarie.Ce am voie sa mananc si ce nu?

Răspuns Câştigător
| Alexandr a răspuns:

Pe 5 e post negru? Daca da,nu ai voie sa mananci si nici sa bei nimic! Daca e post obisnuit, nu ai voie sa mananci lapte, carne, branza, oua.Din cate stiu cam asta e!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nici nu stii ce e ala post de ce il mai tii?

| 123456789qwertuiop explică (pentru suntserios):

Ca sa intrebi tu

| ??? a răspuns (pentru 123456789qwertuiop):

Mananci ce vrei tu, nu vad rostul in asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca nu stii in ce consta postul. Tipic crestinilor fac lucruri pe care nici ei nu le inteleg.

| 123456789qwertuiop explică (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa stii ca stiu postul este pentru pacea sufleteasca a crestinilor si iertarea pacatelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa bei doar apa plata cata vrei.
Nimic altceva.
Organismul se purifica.
http://www.crestinortodox.ro/......18480.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 123456789qwertuiop):

Astea sunt pretentii pe care le avem de la Dumnezeu. Dar noi cand tinem post ne amintim sacrificiile facute de martiri care au fost supusi la torturi si nu au renuntat pentru credinta lor. Un simplu post putem face pentru memoria celor care s-au sacrificat pentru credinta lor.Tu increrci prin post de asemenea nu numai sa renunti la mancaruri pentru a demonstra ca te opui viciului dar si pacatele trebuie evitate. Trebuie sa arati cat de mult il iubesti pe Dumnezeu si ca tot ceea ce faci vine din sinceritate nu doar din pretentii.

| Ager a răspuns:

Ai voie să mănânci orice... dar ai grijă să nu mănânci bătaie...

| Lagorúthon a răspuns (pentru suntserios):

De ce trebuie sa stii ce e postul? Postul e tinut doar pentru sanatate, nu pentru YHWH sau alte prostii.