| SaveTheNature a întrebat:

Cand vine vorba de SUFERINTA multe lume aduce in discutie intrebarea: Unde este Dumnezeu? Va voi spune pe scurt
-cele 7 pacate capitale vechi.
-cele 7 pacate capitale noi.
Daca am tine cont de ele, suferinta oamenilor aproape ca ar disparea.Acum deduceti voi de cehappy

1 Cele 7 pacate capitale vechi sunt:
Mândria
Iubirea de arginți (zgârcenia și aviditatea, lăcomia)
Desfrânarea
Invidia sau pizma
Lăcomia (mâncare, băutură)
Mânia
Lenea.

2. Cele 7 pacate capitale noi sunt:
Distrugerea mediului înconjurător
Experimentele științifice a căror natură morală este discutabilă
Manipulări genetice care duc la alterarea ADN-ului
Consumul sau traficul de droguri
Injustiția socială care duce la sărăcie
Avortul
Pedofilia
Insa sa nu uitam ca si acestea sunt rodul pacatelor capitale vechi!
Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

O tâmpenie, suferința există și dacă le încalci și dacă nu.
Tu suferi când îți moare cineva, suferi când vezi pe cineva bolnav, ai suferi dacă n-ai avea d emâncare, ai suferi dacă n-ai avea casă, ai suferi dacă nu ai putea să-i ajuți pe cei pe care îi iubești, ai suferi dacă nu i-ai avea lângă tine etc?
Deci poți să suferi din n motive care n-au legătură că păcatele ăstea.

| sandra2012 a răspuns:

Din pricina pacatului a intrat suferinta si moartea in lume. Pana ca primii oameni sa pacatuiasca totul era perfect. Acum deja e prea tarziu, pacatul e intrat in lume din mosi stramosi si chiar daca nu pacatuiesti tu personal suferinta tot exista si moartea. Pentru ca Dumnezeu ne-a dat-o incepand cu primii oameni.

| Himera a răspuns:

Nu, serios?
Dar ce parere ai despre copiii bolnavi ( ei nu au pacate)? Ah, stai, o sa-mi spui de pedepsele venite din cauza pacatelor parintilor.
Si mai exista persoane nevinovate care au suferit.

Ca sa nu ma abat de la subiect : in mare parte sunt de acord cu teoria ta, ca relele se trag tot din rau si ca trebuie sa patimesti atunci cand tii cont numai de binele tau. Dar regula nu se aplica oriunde, si mi se pare o cruzime sa te gandesti ca o persoana aflata in suferinta este asa din cauza pacatelor. (desi probabil de cele mai multe ori asa este)

| SaveTheNature explică (pentru Himera):

Toate alea de mai sus atrag dupa sine suferinta.Deci oamenii se supun singuri suferintei.Nu ii pedepseste Dumnezeu. Oamenii se pedepsesc unii pe altii

| Polaris a răspuns (pentru SaveTheNature):

Deci stai stai stai - Dumnezeu pedepsește un om păcătos, care a făcut 8 păcate din 7, se joacă cu el cu un sadism excepțional de înduioșător, apoi transmite păcatul mai departe genetic, ca să continue jocul de mai devreme cu pioni noi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bucur pentru tine, ma bucur ca poti intelege asta.
Dumnezeu sa te apere si sa te binecuvinteze.
La multi ani si multa sanatate!