| 123454321 a întrebat:

Care este rolul preotului in familie. dau funda!

10 răspunsuri:
| Wulf a răspuns:

Preotul de familie te poate ajuta cand ai nevoie de un preot, cand ti-ai pierdut din credinta, vine la tine sa sfiinteasca casa sau masina, etc.

NOname
| NOname a răspuns:

Să-ţi vândă basme şi să-ţi ia banii.

| sublime89 a răspuns:

Un preot poate avea un rol in propria lui familie, ca sot, ca tata etc. In alta familie insa, nu are ce cauta.

| Musique a răspuns:

Să-ți bage prostiile bisericii pe gât și să-ți ia banii.

| thalyslly a răspuns:

Sa iti dea sfaturi de care nu ai nevoie si sa te faca sa te simti pacatos.
nu exista om fara pacate si mi se pare total gresit sa iei sfaturi, sau sa te certe un pacatos

| Therraex a răspuns:

Din opinia mea, rolul preotului in familie este strict de domeniul si credinta spirituala a acelei familii.
Pentru ca spiritualitatea si uniunea in familie sa fie mai puternica, respectiva familie trebuie sa se ocupe nu numai de material cat si de spiritualitate, adica de tot ce tine de religie, credinta.
O discutie pe temele acestea iti poate forma o legatura mai stransa cu familia ta, atata timp cat respectiva familie sunt oarecare in acelasi punct cu credinta. Credintele diferite pot sa destrame de aceea nu prea sunt bune amestecaturile.
De asemenea o viata spirituala activa te ajuta la o buna functionare a atitudinii tale si la o oarecare ordine in familie respectand niste legi morale ale acelei credinte.
Pentru acest lucru poate ajuta din cand in cand Preotul. Desigur, sa gasesti si un Preot bun si de incredere.

| Wehrmacht a răspuns:

Sa se asigure ca mai are inca o sursa de bani.Alt rol n-are. Poate doar pentru aia creduli sau distrusi emotional, cu sperantele la pamant. Poate acelor oameni poate sa le induca niste ganduri pozitive care sa-i faca sa se simta mai bine.

| Moisie a răspuns:

Rolul lui este acela de a-ti regula nevasta si a-ti lua banii, asta in cazul cel mai fericit cand totusi nu te toarna la Serviciile secrete

| milan9 a răspuns:

Este exact acela (si nicidecum altul) pe care i l-a lăsat Dumnezeu Fiul, Hristos Domnul. happy
De îl va îndeplini, bine de el, iar de nu, e vai de sufletul lui si de al celor "păstoriţi".

| 12345678anagabriela a răspuns (pentru Therraex):

Mersi :*