| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, ce este Coranul?

14 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Coranul este o culegere a surelor recitate de Mohamed in timpul vietii, despre care acesta pretindea ca sunt inspirate de Alah. Mohamed era analfabet, asa ca aceste sure nu au fost scrise in timpul vietii lui, dealtfel era si interzis sa le scrii, trebuiau memorate pe dinafara de apropiatii lui Mahomed. Cele 114 sure au fost scrise, dupa multi ani de la moartea lui Mahomed, de unul din secretarii lui, Zaid ibn Thabit, care a folosit tot felul de insemnari, unele pe piele, pietre, frunze de palmier, precum si relatari contradictorii, din care a trebuit sa faca texte cat mai coerente. Pentru musulmani, Coranul reprezinta autoritatea suprema in domeniul credintei, teologiei, politicii si legii.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Https://youtu.be/vTq7_vDe1Vw?si=AMa2HSrWiKx_S2c6 - Aici este tot Coranul în limba română?

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Adică Mahommed a dictat oral Coranul?

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Nu. Dictare inseamna sa vorbesti, si cineva sa scrie. Dar eu ti-am spus deja ca Mohamed a interzis scrierea surelor, si ti-am spus deja ca au fost scrise la ceva timp dupa moartea lui. Arecitat surele apropiatilor lui, cum li se spune in Islam companionii profetului, ca acestia sa le invete pe dinafara si sa le poata recita. A repetat cu ei.

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

Nu. Pe Youtube sunt filme, nu texte.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Aa, scuze, ți - am dat un link greșit.

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

In Ianuarie, doctorandus ti-a raspuns la asta, cu trimitere la analize si surse.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

La ce să îmi răspundă?

| Magie2525 explică (pentru minrest):

De ce mi - ai trimis asta?

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Răspunsul lui Doctorandus nu este un răspuns la întrebarea asta de aici.
Răspunsul acela a lui nu este un răspuns bun la întrebarea asta de aici.

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

A raspuns foarte bine la intrebarea ta ''Adica Mahomed a dictat oral Coranul?''

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Mă refeream la întrebarea mea : " Ce este Coranul? ".

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

La aia ti-am raspuns deja.