| AndaAlexandra a întrebat:

Cain a fost primul criminal al omenirii. Ce urmări a avut această faptă asupra omenirii și ce s-ar fi întâmplat dacă Cain nu l-ar fi omorât pe Abel.

15 răspunsuri:
| Pocait01 a răspuns:

Nu asta contează ci faptul că s-a păcătuit a avut ca urmare uciderea produsă de Cain. De ce crezi că Dumnezeu pedepește la fel injuriile aduse la adresa cuiva cu uciderea aceluia? Pentru că în fața Judecății nu fapta contează ci mentalitatea cu care ai făcut lucrurile, faptele și efectele fiind doar probe la Judecată.

| T0Teu a răspuns:

Nu din cauza ca, Cain l a omorat pe Abel a intrat pacatul in lume, ci din cauza ca Adam si Eva au încălcat porunca lui Dumnezeu. De unde sa stim noi ce s ar fi intamplat daca n ar fi avut loc aceasta crima?

| AndaAlexandra explică:

Pe mine mă intereseaza strict de Cain și crima comisa. Dacă a influențat cumva ceva anume și ce. Iar dacă crima nu ar fi fost comisă ar fi fost ceva diferit de cum s-au petrecut lucrurile?

| KovacsB a răspuns:

Povestea nu ar mai fi avut acelasi dramatism si aceeasi priza la credinciosi.
Sa nu uitam ca autorii Bibliei s-au inspirat din alte traditii si culturi ca sa scrie povestea.
Si ca sa-ti raspund la intrebere, poate Cain nu mai pleca si nu-si mai gasea nevasta in satul vecin.

| CIVIC1 a răspuns (pentru AndaAlexandra):

Asta e prima crima din istoria omenirii.
Comportamentul criminal a avut un inceput: ca a fost Cain primul criminal si nu altul crima e tot crima, indiferent cine o face.

| CIVIC1 a răspuns (pentru AndaAlexandra):

Faptul ca unul scrie ca, aceasta poveste a fost imprumutata din alte culturi,, e ca musca ce se baga in laptele fermierului si ii strica munca.
Biblia are o valoare si aceasta valoare ramane indiferent de interventia unor indivizi rauvoitori.

| CIVIC1 a răspuns (pentru T0Teu):

Ar fi avut loc alta crima!
Comportamengul crominal a avut un inceput si e vizibil/ confirmabil si astazi.

| T0Teu a răspuns (pentru CIVIC1):

E clar ca pana la urma tot s ar fi ajuns la o alta crima...

| sabin89 a răspuns:

Cain a omorât un om. Câți oameni a omorât Ilie? (! Împărați 18:40)

| RAY a răspuns:

De ce dumnezeu la preferat pe abel? ca cain sa il ucida,nici nu stia ce a facut,pana atunci nimeni nu a murit, ce faci cain, sangele fratelui tau striga pe tot pamantul -toti stiau de asta -care alti -cain a cerut ajutor, doamne ofera mi protectie, cain a primit un semn, dumnezeu a spus oricine te va ucide 7 neamuri va suferi, cain pleaca si gaseste un alt trib, acolo cain iti gaseste o nevasta -uni spun ca adam si copii au facut copii dar de unde frica lui cain de fratii lui, nu scrie nici unde ca s-a luat cu sorasa si cu o femeie din alt trib, mai departe dumnezeu se lupta cu cineva dintr un trip si incredibil il invinge pe dumnezeu, de astazi te vei numi israel, iar israel va inseamna cel care sa luptat cu yahve, sunt convins ca 90% din crestini nu au habar de asta,va recunomand sa cititi biblia,nu la sectancti,nu la preot,nu alte cartii, ar fi bun ceva mai aproape de original, vedeti si de tora, noul testament si carti apocrife, coranul, citi de toate si istoria religilor

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Si eu am dreptul sa te ucid daca vine in numele lui dumnezeu si tu blasfemezi un verset

| RAY a răspuns (pentru AndaAlexandra):

Tradarea Crima a refectat natura umana, biblia este o corectie /indreptare de la pacate /moralitatea
-Tradarea lui adam si eva fata de iahve
Crima intre cain si abel
fara astea noi nu am exista, iar nimeni nu cunoastea cei tradarea sau crima, numai avea sens mesia, se schimba totul

| Darius50boss a răspuns (pentru RAY):

Adevărat ai spus aici să citească mai multe cărți

| RazzMTB a răspuns:

Cain e doar un personaj dintr-un basm, chill