| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, Sfânta Parascheva te ajută, în special, în probleme financiare?

3 răspunsuri:
| T0Teu a răspuns:

As vrea sa clarific un lucru. DUMNEZEU te poate ajuta, nu niste "sfinți". Biblia nu i numeste pe oamenii morti sfinti, ci pe cei vii. Poti fi sfant cat esti viu, daca urmezi Cuvantul lui Dumnezeu. Nicaieri in Biblie nu se spune sa cerem ajutorul unui sfant ca el sa Ii comunice lui Dumnezeu mesajul mai departe. Dimpotrivă, peste tot in Biblie ni se spune sa cerem ajutorul doar lui Dumnezeu.

Si in plus, ce logica ai găsit tu in a cere ajutorul unui mort? Dumnezeu e atotputernic, Dumnezeu a creat oamenii sfinti, la El e toata puterea! De ce sa ceri ajutorul altcuiva in afara de Dumnezeu?

Cere I ajutorul numai lui Dumnezeu din toata inima si El te poate ajuta!

| minrest a răspuns:

Mai precis, cum ai vrea sa fi ajutat? Sa gasesti bani pe strada, ar insemna ca altcineva, care a muncit pentru ei, sa ii piarda. Sa ii castigi la loto, inseamna sa joci jocuri de noroc. Un patron care sa te angajeze cu mai mult decat face calificarea ta, inseamna sa piarda el, sa il furi. Sa intre un filantrop la tine in curte sa iti dea bani, asta vrei? In probleme financiare te ajuta Sfanta Invatatura, care mult s-a canonit pentru noi pe bancile scolii, si Sfanta Munca, care s-a mucenicit pentru facturile noastre, cu greu Canon de opt ore pe zi.