| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, de ce sfinții catolici nu sunt acoperiți și sfinții ortodoxi sunt acoperiți?

9 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Unde ai vazut tu sfinti descoperiti?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Da, sunt expusi in vitrina. Sunt sfintii incorupti, trupul lor nu putrezeste.
Mai este o sfanta, Bernadette Soubirous, al carei chip tanar si frumos frapeaza si in zilele noastre. Din ce am citit, pielea a fost acoperita cu un strat de ceara.
Aceste cazuri sunt destul de rare si merita expuse.
Insa majoritatea moastelor sunt trupuri descarnate, de aceea sunt acoperite.
Te poti ruga la un sfant sau sfanta si de la tine de acasa, nu e nevoie sa pupi moastele.

| Magie2525 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Cum adică descărcate?

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Cum adică descarnate?

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Ce înseamnă trupuri descarnate?

| Magie2525 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Știi de ce este acoperit trupul Sfintei Parascheva?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Magie2525):

Pt ca are peste 1000 de ani si este descarnat.

| Magie2525 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Descarnat înseamnă că nu mai are carne pe oase?