| lorypoly a întrebat:

as vrea sa-mi spuneti si mie metode de spiritism (contactare a spiritelor ), dar o metoda care sa nu cheme spirite rele sau nonumane, daca ele exista. FUNDA

Răspuns Câştigător
| tavadaresti a răspuns:

Este pacat apeland la aceasta tehnica mortii nu stiu nimic;
Caci nu Locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste, si cei ce s-au coborat in groapa nu mai nadajduiesc in credinciosia Ta.
Caci nu Locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste, si cei ce s-au coborat in groapa nu mai nadajduiesc in credinciosia Ta. (Isa.38:18)
Ci cel viu, da, cel viu Te lauda, ca mine astazi. Tatal face cunoscut copiilor sai credinciosia Ta. (Isa.38:19)
Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se coboara in locul tacerii, (Ps.115:17)

37 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Bati la vecinul de la 3 in perete, si sa vezi cu se vor incinge spiritele.

| 3xfemeie a răspuns:

Mergi la oglinda si strigi fiara din tine. Daca iese, inseamna ca ai reusit.

| TheSlenderMan a răspuns:

La ce ai nevoie de spirite cand ma ai pe mine? Doar treci noaptea printr-o padure.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu poți chema spiritele. Sufletele oamenilor se duc instantaneu în ceruri, sau în iad, nu știu... Dacă au ieșit de pe pământ nu mai au ce căuta aici, chiar dacă vei îmbătrânii strigându-le.

| tavadaresti a răspuns (pentru AlexeHellsing):

"Sufletele oamenilor se duc instantaneu în ceruri, sau în iad,"
De unde scoti minunea asta, cine si-a batut joc de constiinta ta?

| tavadaresti a răspuns:

Daca cineva se duce la cei ce cheama pe morti si la ghicitori, ca sa curveasca dupa ei, Imi voi intoarce fata impotriva omului aceluia si-l voi nimici din mijlocul poporului lui. (Lev.20:6)

| tavadaresti a răspuns:

Daca vi se zice insa: "Intrebati pe cei ce cheama mortii si pe cei ce spun viitorul, care soptesc si bolborosesc", raspundeti: "Nu va intreba oare un popor pe Dumnezeul sau? Va intreba el pe cei morti pentru cei vii? (Isa.8:19)
Alegi sa intrebi(inchini la) pe Satan inloc sa intrebi pe Dumnezeu Creatorul?

| ania a răspuns:

Chemarea Spiritului Bun se numește creștinism.

| Thisisthepowerofscience a răspuns:

Vezi, ți s-a spus să nu te uiți la filme de groază, acum ai să ai coșmaruri toată noaptea și ai să uzi patul. M-am săturat să scot celofanul din dulap laughing

| Thisisthepowerofscience a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Da, nu mai spune...

| Thisisthepowerofscience a răspuns (pentru tavadaresti):

Lasă-l, cel mai bine este să chemăm un doctor terapeut.
Săracul de el, poate o să-l vindece psihiatrii. laughing

| AlexeHellsing a răspuns (pentru tavadaresti):

Sfânta Scriptură, și mă-ndoiesc că și-a bătut joc.

| HueyFreeman a răspuns (pentru ania):

Serios? Eu stiam ca (virgula) chemarea spiritelor in general se numeste spiritism. Da chemarea spiritului rau cum se numeste, satanism? Of of of.

| ania a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da.

| HueyFreeman a răspuns (pentru ania):

Indoctrinarea asta.

| ania a răspuns (pentru HueyFreeman):

Dumnezeu să te binecuvinteze!

| William a răspuns:

Daca imi dai mie funda o sa vina niste siprite sa vorbeasca cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima oară, spun să te duci la un psiholog iar apoi sa nu te mai uiţi la filme horror! Succes!

| kira30 a răspuns:

Ai vazut prea multe filme de groaza. Fantomele nu exista! Demoni da.

| Thunderstruck a răspuns (pentru kira30):

Ce amuzant ai fost aici rolling on the floor... Fail, daca ai "ratiunea" necesara sa crezi intr-o prostie, de ce nu crezi in toata ma?laughing

| kira30 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pentru ca demonii chiar exista.

| Thunderstruck a răspuns (pentru kira30):

Culmea, n-ai nici o dovada, dar tot afirmi cu toata taria.Asa pot spune ca alba ca zapada exista si ea, tot atatea dovezi avem.

| kira30 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Alba-ca zapada exista. Este spuma dein laptele pe care l-am beut de dimineata.

Demonii exista, uitate la exorcisari (este o linie subtire intre nebunii de legati si posedati dar se observa diferenta)
Eu pot sa dovedesc existenta demonilor cu argumentul exorcizariilor.
In caz ca ma contracarezi te intreb:
Cum dovedesti existenta aerului?

| Thunderstruck a răspuns (pentru kira30):

Umflu un balon... De ce?

| kira30 a răspuns (pentru Thunderstruck):

De unde sti ca e aer?

| Thunderstruck a răspuns (pentru kira30):

Dar tu de unde crezi ca a stiut omul care a descoperit aerul, ca e aer? Pur si simplu si-a dat seama ca-i un gaz si i-a dat un nume, asa si aici...

| danay72 a răspuns:

Spiritismul nu cheama decat spiritele rele, adica demonii, nu altceva. Dumnezeu uraste aceste forme de comunicare.Deuteronom18:10-12

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cu flexul si cu bormasina de la 02.00 la 04.00. S-ar putea sa te frigi daca te joci cu focul!

| NoNameW a răspuns (pentru AlexeHellsing):

De fapt spiritele se reincarneazalaughing de unde stii u ca stau in iad sau in rai? ai fost acolo?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru NoNameW):

Dar tu, bunule prieten, ce-ți amintești din viața ta anterioară? Ce-ai fost, cum te chema? Eu habar n-am ce-am fost, poate ști ce-ai fost tu...