| Mirunikaa02 a întrebat:

funda celui care ma ajuta cu o intrebare. Ce inseamna botezul pentru crestini?

5 răspunsuri:
| dulceatalui a răspuns:

Reprezinta cea mai importanta Taina prin care noi crestinii suntem iertati de pacatul stramosesc cu care ne nastem (pacatul stramosesc reprezinta pacatul facut de Adam si Eva prin care ei nu au ascultat porunca lui Dumnezeu de a nu manca fructul din pomul interzis.) De aceea este foarte important ca nou nascutii sa fie botezati chiar daca sunt grav bolnavi si risca sa moara! sper ca ai inteles tongue Fundita?

| ClaraLove a răspuns:

Botezul la crestini este Taina prin care ni se iarta pacatul stramosesc si prin care primin Harul Duhului Sfant.

| anonim4565 a răspuns:

La mine cum spuneam si la cealalta intrebare(sunt penticostal)e legamantul facut cu Dz in care ii promiti ca o sa-L urmezi toata viata.
sincer nu scrie niciunde in Biblie ca acest botez iarta pacatul stramosesc
poate ca gresesc dar nu am auzit

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim4565):

Si se face la o varsta in care poti sa-ti marturisesti credinta si poti sa spui da eu vreau sa-L urmez pe El
eu nu cred ca un bebelus poate zice asta
caci in Biblie scrie Cine va crede si se va boteza va fi mantuit.
sper ca cititi tot cine va CREDE ...eeu nu cred ca un bebelus crede
degeaba crede mama tata nasu nasa ca nu zice Biblia ca cine are nasi care cred si se va boteza vaa fii mantuit
parerea mea...

| Filip23 a răspuns:

Iertarea pacatului stramosesc si increstinarea, dobandirea apartenentei la comunitatea crestina.