| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, ce credeți, această sfântă este neputrezită : " https://youtu.be/Npq4gPlw5Ds?si=kpVw6xsGTD4001FR "?

15 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Este imbalsamata pe ascuns si corectata cu ceara.

| minrest a răspuns:

Citeste aici in ce hal a fost maltratat trupul, ca sa rate cum il vezi https://www.atlasobscura.com/......te-lourdes

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Este moartă de 140 de ani.
Tu crezi o înbălsămează și o corectează cu ceară de 140 de ani?

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

In primul rand, au sarat-o, lagereu, si au imbalsamat-o, imediat dupa moarte:"The body is practically mummified, covered with patches of mildew and quite a notable layer of salts, which appear to be calcium salts… The skin has disappeared in some places, but it is still present on most parts of the body." Chiar si asa, pielea a disparut de pe o parte din corp, apoi fata i s-a inegrit. After a few ribs were removed to be sent to Rome as relics, it was decided that the "blackish color" of her face might be off-putting to pilgrims, and so a "light wax mask" was in order. Deci se hotareste sa i se aplice o masca usoara de ceara, si acum, lovitura de teatru: Her new face and hands were designed by Pierre Imans, a designer of fashion mannequins in Paris. vezi, un mare creator de manechine de ceara i-a creat fata si mainile pe care le vezi. Da, o imbalsameaza si o corecteaza cu ceara de 140 de ani, ca sa o scoata sfanta si sa valideze viziunea ei de la Lourdes, care a dus la vestitele pelerinaje de la Lourdes, care tin vie pietatea populara printre catolici.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Și cu ea care a murit în urmă cu 800 de ani face la fel : " https://youtu.be/I-JNY21ji2s? si=BWFDescFny0FlIhl "?

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Și cu ceilalți sfinți care sunt descoperiți și arată ca atunci când au murit, adică arată ca niște oameni vii fac tot la fel, adică îi înbălsămează pe ascuns și îi corectează cu ceară?

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

Sa caut pentru fiecare sfant?

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Eu cred că trupul unui om nu poate rezista așa îmbălsămat și corectat cu ceară sute de ani, adică până la urmă trupul tot putrezește și carnea cade de pe oase, nu stau trupurile sute de ani ca fata și femeia aia.
Orice a - i face unui trup, el tot putrezește.
Timpul nu va dovedi adevărul.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Dacă trupurile lor vor putrezi sau nu, timpul ne va dovedi adevărul adevărat.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Au șters întrebarea aia care te nemulțumea pe tine.

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

Da, a sters-o, eu am raportat intrebarea la 18.15, dar ti-am lasat o ora ca sa poti sa o stergi tu.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Eu nici acum nu știu cum se șterge o întrebare.

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

De ce sta intr-o stare oribila, ca Bernadette? Daca ai vede-o cum este ea, deformata, inegrita, fara o parte din piele, ai avea impresia unei apropieri de divinitate, sau ai fi scarbit si ingrozit? Catacombele siciliene sunt pline de cadavre care se pastreaza, vrei sa spui ca toti aia sunt sfinti? Sunt acolo pacatosi, mafioti, asa era obiceiul la ei sa depui in catacombe, pana pe la 1900. E o fata. in Anglia sau Franta, care nu a fost sfanta, nu a avut treaba cu religia, imbalsamata si depusa in sicriu de sticla, cu mult peste un secol in urma, care deschide si inchide ochii cand e expusa la lumina puternica. O pastreaza Dumnezeu? Ce ar putea arata prin asta? Sau atmosfera inchisa din sicriu si imbalsamarea?

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

Intri la ''intrebarile mele'', de la numele tau, sus dreapta.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Despre ce fată este vorba?