| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa cititi tot pentru ca e foarte important pentru mine. Sper sa nu radeti de mine sau sa ma faceti nebuna.Acum cateva zile, bunica mea mi-a zis ca familia noastra e blestemata.Adica,incep sa cred si eu asta si tare mult as vrea sa scap de acest blestem.Casa in care locuiesc acum a fost construita de bunicii mei in 1980.Pe atunci maicamea avea 7-8 ani.Cand s-au mutat in ea, in fata portii au gasit sange imprastiat in forma initialelor mamei, bunicii si bunicului meu. Dupa o perioada de timp, cand inca nu isi facusera gard la casa, in pomii din fata casei au gasit par ars si unele frunze parlite iar in spatele casei, intr-o salcie au gasit 2 batiste pentru femei pe care erau scrise numele mamei si bunicii si o batista pentru barbati cu numele bunicului. Dupa ce au construit gardul, au gasit insirate pe gard ate.Anii au trecut iar cand mama mea s-a casatorit, cineva a aruncat dintr-o masina o pisica neagra care le-a taiat calea.In fine... din 1990 pana in 1996 cand eu m-am nascut, mama mea a pierdut 2 sarcini cu gemeni si una cu un copil, iar atunci cand eu m-am nascut aveam cordonul ombilical infasurat la gat si nu respiram.Pe cand aveam 3 ani o masina ne-a lovit din spate.Atunci mama mea a avut rupte trei coaste, tatei i s-a reconstruit nasul.Eu nu am avut nimic.La nici un an, eu am ajuns in coma la spital cu meningita acuta. Apoi, la cateva luni mama mea a ramas insarcinata.In cea de-a 33 saptamana de sarcina, mama mea a intrat in moarte clinica. Din pacate, nici pe fratele meu nu l-au putut salva.Motivul mortii, inca nu se stie.Deci,famila noastra e plina de ghinion. Din 2003 si pana in 2010 au murit 6 persoane la noi in familie:bunicul, bunica, nasa mea de botez, o verisoara, mama si fratele meu.In casa la noi se fac de 2-3 ori pe an masluri, se tine post. Dupa moartea mamei mele, bunica mea a mers la foarte multe manastiri si multi dintre calugari ii ziceau ca sa doneze bani la mananstiri si biserici si sa dea pomelnice. Oare este un blestem sau? Daca da, cum pot face ca sa scap de el pentru ca nu vreau sa traiesc toata viata cu spaima asta?

Răspuns Câştigător
| Valentyno18 a răspuns:

Nu cred in blesteme dar stiu ca exista.In familie la mine tot asa...a zis un preot vazator cu duhul mamei ca avem un blestem pus pana la al 7 lea neam.Cineva din familia ta a fost blestemat.Fa ce a facut si mama rugaciune staruitoare si fara frica tot ce apare infrunta cu curaj si citeste din Psaltire.E greu la 16 ani sa faci prea multe dar sper sa fii bine. Tine minte nu te teme indiferent ce va fi.Cand o sa te rogi spiritele rele(daca sunt in casa) o sa faca tot posibilul sa te opreasca si distraga de la rugaciune.atunci sa zici Inapoi a mea satana si ai credinta ca trebuie sa fie bine.Plus sfintirea casei.Deci tine minte citeste din psaltire. Sper ca o sa fie totul bine si ca te-am ajutat cu ceva! mult succes si app trista poveste sad nu uita ca mami dau te vegheaza de sus.viata merge inainte :*

35 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Fa Sfintire la casa si atunci o sa ai Duhul Sfant care o sa va apere de rele - si multe rugaciuni din partea voastra

| WTF21 a răspuns:

LOL,WOW cred ca e naspa nu am nimic de spus

| MonsterEnergy a răspuns:

Si de cine a fost blestamata si de ce? Stiu ca nu ajut dar sunt curios big grin

| NoNameJunior a răspuns:

Buna! wow...straniu:-ss
acum iti spun cu seriozitate:si eu cred ca este blestemata.adica,multe nasteri dar copii au murit.tu nu ai putut respura cand te-ai nascut si multe altele pe care le-ai spus tu.cel mai bine este sa chemati un preot sa dea cu Apa Sfintita prin casa,sa spuna rugaciuni, sa va rugati ca spiritele sa plece din casa, sa mergeti mai mult la Biserica. spiritele rele se feresc de tot ce este Sfant.
Mult succes si sa dea Domnul sa scapati de acest blestem!

| Λndrei a răspuns:

Povestea ta m-a lasat fara cuvinte...mai ales pentru ca eu nu cred in blesteme sau vraji.Imi vine de asemenea greu sa cred ca este doar ghinion.Din moment ce tu ai reusit sa supraviesti inseamna ca tu o sa reusesti sa disrugi acest factori care nu fac decat sa-ti ingreuneze viata.Ai amintit la un moment dat despre cineva care a aruncat o pisica neagra,(la cate pisici negre au trecut prin fata mea acu' trebuia sa fiu dezmembrat in atomi),nu ati reusit sa-l identificati pe sofer? Vad ca s-au intamplat multe lucruri in categoria lucrurilor "surpriza".Nu te-ai gandit vreodata la faptul ca cineva,vreaun maniac nebun, face toate lucrurile astea? Nu vad vreo explicatie sa demonstreze aceste lucruri! Povestea ta este foarte "blestemata", greu imi vine sa te cred dar tot la fel de greu imi vine sa-ti spun ca minti...

| NoNameJunior a răspuns (pentru NoNameJunior):

*respira.scuze!

| 220V a răspuns:

Eu zic ca cel si cel mai bine sa nu crezi in asa ceva, ca daca crezi ti-se v-a intampla, iar daca crezi in dumnezeu cand o sa-l vezi fata in fata sa-i rupi gatul ca nu a protejat o familie nevinovata si ai avut numai necazuri

| FucktheSystem a răspuns:

Fi serioasă nu este nici un blestem.
Și eu m-am născut sufocată, cu picioarele înainte și sub greutate, părinții mei erau să moară într-un accident de mașină, am avut pneumonie și am avut febră de 40 de grade, mi-a murit bunica de cancer la plămâni deși n-a fumat niciodată...dar în viața mea nu m-am gândit că ar putea să fie un blestem.
Ai o imaginație bogată.

| adisuper a răspuns:

A fost doar o serie de intamplari nefericite.Este tipic uman cand totul merge prost sa gaseasca o scuza sau sa incerce sa gaseasca o explicatie.Nu mai suntem in evul mediu sa dam vina pe vrajitoare pentru lucrurile care nu merge bine.Bine ca s-a terminat cu inchizitia ca mai murea un om nevinovat.

| CandyGirl_5618 a răspuns:

Pai sa inteleg ca locul unde e construita casa sau ea in sine aduce ghinion? Eu asa am inteles, daca da fa cumva si mute-te de acolo.
Condoleante pentru toti cei drage pe care i-ai pierdut.

| erasmo96 a răspuns (pentru Λndrei):

Stii...nu cred ca am de ce sa mint, eu vreau doar sa se termine lucrurile acestea.De ce mi-as declara mama si fratele mort.Un lucru e sigur, o sa il iau pe tatal meu si o sa plec cat mai departe de casa asta.Astept sa mai cresc putin...ca sa ma"pun" putin pe picioare si apoi vreau sa demolez casa si sa ard locul.Incet-incet ma obsedeaza lucrul asta si nu e bine.

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

In univers energia pozitiva si negativa circula intens. Ati avut ghinionul, sau bunicii tai, sa faca un pacat mare, iar acea energie a ajuns la ei, si desigur mostenindu-se. Cred ca cateva fapte bune ar rezolva situatia + o gandire optimista.

| AstralConfessor a răspuns:

Draga mea am citit tot cap coada si nu te cred nebuna.Este posibil sa fie acest blestem de care spui, insa alungarea lui nu sta in platitul de pomelnice si donatia de bani pe la biserici si manastiri.
Din ce am citit blestemul este facut pe persoane nu pe casa. Intamplarea a facut ca in itrecut sa cunosc o persoana speciala, care ajuta oamenii fara sa perceapa taxa, este din Bucuresti, eu am intalnit-o intr-o Manastire din nordul tarii unde pentru 2 saptamani pe luna ajuta oamenii in orice problema pe care o au.
Stiu ca te poate ajuta atat pe tine cat si pe ai tai, parerea mea este sa o contactezi, nu ai nimic de pierdut.
daca te hotarasti iti dau nr. de telefon.

| miradoniz a răspuns:

Nu,cel care cere bani pentru a va ajuta nu e cel care trebuie-zic si eu asa-cautati pâna când o sa gasiti pe cel care face slujba-sau se roaga-fara bani-doar din dragoste.
Dar feriti-va de superstitii-amintiti-va ca Dumnezeu este Întelepciune.Doamne ajuta sa va lumineze mintea pentru a va da curaj.

| IMC90 a răspuns:

Nu draga, se cheama random...

Te-ai uitat prea mult la The Grudge. Asa e viata in general, dura.

| Valentyno18 a răspuns:

Mamy tau*

| alina58 a răspuns (pentru Valentyno18):

Foarte adevarat ce ai spus si bine punctat...

| Valentyno18 a răspuns (pentru alina58):

Ms... sper sa fie de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu ma pricep dar iti recomand sa te duci la parintele Iustin Parvu, nu stiu unde e dar cautal pe google happy

| Urzi23 a răspuns (pentru erasmo96):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Eu zic ca nu gindesti bine, vezi ca ai primit de la mine pe privat un link.Cartea este in pdf o poti salva si citi cu atentie din cap in coada.Eu zic sa te luminezi la minte cu ce citesti.Daca nu ai primit linkul poti sa ma contactezi pe forum ca pe privat nu poti deoarece esti junior. Bunicul cind tabarau sobolanii pe el nu dadea foc la casa, el aduna niste motani gladiatori si ii casapea.Eu zic sa faci si tu la fel dar folosind cea mai tare arma credinta in Dumnezeu.Ai in cartea trimisa de mine si ce trebuie sa faci.Eu cred in forta rugaciunii, Din ce mai tin eu minte si dracii tremura ca loviti de dambla la auzul numelui Domnului. Bine este sa ai un Duhovnic dar il gasesti greu, el te poate ajuta cel mai mult.

| Allrc24 a răspuns:

Ok am citit tot.Te voi sfatui cat pot eu mai bine.In primul rand sa nu te nelinistesti.Da ai dreptate probabil este un blestem.Faza cu pisica neagra indica clar blestem,cineva va vrea raul.Blestemul este o forma de magie.cineva face vraji care sa atace familia voastra,prin puterea celui rau.Vrajile sunt un lucru ff nociv.Dumnezeu le uraste.Nu te cred nebuna,nimeni nu rade de tine.Suntem aici sa ne ajutam unii pe altii, asa este omeneste si crestineste:)nu pune la inima comentariile rautacioase.Pentru a opri o vraja cel mai nociv lucru pe care il poti face e sa il opresti cu alta vraja.e o mare prostie sa nu faci asta.vrajile sunt facute de tot felul de satanisti care incearca sa inlocuiasca puterea tamaduitoare a Sfantului Duh cu nalucirile satanei.trebuie inteles clar(vraja=diavol).Pentru a scapa,primul pas pe care trebuie sa il faci este sa fii puternic,familia ta sa fie puternica.Cu cat sunteti mai slabi pe plan psihologic cu atat diavolul va incerca sa va atace tot mai mult.Scopul lui este sa va faca sa credeti ca nu mai aveti scapare,ati ajuns intr-un punct mort,singura scapre de blestem este moartea.prin sinucidere sa ajungeti direct in ghiarele lui.asa e o mare pacaleala din partea lui.Inclusiv Domnul Dumnezeu ne cere sa fim puternici,tari in credinta si netematori.Din asta rezulta ca trebuie sa te impotrivesti,trebuie sa lupti pana invingi si vei invinge pentru ca Domnul este cu noi,cu toti cei credniciosi! Cauza pentru care aveti blestemul deasupra voastra poate fi din 2 motive:1)tu sau familia ta nu sunteti credinciosi,iar prin asta nu ati avut aparare impotriva celui rau sau 2)sunteti credinciosi iar Dumnezeu va testeaza credinta.Va voi explica ce trebuie sa faceti in fiecare caz in parte. tu stii mai bine in ce categorie va aflati 1) sau 2).
1) in cazul in care nu aveti credinta blestemul s-a lipit foarte usor de familia voastra pentru ca nu ati avut aparare nu L-ati avut pe Domnul Iisus Hristos cu voi.Domnul a ingaduit ca blestemul sa se abata asupra voastra pentru a va intoarce la credinta.Toate pedepsele pe care ni le da Dumnezeu nu sunt date din ura ci din iubire!Da asa este! Cred ca stii ca Dumnezeu este Tatal nostru.Ce ar face un tata cand si-ar vdea copilul facand o prostie care i-ar pune sanatatea in pericol.evident l-ar pedepsi sa nu mai faca.dar spre binele lui face asta.tatalui nu ii pare bine cand il pedepseste da este necesar si stie ca prin gestul asta va invata si ulterior va fi ferit de pericol. tot asa si Dumnezeu cand vede ca pacatuim adica ne punem mantuirea in pericol ne pedepseste sa ne amintit ca numai prin credinta in El ne putem mantui.Nu vrea sa ne lase sa ajungem in iad.iadul este locul unde se chinuie demonii si toti pacatosii care nu au ascultat cuvantul Domnului.Credinta nestramutata in Domnul Iisus Hristos.Credinta ca El,Dumnezeu s-a intrupat din Fecioara Maria si de la Sfantul Duh,s-a nascut ,a patimit pentru noi,pacatosii a murit in chinuri groaznice suportand judecata lui Dumnezeu in locul nostru,A inviat deci a biruit moartea si a platit in locul nostru pentru pacatele noastre ,NU ALE LUI, caci El este fara de pacat in vecii vecilor,TOTUL DIN DRAGOSTE PT NOI SA PUTEM FI LANGA EL INSUSI LA DESFATAREA VESNICA IN RAI, SAI PUTEM ADUCE MULTUMIRI SI INCHINACIUNI DE SLAVA SI PREAMARIRE. zi tu? nu merita oare Domnul Iisus sa ne punem credinta in El sa il invitam in inimile noastre sa facem voia Lui ca sa putem fi mantuiti? Este cel mai maret gest cu putinta.Dumnezeu etern,atotputernic,atotstiutor,omniprezent,perfect,bun,milostiv,drept sa ia trup omenesc sa locuiasca printre noi pacatosii de rand.Numai faptul ca a luat trup omenesc ne aduce cinste,o cinste nemeritata dar totusi primita de la Dumnezeu in dar din mila si dragooste pentru noi.Dumnezeu ne vrea binele.aici scapi prin rabdare si rugaciune.
2) daca sunteti credinciosi Dumnezeu va testeaza credinta.trebuie sa aveti rabdare si sa va rugati cat mai des,sa aveti incredere in Dumnezeu iar el nu va va dezamagi. asemeni dreptului Iov din vechiul testament,un om foarte credincios,cu frica de Dumnezeu si totusi Dumnezeu i-a luat averea,nevasta la parasit,copii i-au murit.etc. numai necazuri iar Iov mai tare credea si se baza pe Domnul.Iar el i-a dat inapoi averea inzecit,ia daruit alti copii toate au fost chiar mai bune ca inainte.credinta lui Iov crescuse la fel si averea.Totul a fost in colcuzie spre binele lui Iov.
CIteste in continuare stiu ca e destul de mult.
Pentru a scapa de blestem:
1)in primul rand spovediti-va! tu si toata familia. Prin spovedanie se iarta toate pacatele pana in momentul Spovedaniei.Este foarte benefica daca Domnul nu ar fi lasat Taina Spovedaniei nu neam fi mantuit.Domnul este milostiv!Un lucru pe care nu il intelege lumea este ca nu preotul este acela care iarta pacatele.el este doar un martor.Acolo se afla Insusi Dumnezeu in chip nevazut care ne asteapta cu dragoste sa ne ierte pacatele,cu conditia ca noi sa venim cu credinta la el ,cu parere de rau pentru pacatele facute si cu dorinta de a ne schimba spre bine si a nu mai repeta pacatul.Daca minti sau daca nu spui tot pacatele se dubleaza.
2)participa la Sfanta Liturghie duminica in intregime(este foarte benefica),stai si la miruit dupa.
3)tine post miercurea si vinerea.acum vine postul craciunului este un moment benefic sa il tineti( tu si cu familia ta) in totalitate pentru a atrage harul Domnului.Postul disciplineaza sufletul si corpul.
4)in fiecare dimineata bea 3 inghitituri de aghiasma si mananca o bucatica de anafura.evident si restul membrilor familiei.
5)miruiti-va! mirul se gaseste in sticlute mici la orice biserica cu preturi ff mici(2 lei).El este preparat de un sobor de preoti numai in joia patimilor.
6)nu ezita sa vb cu un preot despre problema ta.te v indruma pe calea cea buna.
7)roaga-te cat mai des. dimineata ,la pranz ,seara,nu conteaza cat mai des cu putinta!Iti voi da cateva rugaciuni benefice!
Psalmii(rugaciuni create de regele david):psalmul 50,56,100,25,24,34,90; Tatal Nostru,Crezul(simbolul credintei crestine si al luptei impotriva pacatelor):http://www.crestinortodox.ro/......9213.html; te mai poti ruga Arhanghelului Mihail,cel mai mare inger in rang,luptator impotriva diavolului.(una dintre miile de dovezi.arhanghelul mihail ajuta un posedat:http://www.youtube.com/watch?v=hKRS0CULYmQ).aici ai o rugaciune:"Sfinte Arhanghel Mihail, apără-ne în luptă; împotriva răutății și a curselor diavolului fii-ne ocrotire. Ne rugăm cu umilință să-l certe pe el Dumnezeu; iar tu, căpetenie a oștirii cerești, pe satana și pe celelalte duhuri rele, care bântuie în lume spre pieirea sufletelor, izgonește-le în iad prin puterea dumnezeiască. Amin.".Roagate Sfintului Ciprian si Sfantului Alexandru din Svir si nu in ultimul rand Feciaorei Maria mama Mantuitorului Nostru, care ne este ca o mama iubitoare si grijulie pentru toti crestinii si nu numai. Totul e sa te bazezi pe Dumnezeu.Dumnezeu ne iubeste mai mult decat ne uraste diavolul.Bazeazate pe Puterea Infinita a Domnului iar El nu te va dezamagi.Insusi Domnul Dumnezeu ne spune:"Te iubesc cu o iubire vesnica." "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică". "Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10. Acum iti voi da un citat.ce a spus cel mai mare exorcist al biserii catolice.a infruntat de sute de ori diavolul:"Se cuvine sa nu ne temem de atacurile lui si de sagetile lui arzatoare si de vicleniile lui lucrate cu mestesugita minte. Toatea acestea nu sunt nimic inaintea puterii lui Dumnezeu, Mantuitorul nostru Iisus Hristos, care numai rostind numele lui cu credinta si cu evlavie, pune pe fuga toata ostirea diavolilor".Daca ai credinta mare ,oricine ti-ar face un blestem,Domnul te va apara de el si il va trimite peste cel care ti-a dorit raul cu putere dubla.Diavolul este un acceptat,dupa judecata de apoi Domnul il va face pres de sters picioarele.Totul e sa ai credinta in Domnul Iisus.Iti multumesc ca ai avut rabdare sa citesti tot.Sper ca team putut ajuta.Daca mai ai vreo nelamurire imi poti lasa id in privat sa mai vb.Domnul sa te binecuvinteze si sa te aibe in paza:)

| Verzisor a răspuns:

rolling on the floor) esti nebuna

| hate1t4ll a răspuns:

Va dau cea mai buna metoda pentru a scapa de blesteme, e garantata: nu mai credeti in ele.

| Valentyno18 a răspuns (pentru Verzisor):

Prostut mai esti.

| Verzisor a răspuns (pentru Valentyno18):

Ceai mah?laughing da e nebuna rolling on the floor

| sandra2012 a răspuns:

Poate fi vorba de un blestem sau poate fi un sir de ghinioane care s-au tinut lant de familia ta. Eu nu sunt de acord sa mergeti sa dati bani la manastiri si la biserici. Adica pentru ce? Gasiti o alta cale, mergeti si vorbiti cu un preot care poate va da un alt sfat si chiar va poate ajuta, nu neaparat sa dati bani.

| Allrc24 a răspuns:

P.S.:Sfinteste casa, Sfinteste locul
fa milostenie(ajuta un om necajit material, ajutal cu un banut sau cu cv de imbracat sau de mancare cv, sau macar ii poti da un sfat bun). milostenia atrage mila Domnului

| Allrc24 a răspuns (pentru Verzisor):

Copile sunt adevarate chestiile astea.Mai ai de invatat...sunt periculoase nu te juca cu ele.

| barbattttt a răspuns:

Intersante chestile cu sangele, batistele si atele astea sin cate stiu eu sunt farmece, imi pare rau pentru familia ta dar daca Dumnzeu lea ingaduit sa moara El a stiut de ce face asta. Nu prea stiu cu ce sa te ajut, decat sa te sfatui sa rogi; si sa stii ca nimic nu este mai puternic decat Dumnezeu tu trebuie doar sa crezi ca El te poate ajuta. SI roaga-te mereu si citeste Biblia! Eu am sa ma rog pentru tine.
Dumnezeu cu tine!

| Tania a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia ta, nu stiu ce spun, dar incearca sa ...nu stiu sa gandesti pozitiv,stiu ca atunci cand credem foarte mult intr-un lucru fie el si rau,se intampla.
Mi-a atras atentia urmatorul lucru care l-ai zisDupa moartea mamei mele,bunica mea a mers la foarte multe manastiri si multi dintre calugari ii ziceau ca sa doneze bani la mananstiri si biserici si sa dea pomelnice:„se pare ca multi se imbogatesc pe necazul altuia,asa ca ai grija unde vei cere ajutor.
Ma gandesc asa,ca o solutie mai indepartatasad ar fi sa te muti de acolo,undeva unde sa nu te stie mai nimeni, poate o sa intalnesti un iubit care va fi viitor sot si el va fi din alta parte.
Cu siguranta cineva din zona ta, vrea raul familiei din care faci parte.Se pare ca lucrurile astea au facut rau in familia ta, au legatura cu locuinta ta.Consider ca este o zona cu incarcatura negativa.