| AlexAtom a întrebat:

recent am fost deochiat si m-am simtit cam 3 luni destul de rau, deochiul parca nu vrea sa iasa in totalitate. Casc mult cand merg la biserica in timpul slujbe sau cand spun o rugaciune. Precizez ca nu sunt botezat. Ce ar trebui sa fac? Intrebare serioasa.

17 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Nu te mai duce la biserica daca te ia cascatul.
Fa ceva mai util.
Cred ca si eu as casca daca m-as duce la biserica.
Slujbele alea miorlaite sunt prea plictisitoare.

| BlackOldSun a răspuns:

E alt motiv ca te simti rau iti recomand sa te duci la un doctor! Faptul ca nu esti botezat e foarte bine, nici asta nu are nci o valoare, nici un sens e doar un ritual nascocit de niste primitivi. totul e in capul tau ruagiunea aia iti ofeta un efect placebo, tu esti in control al mintii tale nu un personaj imaginar. Ai grija de tinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eati atat de frumos incat multe femei s-ar bate pe tine! Doamne, cati barbati si-ar dori sa aiba un corp ca al tau! Parul tau catifelat se asorteaza perfect cu ochii tai splendizi, de o gingasie nemapomenita!
La mult ghinion!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hahahahahahahahaha
hahahahahahahaha
hahahahahahaha

| Mircea08 a răspuns:

Daca intrebarea este serioasa, atunci raspund si eu la fel de serios
In tot ceea ce omul face, face bine sau rau. Atunci cand face bine slujeste lui Dumnezeu deoarece El a spus sa faca bine, iar cand face ceva rau ii slujeste diavolului deoarece el spune sa faci rau. Cand cineva slujeste lui Dumnezeu primeste rasplata de la Dumnezeu, iar rasplata lui este ceva bun deoarece in El nu este nimic rau. Cand cineva slujeste lui satana, primeste rasplata de la satana iar aceasta este ceva rau deoarece asta are satana si asta ofera si altora ca rasplata. Deochiul este o rasplata a diavolului si poate fi capatata de oricine ii slujeste. Daca cineva decide sa inceteze sai mai slujeasca diavolului acesta nu il mai rasplateste cu nimic (nimic rau)
Dusul la biserica nu iti foloseste la nimic daca nu inveti nimic acolo, e ca si cum te-ai duce la sala de sport si te uiti si tu pe acolo, fara sa tragi de fiare, dar cu pretentia de a face muschii mari!
Botezul este pentru crestini. Daca vrei sa devii crestin trebuie sa inveti si sa intelegi invatatura lui Iisus (Evanghelia sau Noul Testament), singura invatatura lasata crestinilor si acolo vei invata si ce inseamna botezul. A te boteza fara sa stii ce faci nu cred ca are nici un sens

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Dacă ești serios, ceea ce am început să mă îndoiesc dacă este cazul tău, nu râzi de o problemă serioasă, doar din motivul că un TPU are altă cultură decât tine și din cauza aceasta vede și interpretează lucrurile diferit.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Ție ți se pare ca aia e alta cultura? Ca mie mi se pare prostie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Da, acea altă cultură care crede în deochi este cultura tuturor strămoșilor noștri care s-au născut și au trăit în comunități mici, rurale. Ea persistă căci mentalitățile arhaice s-au păstrat la mulți și se transmit mai departe prin familie.
Ți se pare o prostie, căci nu ai cunoscut lumea satului românesc și mai ales partea ei de credințe păgâne, oculte, care se împletesc cu cele religioase. Cântece și descântece, vrăji, a pune ulcica, a ursi de dragoste, ritualuri pentru ploaie, de alungare a grindinei, pentru recolte bogate, povești și întâmplări cu strigoi, cu duhuri necurate, invocarea și comunicarea cu spiritele morților, zbor pe coadă de mătură peste deal dintr-un sat în altul. Nu se discută cu voce tare, nu se face tamtam, dar se practică toate acestea și acum. Pentru dta sunt prostii, pentru ei fac parte din viață.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Trăim în 2019, lasă-mă cu satul arhaic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Dta trăiești în 2019.
Nu toată lumea trăiește așa.
Când spui -trăim-, îi bagi pe toți într-o oală cu tine.
i cunoști pe toți, ca să spui- trăim-?
Nu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Mi se pare mie sau s-a inventat masina timpului?
Toti traim in 2019, cine nu se poate adapta, ghinion.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

El a postat aici pentru că are nevoie de un ajutor.
Iar repeți- trăim în 2019-.
Încearcă să înțelegi că nu toți trăiesc în 2019.
Dacă faci efortul să înțelegi oamenii, pentru că ții la ei, nu îi ignori sau îi dai la o parte cu - ghinion-.
Acel om este bolnav, spune că nu și-a revenit complet.
Eu vreau să îl ajut să se vindece.
Dta îți bați joc de el cu - hahahaha, și spui că este ghinionul lui că el nu trăiește ca dta la standardele intelectuale ale anului 2019 cu care dta te lauzi.
Dar el a aflat despre deochi din comunitatea familială și socială din care face parte, deci nu este singur care nu trăiește în 2019.
El merge la biserică și speră ca această frecventare a bisericii îl va salva de această suferință a lui provocată de deochi, iar această credință nu este numai a lui ci a mediului social în care trăiește.
Dta când dai verdicte, că cine nu se poate adapta, ghinion, dta arunci, dai la o parte nu numai pe el ci pe toți cei ce gândesc și cred astfel.
Poți să o faci e dreptul tău la opinie, cum zice și AnaMaria50.
Dacă te afli pe TPU, și ești și serios, și vrei să ajuți pe alții, care este rostul acestui site, atunci ai flexibilitate și ești umil în fața faptelor și a realităților exprimate de cei ce caută ajutorul aici.
Dacă vrei doar să te distrezi, și să îți manifești opiniile, sunt destui care sunt pentru asta aici. Îi poți detecta după întrebările provocatoare și lipsite de sens pe care le pun.
Eu zic să te alături lor, și să nu îți bați joc de omul bolnav.
Altfel, fă ce vrei. Dar dacă abuzezi de libertatea pe care o oferă anonimatul, gratuitatea acestui site, nu faci un lucru bun după părerea mea.

| costinvlad49 a răspuns (pentru Mircea08):

Nimic adevărat. Biblia minte, nu exista "Cel rău". Dumnezeu este melek taus aka Enki.

| costinvlad49 a răspuns (pentru suntserios):

Chiar exista aceste lucruri. Sunt multe lucruri oculte ce se pot face cu puterea curcubeu a chakrelor. Poți muta obiecte da foc etc. Yahweh nu este Dumnezeu. Adevăratul Dumnezeu este Enki aka melek taus.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru costinvlad49):

Hai ca acum m-a apucat rasul si mai tare

| costinvlad49 a răspuns (pentru suntserios):

Nu știi tu despre ce este vorba. Creierul unui om poate transmite informații adică unde cerebrale altor creiere, unde cerebrale cu informații de tip comenzi. Adică ii poți da ce rău, îl poți face sa sara de pe bloc etc, chiar sa pupe câini.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru costinvlad49):

Stai ca ma duc la vecina de la 3 acum sa vada daca o controlez cu mintea sa imi faca niste placinta cu mere, ca ieri mirosea pe scara blocului a scortisoara pfoai