| PrafInStomac a întrebat:

Buna tuturor! Cer seriozitate maxima!
De ce si unde, mai exact, se spune in Biblie ca nu e bine sa ai mai multi/e iubiti/e inainte de casatorie? Sau (macar) explicati-mi de ce nu e bine sa ai prieten pana la casatorie, spre exemplu un baiat cu care sa iesi in oras, la un film, la o plimbare, sa te saruti, sa te tii de mana si doar atat, nu si sa intretii relatii intime? Sunt unii oameni care refuza sa aiba prieten/a doar pentru ca vor sa aiba o relatie serioasa de iubire; dar de unde stii daca o relatie este serioasa pana nu o incerci?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Buna...vezi tu, iubirea-i complicata si necesita timp si intelepciune pentru a o intelege; prieteniile pe care le cultiva tinerii, obiceiurile pe care si le formeaza, constituie indicatorul pentru viitor; ca si tanar, trebuie sa-ti pui intrebarea: ''E dragoste adevarata sau doar o inflacarare oarba?'' pasiunea este socotita drept iubire si pe urma te miri de ce s-a terminat, inimi frante si timp pierdut, inca tanjind la ce-a fost...lumea otraveste dragostea punand pe primul plan satisfacerea propriilor dorinte; daca iti cunosti limitele, nu te retine nimeni sa n-ai preten, insa Biblia te indeamna sa nu trezesti dragostea, pana nu vine ea. Trebuie sa iubim, dar nu orbestesad asa ca, ADIO AMORURIbig grin
PS: buze alipite nu inseamna si inimi unite.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii Deuteronom

22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s-a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau
din partea mea e un lucru bun, ai dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce spui tu, nici macar in Uagadugu nu mai este valabil. Unde vietuesti?

| AndreeaBaby a răspuns (pentru anonim_4396):

Vremurile se schimba, insa, cele scrise in Biblie, nu.

| PrafInStomac explică:

Inca nu m-ati lamurit...

| RaduMD a răspuns:

Despre păcatul curviei, adică al legăturii sexuale înainte de căsătorie, se vorbeşte în Biblie în multe locuri.

Iată câteva exemple:
1 Tesalonicieni cap 4 versetele 3...5:
Căci voia lui Dumnezeu aceasta este: sfinţirea voastră; să vă feriţi de desfrânare,
4. Ca să ştie fiecare dintre voi să-şi stăpânească vasul său în sfinţenie şi cinste,
5. Nu în patima poftei cum fac neamurile, care nu cunosc pe Dumnezeu.

1 Corinteni cap 7, versetele 1 şi urm:
Cât despre cele ce mi-aţi scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-şi aibă femeia sa şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul său.

Evrei cap 13 versetul 4:
Cinstită să fie nunta întru toate şi patul nespurcat. Iar pe desfrânaţi îi va judeca Dumnezeu.

Legăturile aici: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=22&cap=13

Dar este curvia un păcat uşor, care doar îmbolnăveşte legătura omului cu Dumnezeu, sau este un păcat greu, capabil să ducă la pierderea legăturii cu Dumnezeu? Ne răspunde tot Biblia, de ex în 1 Corinteni cap 6 versetul 9: Nu stiti ca cei nedrepti nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu? Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii.

| vitbsk a răspuns:

A punctat Radu pertinent. În prinicpal este vorba de desfrâu care începe odată cu gândul.
"27.Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârşeşti adulter".
28.Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui." (Matei V 27-28)
Asta nu înseamnă că nu poţi să ieşi în oraş, la o plimbare, la un film, toţi cei care vor o relaţie serioasă ies. Ideea e să nu ajungi într-un punct care să degenereze în desfrâu înainte de căsătorie dacă vrei să respecţi scripturile şi să intri într-o căsătorie binecuvântată.

| Silkroad a răspuns:

Cer si ofer seriozitate maxima... Asta cred ca am mai auzit-o undeva happy
Daca cunoasterea unei persoane si seriozitatea relatiei ar depinde de sarutari sau ţineri de mana, ar trebui ca noi (baietii) sa umblam pe strada de mana cu prietenii, iar din cand in cand sa ne si sarutam cu ei... Daca increderea ar depinde de atingeri si relatii intime, ar trebui ca atunci cand cerem un credit sa ni se impuna trecerea acestei probe eliminatorii (eventual cu directorul bancii).

Omul il cunosti cu adevarat atunci cand ajunge sa aiba putere sau bani. Deci da-i pe mana sau imprumuta pentru un an persoanei iubite o suma consistenta si ii vei cunoaste caracterul (mai ales in vederea unei casatorii, recomand testul asta baietilor!) In schimb, Testul puterii nu prea e la indemana oricui. Dar daca esti presedinte, poti testa caracterul unei femei dandu-i un post de ministru (de exemplu la turism).

Cat despre cunoasterea trupului femeii, recomand salile de anatomie (pentru cei cu prieteni la medicina). Sau o vizita la morga spitalului municipal (se rezolva cu o mica spaga), pentru cei fara prieteni medicinisti.

| PrafInStomac explică (pentru 4b):

Prin ''adio amoruri'' vrei sa spui ca putem avea prieteni- cu care sa ne sarutam, pe care sa-i tinem de mana etc., dar cu care sa nu intretinem relatii intime? Asta-i secretul? big grin

| 4b a răspuns (pentru PrafInStomac):

Atunci cand iti cunosti limita, esth liber...pe contra senslaughingwinking