| Sawarekh a întrebat:

Buna ziua, care este adevarul de fapt?

Am vorbit cu mai multi oameni ''pocaiti'' de alungul timpului.
Majoritatea spun ca o sa fie o ''rapire'' a bisericii si toti cei ramasi o sa aiba de suferit, o sa intampine o viata atat de grea ca ai vrea sa iti iei viata.

Apoi, sustin ca statul Israel se reface si ca toate tarile arabe se vor unii si nu va putea sa distruga, fiindca Dumnezeu va intervenii.

Am mai vorbit cu un om intelept si mai rasarit, mi-a spus ca nu se va intampla asa, nu va exista nici o rapire, iar crestinii vor fi persecutati, Bisericile vor suferii rau, iar statul Israel va fi distrus, si se va reface cand va veni Armaghedonul( lupta care se va da intre Rasarit si Apus ).

Eu ce sa mai inteleg? Si un om normal ce sa mai inteleaga daca fiecare cult crestin ( neo protestant ) isi are ideile sale?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Rapirea bisericii este o doctrina nebiblica.

| johnnny123 a răspuns:

Să înțelegi că absolut nimeni nu știe ce va fi, iar cei care susțin că știu sunt ori șarlatani, ori extrem de creduli.

| mihai69 a răspuns:

Dacă le știu ei așa bine pe toate, de ce nu joacă la loto la câștig sigur?!?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Un om normal din secolul asta ar trebui sa ia religia ca ceea ce este, si anume o relicva a trecutului intunecat, un opioid pentru mase, si o metoda de manipulare a politicului care functioneaza de mii de ani. Adevarul e ca viata e prea scurta ca sa stai sa iti bati capul cu astfel de mizerii.

| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Cred ca ce ti-a spus a doua persoana se apropie mai mult de adevăr, având în vedere ca sunt deja câteva lucruri evidente care amenință bunăstarea omenirii cum ar fi războiul. Ne poate face ceva sa credem ca nu urmează asa ceva? Iar biserica normal ca se va dezbina pentru ca e timpul ca lumea sa afle adevărul și anume ca ne-au dus de nas cu povesti vechi de numai 2000 de ani scrise de evrei care nu au nici-o legătură cu noi. Cei din fruntea bisericii au omorât oameni nevinovați cu cruciadele lor împotriva asa zisilor vrăjitori, interesează te de indulgentele plătite de oameni ca să se poată duce în rai. Faci un păcat da banul și ți-e iertat, asa s-au îmbogățit ei pe lângă alte metode. Și câte și mai câte nu au făcut și încă fac. Nu ii vezi cu mașini de lux si vile imense? De unde au ei toți banii ăștia? Alții trăiesc în sărăcie și nu au ce manca, nu ai sa vezi preot sărac și ce zice Biblia : bogatul nu va putea întra în împărăția Lui Dumnezeu, și ei vor fi judecați ca și noi dar între timp vor trai bine mersi pe pământ pana când nu se face ordine. Și când zic ordine, ma refer la cea mondiala care e coordonata numai și numai de masoni. Nu întru în teorii conspirationale, e numai adevărul. Ei sunt la cârma lumii și ei decid ce urmează sa se întâmple. Eu cred ca va urma un război foarte mare după care se va face ordine. Nu vom muri cu toții dar ei asta cauta, sa omoare cât mai mulți și de asta vor face tot posibilul sa existe și sa iște un război. Deja ne omoară prin virusuri, mâncare, tehnologie care cauzează boli psihice la tineri. Au ei ceva planificat pentru noi așa ca să nu ne mai credem buricul pământului ca nu suntem decât niște sclavi pentru ei, care muncesc din greu ca să le facă lor burta plina și ego-ul și mai mare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai inteles ca pana acum religia inseamna ca fiecare crede intr-o poveste in functie de cum i-a fost impusa / prezentata povestea? Dar tragand linie sunt doar povesti.

| EestiSodalane a răspuns:

Protestantii sunt duși de acasă. Poti sa citesti Biblia de la A la Z si n-o sa vezi niciunde ideea asta de rapire a creștinilor înainte de marile tulburari de pe urmă. Tot ce zice e că Îl vom întampina pe Hristos la a doua Lui apariție si atunci va fi sfarsitul si Judecata Finală. Nu va mai fi nimic după "rapire". Iar Biblia este extrem de clară ca Biserica este Israel. Nu iti sugerez sa ramai acolo cu protestantii ci sa vii acasa in Biserica Ortodoxa.

| EestiSodalane a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum poate fi o relicva a trecutului daca inca exista?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Tu intrebi care va fi viitorul.
Nu-ti putem spune noi, oamenii obisnuiti.
Cauta pe cineva cu talentul de a vedea viitorul.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

"ne-au dus de nas cu povesti vechi de numai 2000 de ani" pentru ca asta era puterea de intelegere a maselor de oameni.
Ce-ai fi vrut, sa ne spuna despre ADN, Genom, despre teoria relativitatii si Gauri Negre?
Este clar ca e nevoie de o recalibrare a religiei, pe intelesul omului modern. Cum va fi facuta, nu stim, dar avem nevoie. Cat timp avem un suflet, ne vom dori sa il cunoastem de Creator.

| RAY a răspuns:

Schizofrenie in grup, ca si cand vorbesc in limbi si toata nebunia de acolo, sunt si fanatici, mai mergeam cu mama si veneau acasa sa ne convinga sa ne pocaim pai spuneam dar noi suntem catolici, bibia e acelasi pentru noi toti

| Cybele a răspuns:

Nu trebuie să iei ca atare tot ce spune fiecare religie sau cult. Asa nu o sa mai intelegi nimic si o să ti se faca in cap un haos.
Ai două variante:
1) te axezi doar pe ce spune o religie si atat
2) iei de la fiecare doar ce este bun. Iti recomand videoclipul de la Nas Daily "I studied 6 religion in 6 months. Now I will never be the same"

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Nu cred ca erau chiar atât de greu de înțeles anumite lucruri și nu ma refer la cele complicate care țin de știință. Ma refer la cele spirituale și care țin de manipularea energiei. Nu am citit celelalte cărți scrise, care trebuiau sa faca parte din biblie dar le-au interzis. Bănuiesc ca acolo unele lucruri sunt explicate mai bine dar cred ca au făcut intenționat ca să ne mențină ignoranți și supuși pentru a avea doar ei putere. Cred ca lucrurile sunt total diferite față de cum ne sunt prezentate.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Un om normal nu se duce la sectanti si nu le primeste ideile traznite! Biblia e clara despre sectanti (eretici): dupa ce i-ai mustrat, te departezi de ei. - Tit 3, 10
Pe cel care nu aduce marturia lui Iisus nu-l primesti in casa si nu-i urezi "Bun venit"!
Biserica este stalpul si temelia adevarului (1 Timotei 3, 15). Nu trebuie sa parasim Biserica lui Hristos pentru in-secte!