| lorypoly a întrebat:

as vrea sa-mi spuneti si mie metode de spiritism (contactare a spiritelor ), dar o metoda care sa nu cheme spirite rele sau nonumane, daca ele exista. FUNDA

Răspuns Câştigător
| tavadaresti a răspuns:

Este pacat apeland la aceasta tehnica mortii nu stiu nimic;
Caci nu Locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste, si cei ce s-au coborat in groapa nu mai nadajduiesc in credinciosia Ta.
Caci nu Locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste, si cei ce s-au coborat in groapa nu mai nadajduiesc in credinciosia Ta. (Isa.38:18)
Ci cel viu, da, cel viu Te lauda, ca mine astazi. Tatal face cunoscut copiilor sai credinciosia Ta. (Isa.38:19)
Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se coboara in locul tacerii, (Ps.115:17)

37 răspunsuri:
| NoNameW a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Da stiu.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru NoNameW):

Binevoiești să nu ți pentru tine?
Și poate îmi spui de ce ești atât de special încât să știi ce-ai fost în viețile tale anterioare.

| NoNameW a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ce conteaza ce am fost in vietiile anterioare? conteaza ca am fost cv

| AlexeHellsing a răspuns (pentru NoNameW):

Ai fost ceva, dar habar n-ai ce ai fost, dar contează că ai fost, dar totuși nimeni nu poate spune că ai fost. Dar gândește-te, lași trupul vechi și mergi în altul nou, faci asta fiind un suflet, având conștiință, liber arbitru, subconștient, amintiri, etc. De ce nu intri cu ele în noul trup, dacă ele alcătuiesc sufletul în mare parte, sunt oprite ca armele în aeroporturi?
Dar luând-o pe altă logică ar însemna că oamenii sunt mereu aceeași, același număr de oameni mereu, și totuși în fiecare an recensământul, nu numai unei țări, recensământul global este mereu diferit.

| NoNameW a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu te poti reincarna numai om, de fapt asa zice religia budista te poti naste orice specie gandaci, animale...
Eu sincer cred in chestia asta pentru ca am descoperito singur, nu am aflat-o de la nimeni dupa un timp am observat ca in chestia asta cred multi oameni

| AlexeHellsing a răspuns (pentru NoNameW):

Am o singură problemă.
Animalele n-au conștiință sau subconștient, unde mai pui liberul arbitru.
Este un sistem cam ciudat, generațiile se repetă la nesfârșit fără nici un scop. Dar chestia cu animalele le-a pus capac. Necuvântătoarele sunt niște cutii goale, niște păpuși mânuite prin pronia divină. Nu mi-ai răspuns, cum te-ai putut reîncarna fără ca subconștientul tău să fie conștient de acest fapt?

| lorypoly explică:

Vad ca la comentarii rautacioase va pricepeti, da sa dati raspunsuri la intrebare va e greu