| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, credeți că mama lui Iisus Hristos era virgină, adică fecioară?
A rămas fecioară până la sfârșitul vieții?

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Basme, basme, basme (când a apărut inseminarea artificală și nașterea prin cezariană, știi?)

| sirassa a răspuns:

Oamenii chiar mai cred in prostii din astea?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Iisus a avut frati.

| Magie2525 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Erau frați vitregi ai lui Iisus.
Erau copii ai lui Iosif din prima căsătorie.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

A avut frati de mama. Erau mai mici ca varsta.

| Magie2525 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Adică a avut copii făcuți de fecioara Maria?
Nu cred.

| Magie2525 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Eu am citit că fecioara Maria nu a mai născut niciun copil în afară de Iisus Hristos.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Magie2525):

Maria era casatorita cu Iosif. E normal sa fi avut copiii impreuna. Ca doar nu stiau de contraceptie atunci.

| Magie2525 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Cei doi nu au făcut sex înainte ca Maria să îl nască pe Iisus Hristos.
Iar după ce Maria l - a născut pe Iisus Hristos, Maria a vrut să rămână virgină pentru că probabil îi era greu să crească mai mulți copii.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Magie2525):

Dupa ce naste o femeie nu se mai poate vorbi despre virginitate.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Dupa ce a Iisus a implinit 10 ani, Maria si Iosif au avut copii. Poti citi despre asta chiar in Biblie. Sunt referiri la fratii lui Iisus

| Magie2525 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Da, dar în cazul Mariei se poate vorbi despre virginitate.
Se spune că Maria nu a folosit spermă niciunui bărbat, pentru a - l concepe pe Iisus Hristos.

| Konstantinos99 a răspuns:

Adreseaza te nu pe TPU ci unui preot, 33.2% din populatia globala e crestina, deci raspunsul altora dar si am meu cu siguranta da. Si daca te referi doar la curatia unui femei sunt multe care sunt, dar nu inseamna ca se aseamana cu Maica Domnului, caci ea e datatoare a fiiului de Dumnezeu fara partinire.

| T0Teu a răspuns:

Nu a rămas fecioara tot restul vietii deoarece scrie clar in Biblie in atâtea locuri ca Isus a avut FRATI. Cum sa fie virgina dar sa aiba alti copii pe langa Isus? Nu are logica

| Magie2525 explică (pentru T0Teu):

Cuvântul " frați " avea mai multe înțelesuri.
De asta.
Nu erau frați de sânge.

| T0Teu a răspuns (pentru Magie2525):

Daca n ar fi fost frati de sânge, de ce in atâtea locuri din Biblie apar langa mama lui Isus? Ce cautau acei baieti/ barbati cu mama lui Isus in atatea situatii? Adica ce legatura ar avea cu ea?