| Kammy8053 a întrebat:

Bună ziua!
Am o problema! Eu sunt o catolica care s-a căsătorit la ortodocși. Acum suntem ortodocși eu și soțul meu.
Vrem sa botezam copilul unei familii catolice în religia catolica, iar preotul romano catolic nu ne accepta ca nasi. Nu cunosc motivul pentru care nu vrea nasi de alta religie,
Dar știu că in precedenta ca sau mai făcut botezuri cu nasi ortodocși la familii catolice! Iar acum nu se poate!

1 răspuns:
| EestiSodalane a răspuns:

Nu are niciun sens sa ai naș de religie diferită. Știi ce e ăla un naș? E persoana însărcinată să se asigure că acel copil botezat va crește în religia lui. Și atunci ce sens are să ai un naș de religie diferită? O să-l înveți tu ortodoxa cum să crească catolic? Vedeti-va de treaba, nu inteleg cum aveti impresia asta ca religia e doar un hobby cultural.