| Laaaaa7000 a întrebat:

Buna ziua. Daca tin post si fumez.Este luat in considerare de dumnezeu ca tin post?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cel mai bine pentru sanatatea ta: renunti si la post si la fumat.

| MihaitzaItza a răspuns:

Chiar crezi ca ii pasa lui Dumnezeu ce mananci tu?

| T0Teu a răspuns:

Nu este luat in considerare postul tau

| ania a răspuns:

Dumnezeu e gelos pe țigările tale, vrea ca El sa fie mangaierea ta, nu țigările. Prima poruna, de a-l iubi pe El mai presus de orice e si prima noastra nevoie. Daca vrem, alegem sa il iubim pe El mai presus de orice, El e atorputernic sa ne elibereze sa nu depundem de nimic altceva, sa nu cultivam nici o idolatie.

| EestiSodalane a răspuns:

Genul ăsta de gândire legalistică nu se potrivește cu Creștinismul absolut deloc. Problemele de genul ăsta întotdeauna trebuie să fie nuanțate și privite din exterior și de asta trebuie să discuți asta cu preotul tău duhovnic. Urmeză-i sfaturile și vezi ce zice el. Creștinismul practicat după cum ne taie capul și după cum zice TPU nu e Creștinism. Ai nevoie de un părinte duhovnic. Stabiliți împreună o modalitate de a renunța sau reduce din fumat. Poate când e post fumezi jumatate din cand fumezi cand nu e post.

| EestiSodalane a răspuns (pentru MihaitzaItza):

Daca ce mananca el e nesanatos atunci e normal ca lui Dumnezeu sa-i pese din moment ce e iubitor

| 1onur a răspuns:

Da. îți faci iar tot ce țiar putea ție cauza rău lui Dumnezeu îi pasă de tine cu Adevărat.

Lasă fumatul îți faci rău singur/ă.

| Mindfulness a răspuns:

Daca faci o treabă fa-o bine până la capăt.

| MihaitzaItza a răspuns (pentru EestiSodalane):

1. Mancarea care nu e de post nu e neaparata nesanatoasa toata.
2. Daca ar fi asa importanta dieta in religie atunci ar fi obligatorie toata viata nu ceteva saptamani.

| EestiSodalane a răspuns (pentru MihaitzaItza):

Pai eu nu vorbeam neaparat de post. Tu ai facut o afirmatie generala si am raspuns la afirmatia ta generală. Lui Dumnezeu îi pasă de ce e benefic sau nebenefic pentru noi. Postul în sine e benefic, dar nu neaparat pentru ca mancarea de dulce e nesanatoasa. Dar nici n-ai stat sa te gandesti la logica si beneficiile postului, doar ai facut o afirmatie scoasă din kür happy

| Hyperion7 a răspuns:

Dumnezeu ia în considerare orice, atâta tot că dacă vrei ca postul sa fie mai benefic pentru tine sau relația ta cu Dumnezeu să fie mai buna, ar trebui sa lași țigările și să accepți că da, a fost o perioadă prin care ai trecut, dar nu a fost toată viața ta.
Un exemplu elocvent este viața Mariei Egipteanca.Desi a păcătuit mult față de Dumnezeu, tot s-a putut căi.
De asemenea, daca nu ai vorbit cu duhovnicul tau, ar trebui sa ii spui despre acest păcat, printr-o spovedanie, astfel încat sa nu mai simți presiune pe umerii tai din cauza acestui păcat.

| gaminator a răspuns:

Dumnezeu nu ne cere, nu ne obliga sa facem nimic din ceea ce nu vrem. Abandonarea patimilor si lucrarea virtutilor este o lucrare a noastra personala pe care o facem din iubire fata de Dumnezeu.