| AAlexaa123 a întrebat:

Bună ziua happy

Cunoașteți pe cineva care s-a convertit la islam și care au fost motivele pentru care au făcut asta? Aș dori să știu mai multe despre asta...

3 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Eram foarte tentat sa fac asta acum ceva timp. Cand spun "foarte tentat" nu ma refer ca am luat-o in considerare, ci ca incepusem sa invat araba, ma rugam de 5 ori pe zi, nu mai consumam alcool, citisem Coranul, numeroase hadith si despre istoria religiei etc.

Motivele pentru care am vrut sa fac asta: nevoia de o directie clara in viata si faptul ca islamul este pe punctul sa devina cea mai raspandita religie din lume. Pe langa asta, conceptele religioase din islamul sunnit pur si simplu mi se parea ca au sens. Subliniez "sunnit" pentru ca cealalta ramura majora a islamului mi se pare efectiv crestinism ortodox doar ca cu alt stil estetic, atat.

De ce nu am facut-o: Exista nevoia absoluta de a crede ca sursa Coranului este Dumnezeu insusi, lucru in care nu puteam sa cred date fiind contradictiile si greselile din el. Citind Coranul nu vedeam ceva divin acolo, ci ceva scris de un om oarecare.

| 1onur a răspuns:

Sincer din toată inima mea cu Adevărat din tot sufletul meu cu Adevărat Dumnezeul îmi este martor! Nam suportat! Nu am Accepta Niciodată și nici nu voi Accepta islamul Niciodată! în nicio formă a sa! în niciun felul al său!

Pentru mine Dumnezeul este a fost și va fi în inima mea si sufletul meu cu Adevărat în continuare doar și doar unul singur! Dumnezeul cel Adevărată cu Adevărat!

Matei 24:5
Fiindcă vor veni mulţi în Numele Meu şi vor zice: ‘Eu sunt Hristosul!’ Şi vor înşela pe mulţi.

islamul nu este! n-a fost! și nici nu va fi vreodată calea lui Dumnezeu!

Ei recunosc singur ca profetul lor avea 14 neveste din care una era o copilă de 9 ani voi vă dați seam ce însemnă asta? Pedofilie! La ei fetele se mărită de mici în multe locuri le vinde ca pe oi pe banii cu boșorogi nu le trimit la școală nu le lasă să-și trăiască viața copilele acela nu le lasă să-și trăiască adolescenți copilăria le merită de mici din cauza la profeți lor pedofili! Multe fete, femei nau voie la ei să aibă o viață normală un loc de muncă sau să-și trăiască viața normală ca un om normal.

Isus când a fost trimis de Dumnezeu, pentru noi a avut un scop de a ne mântui și a ne lua toate păcatele noastre asupra lui, a fost bătut, a fost umilit, a fost dezbrăcat, a fost batjocorit, a fost lovit cu biciul, fost bătut în cuie și lăsat să moară iar el ce i-a spus lui Dumnezeu? iartăi tată că nu-i știu ce fac! Cum putem să fim atât de orbi? Cum putem fi atâta de bolnavi săi întoarce spatele lui Isus și săne facem musulmanii pentru ce o mai facem și pe asta? Va loat mințile ciocolata dubai? Faceți cea mai greșeală din viața voastră dacă vă convertiți la giauri și pedofili.

Prefer să ard în iad, și aicia și pe lumea cealaltă da nu a-și accepta sa fiu atâta de vorb și de... săi întorc spatele lui Dumnezeu și Isus Hristos din Nazaret pentru tot ce făcut și face în continuare pentru noi.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu cunosc si nici nu vreau sa cunosc vreun islamist! Astia sunt teroristi cutitari si injunghie la intamplare lumea pe strada, asa cum s-a vazut de atatea ori prin Europa. Natura ideologiei islamice este similara nazismului si bolsevismului lui putin care defileaza cu secera si ciocanul: totalitara si genocidara. Islamul aspira sa se impuna in toata lumea prin terorare si genocid. Sharia e faradelegea nebuniei.
Singura religie revelata, pasnica, coerenta si mantuitoare cred ca este crestinismul ortodox.