| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Considerati ca oamenii care nu au reusit sa isi indeplineasca anumite scopuri pamantene, vor mai avea o a doua sansa in urmatoarea viata? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns:

Alegerea, decizia care o vom lua acela va fi destinul nostru cu toate conscecintele si responsabilitatile. Nimeni nu este responsabil decat tu de drumul pe care il alegi. De aceea trebuie sa vezi care este cea mai buna optiune si plan.

Procesul atentional atunci cand selectioneaza acel 10% din cantitatea de infórmatie incepe sa se pozitioneze, decida, aleaga iar aceasta atitudine se transforma in personalitate. Creierul este plastic, o devenire, iar atunci cand se organizeaza se alineaza vitalitatii. Toti vrem sa avem viata si vitalitate. Nu suntem facuti pentru stres.

Elementul conativ trezeste intentii si tendinte. Teoría alegerii rationale ne vorbeste despre anumite moduri ale creierului. De aceea putem vorbi de temperamente sangvine, colerice, flegmatice, etc.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu și nu există următoarea viata. Scopurile "pamantene" sunt deșarte și fara valoare și vor pieri odata cu noi pentru totdeauna. Din fericire happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care "următoarea viata"? Nu exista asa ceva. După ce vom muri vom merge în rai sau în iad, dar nu vom mai avea o a doua viață (bazat pe Biblie și Biblia nu minte). Cei ce nu își îndeplinesc anumite scopuri lumești, nu le împlinesc si atât, nu li se mai da o a doua șansă nicăieri, mai ales ca Dumnezeu ne cere sa privim la lucrurile cerești, duhovnicești, nu la cele pământești, firești.

| RAY a răspuns:

Sus in rai o sa canti pe nori desi in nici un caz nu o sa poti sa iti implinesti dorintele asa zis pamantesti, cand le aud pe astia cu pamantesti ma apuca greata, ei care doar cu gandul la banii sunt ne spun noua de asa ceva

| ania a răspuns:

Nu. Eu sunt convinsa de ceea ce spune Biblia și anume ca toți oamenii mor doar o singura data și după aceea vine judecata. ( Evrei 9:27)

| RAY a răspuns (pentru ania):

Ea se refera daca in viata de apoi o sa se implineasca dorintele trupesti, materiale, sufletesti etc

| Whateverrr a răspuns:

Nu exista o viata urmatoare pe pamant. Conform Cuvantului lui Dumnezeu, dupa moarte urmeaza direct viata vesnica, ori moartea vesnica.